Zložené úročenie: Čo to je a prečo by ste o ňom mali vedieť?

výpočet zloženého úročenia

Zložené úročenie predstavuje skvelú metódu, ako navýšiť svoje zisky a efektívne zväčšiť svoj majetok. V prípade, že plánujete aktívne investovať, tak by ste mali rozhodne vedieť, ako funguje. Čo znamená zložené úročenie a aké výhody vám môže priniesť?

Čo je zložené úročenie?

Zložené úročenie je jedným z viacerých druhov úročenia, s ktorými sa vo finančnom svete stretnete. Je charakteristické tým, že sa v rámci neho neúročí len istina, ale aj úroky z predchádzajúceho obdobia.


V praxi to znamená, že úrok z každého obdobia sa reinvestuje, vďaka čomu sa zvyšuje základ na úročenie v nasledujúcom období. Zložené úročenie by sme preto mohli opísať aj ako úročenie úrokov.


Je veľmi pravdepodobné, že so zloženým úročením ste sa už stretli. Populárne je u bánk, ktoré ho často využívajú pri vkladoch, sporení a úveroch. Skvelým príkladom sú termínované vklady. Pri nich sa spolu s istinou úročia aj úroky, vďaka čomu býva výnos vyšší a príťažlivejší pre mnohých investorov.

Vedeli ste, že …

… mnohí investori spájajú zložené úročenie s „efektom snehovej gule”? Znamená to, že úrok sa po čase nabaľuje a zväčšuje.

Ako funguje zložené úročenie v praxi?

Zložené úročenie môže fungovať vo váš prospech alebo proti vám. Všetko závisí od toho, v akej oblasti sa s ním stretnete. Ak sa rozhodnete pre pravidelné investovanie, zložené úročenie vám prinesie jednu veľkú výhodu – vyšší výnos. Pre lepšiu predstavu si ukážeme na príklade ako funguje zložené úročenie.


Rozhodli ste sa, že vložíte 100 eur do určitého finančného nástroja, ktorého sadzba je 5 %. Po prvom roku zarobíte len 5 %, pretože výnos sa nemá o aký úrok zvýšiť. Výsledná suma za toto obdobie je tak 105 eur.


Na druhý rok si však všimnete, že suma, ktorú ste zarobili, je oveľa vyššia, pretože v tomto období sa úroky navzájom pripočítavajú. Začnete tak zarábať nielen na úroku, ktorý máte v aktuálnom období, ale aj na tom z predchádzajúceho.


Ak si ale peniaze požičiavate, zložené úročenie funguje proti vám. Každý rok, prípadne mesiac, sa vám kvôli nemu zvýši splátka.

Zložené úročenie – vzorec

Zložené úročenie si môžete vypočítať sami. Stačí vám na to len jeden vzorec na zložené úročenie. Počítajte však s tým, že je pomerne komplikovaný. Vyzerá takto:


k(t) = k(0) * (1 + d)^t

Vysvetlenie:

 • k(t) – kapitál v čase,
 • k(0) – kapitál, ktorý ešte neprešiel úročením, čiže počiatočný vklad,
 • d – úroková miera zapísaná v formáte čísel (znamená to, že ak máte úrok 5 %, do vzorca ho zapíšete ako 0,05),
 • t – doba úročenia.

Pamätajte však, že výsledok, ktorý získate zo vzorca, platí len vtedy, keď sa počas celého obdobia peňazí nedotknete, čiže nezmeníte počiatočný vklad ani nič nevyberiete. Ak by ste tak spravili, výsledná suma bude úplne iná.

Ak nie ste príliš veľkým milovníkom matematiky a zložené úročenie sa vám nechce počítať cez vzorec, môžete využiť praktickú kalkulačku. Na internete ich nájdete hneď niekoľko. Po vyplnení potrebných údajov vám v priebehu niekoľkých sekúnd poskytnú presný výsledok.

