Ripple kurz: Základné informácie o kryptomene Ripple (XRP)

ripple minca

zdroj: Pexels.com

Zaujíma vás kryptomena Ripple a Ripple kurz? Ste na správnom mieste. V dnešnom článku sme pre vás pripravili základné informácie o tejto digitálnej mene. Okrem toho v ňom nájdete aj praktické tipy, ktoré vám efektívne pomôžu v prípade, že sa do nej rozhodnete investovať.

Čo je Ripple kryptomena a Ripple kurz?

Ripple (XRP) patrí k najhodnotnejším kryptomenám na trhu. V roku 2017, ktorý predstavoval významný míľnik pre celý krypto svet, dokázala zvýšiť svoju hodnotu o 30 000 %, čím prekonala aj známy bitcoin.

S konceptom kryptomeny Ripple prišiel v roku 2005 vývojár Ryan Fugger. Svoju myšlienku ale pretavil do praxe až v roku 2012, kedy uzatvoril spoluprácu s Jedom McCalebom. Obaja vývojári začali pracovať na platforme, ktorú o pár mesiacov vypustili do sveta. V tom istom roku založili aj softvérovú spoločnosť Ripple Labs Inc., ktorej kryptomena dodnes patrí.

Jed McCaleb v roku 2013 opustil spoločnosť Ripple a vytvoril svoju vlastnú kryptomenu stellar lumens. Jej hlavnou úlohou je poskytovanie rýchlych medzinárodných prevodov bežným ľuďom za nízke ceny.

Najväčšou zaujímavosťou Ripple je, že na rozdiel od iných kryptomien, ako napríklad bitcoin, sa neťaží. Všetky dostupné mince v hodnote 100 miliárd tokenov sa dostali do obehu hneď po jej spustení.

O Ripple je dobré vedieť aj to, že nejde len o digitálnu menu, ale aj o zúčtovaciu platformu. Dajú sa cez ňu vykonávať transakcie s rôznymi ďalšími kryptomenami, fiat menami a komoditami.

Keď sa rozhodnete aktívne obchodovať s Ripple, určite vás bude zaujímať Ripple kurz. Kurz je dôležitý na to, aby ste zistili, ako sa kryptomene darí v čase. Prezrieť si môžete jej aktuálnu hodnotu, prípadne vývoj jej ceny v priebehu niekoľkých mesiacov alebo rokov.

Vedeli ste, že …

… spoločnosť Ripple Labs Inc. sa na začiatku svojho podnikania nazývala OpenCoin? Svoj názov na Ripple Labs Inc. zmenila v roku 2015.

Ako Ripple kryptomena a platforma funguje?

Hlavným cieľom, pre ktorý kryptomena a platforma Ripple vznikli, bolo zaistenie rýchlych a lacných domácich aj medzinárodných finančných prevodov. Preto sa spoločnosť Ripple Labs Inc. od začiatku svojej existencie snaží spolupracovať s rôznymi finančnými inštitúciami, ako napríklad banky.

V súčasnosti so spoločnosťou Ripple spolupracujú viaceré známe a veľké bankové inštitúcie, ku ktorým patria:

 • Maerki Baumann & Co. AG – švajčiarska súkromná banka,
 • Sygnum Bank AG – švajčiarska banka,
 • International Money Express, Inc. – americká spoločnosť poskytujúca služby spojené s prevodom peňazí,
 • Interbank – peruánsky poskytovateľ finančných služieb,
 • MoneyGram – americká spoločnosť zaoberajúca sa cezhraničnými platbami a prevodmi peňazí fungujúcimi na základe P2P (peer-to-peer),
 • Catalyst Corporate Federal Credit Union – americká spoločnosť poskytujúca úvery.

Kryptomena XRP slúži v rámci Ripple platformy najmä ako medzičlánok medzi menovými pármi (dvoma klasickými fiat menami, ako napríklad EUR/USD alebo EUR/GBP).

Ako to funguje v praxi? Pomerne jednoducho. Ak sa niekto napríklad v Spojených štátoch rozhodne poslať peniaze do Veľkej Británie, americká banka nakúpi za vybranú čiastku XRP tokeny, ktoré pošle cez Ripple platformu tej britskej. Britská banka následne tokeny predá, vďaka čomu za ne získa libry, ktoré pošle klientovi.

Ripple sa využíva aj na platenie transakčných poplatkov a na obchodovanie s komoditami, ako napríklad cenné kovy. Okrem toho môžete s kryptomenou aj aktívne obchodovať a investovať do nej.

investovanie do Ripple

zdroj: Unsplash.com

Ako investovať do Ripple?

Zaujala vás kryptomena Ripple a chceli by ste s ňou aktívne obchodovať, prípadne do nej zainvestovať? V tom prípade máte dve možnosti. Buď si nájdete brokera a investovanie bude len na vás, alebo vyskúšate copytrading a celý proces si zjednodušíte.

Investovanie cez brokera

Ak chcete mať všetko vo svojich vlastných rukách, držte sa týchto krokov:

1. Vyberte si brokera

Na začiatok je dôležité, aby ste si zvolili kvalitného brokera. Vyberať by ste ho mali podľa viacerých faktorov, ako:

 • sídlo,
 • služby,
 • poplatky,
 • obchodná platforma,
 • regulácia.

Kľúčová je aj samotná ponuka finančných nástrojov a komodít, ktoré broker poskytuje. Platí, že čím je širšia, tým lepšie. Samozrejme, nesmie v nej chýbať kryptomena Ripple, s ktorou plánujete aktívne obchodovať.

2. Vytvorte si účet a preveďte peniaze

V ďalšom kroku si u brokera vytvorte účet. Celý proces je rýchly a jednoduchý. Stačí len vyplniť osobné údaje a číslo bankového účtu. Následne si na brokerský účet preveďte peniaze, ktoré chcete investovať.

3. Aktívne obchodujte

Keď máte účet hotový, môžete sa pustiť do samotného obchodovania. Z ponuky brokera si vyberte kryptomenu Ripple, zvoľte sumu a kúpte tokeny.

V rámci obchodovania a investovania môžete využívať rôzne obchodné príkazy, ako napríklad Stop Loss, pri ktorom si nastavíte maximálnu možnú stratu na investíciu, alebo Trailing Stop. Tento príkaz funguje na základe Stop Loss, no je komplikovanejší. Mení sa na základe ceny podkladového aktíva.

Výhody a nevýhody investovania cez brokera

K najväčším výhodám investovania cez brokera patrí to, že máte všetko pod kontrolou. Sami si vyberáte, do čoho budete investovať a kedy tak spravíte.

Na druhej strane, ak chcete aktívnym obchodovaním zarobiť, musíte doň investovať veľa času. Dôležité je, aby ste sledovali aktuálne dianie, od ktorého sa odvíja chovanie trhu, ale aj samotný kurz kryptomeny a ďalšie faktory, ktoré ju ovplyvňujú. Len tak budete vedieť odhadnúť, či cena pôjde dole a tokeny by ste mali predať, alebo pôjde hore a tokeny by ste mali nakúpiť.

Zaujímavosť

XRP patrí ku kryptomenám, ktoré majú najvyššiu rýchlosť overovania transakcií. Podľa oficiálnych informácií dokáže platforma overiť až 1 500 transakcií za sekundu. Pre lepšiu predstavu Bitcoin dokáže za sekundu overiť len 7 transakcií.

Copytrading

Copytrading je výbornou voľbou pre každého, kto chce aktívne obchodovať, no nemá na to čas. Prostredníctvom tejto metódy sa pripojíte k overeným investičným stratégiám úspešných obchodníkov, vďaka čomu dosiahnete skvelé zisky, a to bez toho, aby ste sledovali dianie vo svete alebo ste do celého procesu obchodovania aktívne investovali množstvo času.