Zložené úročenie v praxi

To, že má zložené úročenie množstvo výhod pre vaše aktívne investovanie, sme si už povedali. Poďme sa však pozrieť do praxe, ako vďaka nemu môžete skutočne zarobiť. V tabuľke sme pre lepšiu predstavu porovnali zložené úročenie s jednoduchým, čiže klasickým.

Zložený úrok 5 % (pričom každý mesiac doložíte k sume ešte 100 eur)Klasický úrok 5 %
Počiatočný kapitál10 000 eur10 000 eur
Výsledná suma o 5 rokov19 393 eur12 762 eur


Ako často sa pri zloženom úročení pripisujú úroky?

To, ako často sa pripisujú úroky pri zloženom úročení, je rôzne. Platí však, že čím častejšie sa tak deje, tým je výsledok lepší a príťažlivejší.


Pri niektorých finančných nástrojoch sa môžete stretnúť s častým pripisovaním úrokov, napríklad každý mesiac, týždeň či dokonca každý deň. Vo väčšine prípadov ale platí, že tieto úroky sú nižšie a nie také výhodné ako tie, ktoré sa pripisujú v menej častých intervaloch.


Menej častým intervalom môže byť napríklad pripisovanie úrokov raz za rok, prípadne dlhšiu dobu. V takomto prípade sú úroky spravidla vyššie, preto sú aj napriek menej častej frekvencii úročenia výhodné.

výpočet zloženého úročenia cez vzorec
zdroj: unsplash.com

Ako dlho sporiť alebo investovať pri zloženom úročení?

Dĺžka sporenia sa odvíja od vašich investorských cieľov a plánov. Pripočítavanie úrokov sa však najlepšie prejaví vtedy, keď financie necháte vo finančnom inštrumente vložené dlhší čas.


Každý týždeň, mesiac alebo rok sa vám totižto úrok navýši a pozitívne ovplyvní váš výnos. Ak by ste peniaze vytiahli a vložili do iných akcií, fondov alebo komodít so zloženým úročením, celý proces by ste začali odznova.

Čo sledovať pri zloženom úročení?

Pri zloženom úročení je dôležité sledovať najmä výšku úroku, a to, ako často sa bude navyšovať. Príťažlivý a vysoký úrok síce môže lákať, no ak sa bude pripočítavať len sporadicky, nemusí byť taký výhodný ako nižší úrok, ktorý sa pripočíta v pravidelných intervaloch.

Ktoré typy finančných nástrojov poskytujú zložený úrok?

V súčasnosti poskytuje zložený úrok veľké množstvo finančných nástrojov. Spravidla však platí, že sa s nimi stretnete, keď zvolíte:

 • Akcie – obľúbený finančný nástroj s rôznou úrovňou rizika. Je charakteristický tým, že sa dá vďaka nemu skvelo zarobiť. Vyberať si môžete z dvoch základných typov, a to kmeňové alebo prioritné akcie.
 • ETF fondy – zaujímavý finančný nástroj, ktorý môže obsahovať desiatky až tisícky podielov v rôznych spoločnostiach. Skvelo tak rozširuje investorské portfólio. Aj v tomto prípade si vyberáte z viacerých typov ETF fondov, vrátane akciových, dlhopisových, komoditných či geografických.
 • Dlhopisy – efektívne zhodnocujú majetok. Majú rôzne úrovne rizika. Platí, že čím je dlhopis rizikovejší, tým lepší výnos dokáže poskytnúť a naopak.

Pred investovaním do finančného inštrumentu sa o úroku informujte. Uistite sa, že disponuje zloženým, nie jednoduchým úrokovaním.

Rada odborníka

Pamätajte, že zložené úroky fungujú len vtedy, keď s peniazmi nebudete manipulovať. Po vložení do finančného inštrumentu ich nevyťahujte ani nepresúvajte.

Ako využiť zložené úročenie vo svoj prospech?

Hovorí sa, že čím skôr začnete aktívne investovať, tým lepšie. Na to, aby ste získali skvelý zisk, musíte nechať financie určitý čas pracovať. Investovanie nie je krátkodobý proces. Práve naopak. Oplatí sa najmä vtedy, keď peniaze vložíte do finančných inštrumentov na niekoľko rokov.


Počet rokov sa odvíja od samotného inštrumentu. Niektoré sú strednodobé a stačí do nich investovať v časovom rámci 5 až 10 rokov. Iné sú zas dlhodobé a financie by ste v nich mali nechať viac ako 10 rokov.


Dobrou správou je, že v súčasnosti máte nespočetne veľa možností, ako investovať. Nemusíte sa preto obmedzovať len na banky, ktoré majú množstvo poplatkov a investovanie cez ne nie je ani zďaleka také výhodné, ako sa môže zdať. Ideálnym riešením je samostatné investovanie cez brokera alebo copytrading.

Investovanie cez brokera

Investovanie cez brokera je v súčasnosti čoraz obľúbenejšie. Niet sa však čomu čudovať. Investor má nad tým, do čoho investuje a koľko, plnú moc. Podľa svojich vlastných cieľov a stratégií sa rozhoduje k ďalším krokom, ktoré v rámci aktívneho investovania podnikne.

Pri výbere brokera by ste mali brať do úvahy viacero faktorov, vrátane:

 • Regulácie – broker by mal byť regulovaný inštitúciami, ako napríklad FCA alebo ASIC.
 • Poplatkov – každý broker má iné poplatky. Ešte predtým, ako si jedného vyberiete, sa uistite, že nie sú príliš vysoké.
 • Sídla – bezpeční brokeri sídlia najmä v Európe a USA.
 • Portfólia – broker by mal mať široké portfólio, aby ste si mohli vybrať finančný inštrument presne podľa svojich predstáv.
 • Podpora – nikdy neviete, čo sa môže pri investovaní stať. Broker by mal mať preto podporu k dispozícii 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Keď si brokera vyberiete, stačí si u neho vytvoriť účet, previesť naň peniaze a začať investovať.


S investovaním cez brokera sa spájajú nielen výhody, ale aj zopár nevýhod. K nim patrí napríklad to, že ak chcete byť úspešní a nechcete prísť o veľké množstvo peňazí, budete sa musieť v oblasti investovania neustále aktívne vzdelávať. Okrem toho je dôležité sledovať aj svetové dianie, podľa ktorého môžete predpokladať, či cena investičného zlata, akcií, alebo fondov pôjde hore, alebo dole.


Samostatné investovanie cez brokera si vyžaduje veľa času a energie, ktoré nemá úplne každý. Okrem toho nie každého oblasť investovania zaujíma. V takýchto situáciách je dobre poobzerať sa po ďalších alternatívach. Jednou z nich je copytrading.

Copytrading

Skvelým riešením pre každého, kto nemá na aktívne investovanie čas alebo energiu, no pritom chce zarobiť, je copytrading. Ide o metódu kopírovania úspešných investorských stratégií. Vďaka nej môžete získať vyšší výnos s kontrolovaným rizikom. Celý proces investovania prostredníctvom copytradingu je rýchly a jednoduchý. Z celého dňa vám zaberie len zopár minút.

online investovanie
zdroj: unsplash.com

Využite zložené úročenie vo svoj prospech

Zložené úročenie je skvelou metódou, ako efektívne zvýšiť svoje zisky a zabezpečiť sa do budúcnosti. Okrem bankovníctva sa využíva aj vo sfére investovania, kde láka mnohých investorov. Využite výhody, ktoré vám prináša, a zainvestujte aj vy. Ak na klasické investovanie nemáte čas, môžete využiť copytrading, kde sa o vaše úspory bude aktívne starať profesionálny copytrader.

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

mince a rastlina pri pravidelnom investovaní

Pravidelné investovanie: Ako s ním začať?

Pravidelné investovanie so sebou prináša množstvo výhod. Okrem toho, že pomocou neho môžete diverzifikovať svoje portfólio, dokážete tiež znásobiť svoje zisky a efektívne zväčšiť svoj

Napíšte nám

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.