Ak by ste chceli ušetriť ešte viac času, celé investovanie môžete nechať na profesionálnom copytraderovi. Ten sa bude aktívne starať o vaše portfólio a investovať peniaze tak, aby ste získali zaujímavé výnosy.

Aktuálny Ripple kurz

Cena Ripple sa pravidelne mení. Ak teda chcete do kryptomeny investovať, vždy si jej kurz dobre skontrolujte.

Kryptomene sa posledné mesiace darí menej. Nejde však o žiadne prekvapenie. Trhy sú z dôvodu vojny na Ukrajine a stále sa šíriaceho koronavírusu oslabené. Nízke hodnoty trápia aj bitcoin, ethereum a ďalšie digitálne meny.

Najvyššia hodnota kryptomeny Ripple za posledný rok predstavovala 1,04 eura. Túto hodnotu mala v novembri 2021. November minulého roka bol ale vo všeobecnosti úspešný aj pre iné kryptomeny. Príkladom je bitcoin a ethereum, ktoré v tomto čase dosahovali svoje maximá.

Digitálne meny od konca roka 2021 strácajú na svojej hodnote. Odborníci však tvrdia, že sa netreba ničoho báť a odporúčajú ich nakúpiť, kým je ich cena na minime. Keď sa trhy spamätajú, hodnoty kryptomien pôjdu veľmi rýchlo hore, čo bude pre obchodníkov znamenať vysoký výnos.

Výhody a nevýhody Ripple

Kryptomena Ripple má viacero výhod, ku ktorým patria:

 • Jednoduché obchodovanie – obchodovanie s kryptomenou nie je náročné. V súčasnosti ju majú v portfóliu takmer všetci brokeri. Ak by ste si chceli celý proces zjednodušiť, môžete investovať formou copytradingu.
 • Široké možnosti – Ripple nie je len kryptomenou. Ide o obchodnú platformu, ktorá sa môže využívať aj na vykonávanie rôznych domácich či medzinárodných transakcií.
 • Nízke transakčné poplatky – za využívanie kryptomeny alebo platformy Ripple neplatíte príliš vysoké poplatky.
 • Rýchly prevod – domáci aj medzinárodný prevod prostredníctvom Ripple platformy je veľmi rýchly.
 • Transparentnosť – jednotlivé transakcie si môžete ľahko dohľadať, pretože sa zapisujú do XRP Ledgeru. Ten sa podobá blockchainu, na základe ktorého funguje bitcoin.
 • Nízka spotreba energie – na rozdiel od bitcoinu je kryptomena Ripple oveľa ekologickejšia, pretože na overovanie transakcií nepotrebuje príliš veľa energie.
 • Dlhá história – Ripple je jednou z kryptomien, ktoré fungujú už viac ako 10 rokov. Vďaka tomu si viete overiť, ako reagovala na jednotlivé trhové výkyvy a ako často sa mení jej cena.

Z nevýhod Ripple musíme spomenúť:

 • Viac ako 60 % tokenov vlastní spoločnosť Ripple – to narúša decentralizáciu, ktorá je pri kryptomenách kľúčová.
 • Volatilita – kryptomene Ripple síce nekolíše cena tak, ako ostatným kryptomenám, no v porovnaní s inými finančnými nástrojmi (akcie, fondy) je viac volatilná a riziková.

Pri investovaní do nej a aktívnom obchodovaní si preto musíte dávať pozor a jednotlivé kroky si vždy dobre premyslieť.

muž, ktorý sleduje Ripple kurz

zdroj: Unsplash.com

Investovanie do Ripple sa oplatí

Kryptomena Ripple sa považuje za jednu z najhodnotnejších na trhu. Má dlhú históriu a nižšiu volatilitu, vďaka čomu uľahčuje obchodovanie nejednému obchodníkovi. Ak premýšľate, ako zhodnotiť svoje financie, určite ju zoberte do úvahy. Investovať do nej môžete samostatne, prípadne prostredníctvom copytradingu, ktorý vám pomôže ušetriť čas aj energiu.

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

Napíšte nám

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.