Pravidelné investovanie: Ako s ním začať?

mince a rastlina pri pravidelnom investovaní

Pravidelné investovanie so sebou prináša množstvo výhod. Okrem toho, že pomocou neho môžete diverzifikovať svoje portfólio, dokážete tiež znásobiť svoje zisky a efektívne zväčšiť svoj majetok. Ako však s pravidelným investovaním začať a do čoho investovať?

Pravidelné investovanie: Návod

Pravidelné investovanie nie je vôbec náročné. Stačí, keď sa budete držať niekoľkých základných krokov. K nim patria:

Stanovte si investičné ciele

Každý aktívny investor potrebuje nejaké investičné ciele, podľa ktorých bude v rámci investovania postupovať. Investičné ciele okrem toho motivujú aj k tomu, aby ste každý týždeň, mesiac alebo polrok vložili určitú časť svojich zárobkov do finančných inštrumentov.

Investičným cieľom môže byť napríklad:

 • Zvýšenie príjmu – kto by nechcel zvýšiť svoj príjem? Investovanie vám umožňuje vytvoriť si buď pravidelný zdroj príjmu, ktorý bude chodiť na váš účet každý mesiac, alebo nepravidelný zdroj príjmu, vďaka ktorému si prilepšíte raz za určité obdobie.
 • Nasporenie na určitú drahšiu vec (napríklad nehnuteľnosť alebo auto) – pravidelným investovaním si môžete prilepšiť o stovky až tisíce eur, vďaka čomu si dokážete kúpiť veci, po ktorých ste vždy túžili.
 • Zabezpečenie sa do budúcnosti – ak nechcete výnosy z investovania použiť hneď, môžete ich aktívne investovať znova, prípadne ich nechajte uložené v určitom finančnom inštrumente, kde budú stále zarábať. Takýmto spôsobom sa môžete efektívne zabezpečiť do budúcnosti.
 • Boj proti infláciiinflácia je čoraz vyššia a ľudia sa začínajú obzerať po spôsoboch, ako proti nej bojovať. Investovanie je tým najefektívnejším riešením. Peniaze vďaka nemu zarábajú a naberajú na hodnote.
 • Zaujímavé využitie voľného času – pravidelné investovanie je zaujímavé. Naučíte sa vďaka nemu množstvo informácií o finančných inštrumentoch a o tom, ako funguje burza. Ak zainvestujete do rizikových fondov či akcií, celý proces môže byť dokonca plný adrenalínu.

Jednotlivé investičné ciele sa od seba odlišujú najmä tým, akú čiastku chcete zarobiť a ako rýchlo. Napríklad, keď chcete ďalší príjem, mali by ste aktívne hľadať finančný nástroj, ktorý bude zarábať vyššie čiastky a v pravidelných intervaloch. Znamená to, že namiesto dlhopisov, z ktorých výnos získate spravidla raz za niekoľko rokov, by ste sa mali poobzerať skôr po CFD kontraktoch alebo futures. Vhodné sú aj akcie s dividendami.

Keď ale hľadáte finančný nástroj na zabezpečenie sa do budúcnosti, vhodné sú napríklad dlhopisy. V nich financie naberajú na hodnote niekoľko rokov. V niektorých prípadoch to môže byť aj viac ako 15 rokov.

Vedeli ste, že …

… pravidelným investovaním si dokážete vybudovať široké portfólio plné rôznych finančných nástrojov? Okrem toho vám zaistí skvelé zhodnotenie počiatočných investícií a veľmi zaujímavé výnosy.

Rozhodnite sa, do čoho budete pravidelne investovať

O finančných inštrumentoch si vopred naštudujte podrobné informácie, aby ste vedeli, ktoré sú pre vás vhodné. Následne si na základe viacerých parametrov, ako napríklad váš investičný cieľ, risk, ktorý ste ochotní podstúpiť, a veľkosť vašich úspor, vyberte.

Ako začiatočník môžete investovať napríklad do týchto:

 • Pravidelné investovanie do podielových fondov – ide o typ kolektívneho investovania. Do podielového fondu investuje vždy viac investorov, pričom ho spravuje jeden správca. Fond obsahuje viacero inštrumentov, ako sú napríklad akcie alebo dlhopisy. Investor tak jednou investíciou diverzifikuje svoje portfólio a znižuje riziko.
 • Pravidelné investovanie do ETF – ETF kopírujú vývoj indexov, komodít či dlhopisov. Sú charakteristické nižším rizikom a tým, že zaisťujú skvelé výnosy.
 • Pravidelné investovanie do zlatainvestičné zlato je istota, na ktorú sa v neistých časoch obracia množstvo investorov. Ide o ideálne riešenie pre začiatočníkov, pretože jeho cena príliš nekolíše. Nespája sa tak s ním veľké riziko.
 • Pravidelné investovanie do akcií – investičný nástroj vhodný pre začiatočníkov aj pokročilých. Na trhu nájdete akcie rôznych spoločností. Vopred si ich však nezabudnite vždy overiť.
 • Pravidelné investovanie do nehnuteľnostíinvestovanie do nehnuteľností je obľúbené už roky. Okrem nákupu bytu a jeho následného prenájmu však v súčasnosti môžete investovať aj do akcií developerských alebo stavebných firiem. Nemusíte sa tak trápiť povinnosťami, ktoré vyplývajú z prenájmu.
pravidelné investovanie do akcií
zdroj: unsplash.com

Vyberte si spôsob pravidelného investovania

Po tom, ako si vyberiete finančný nástroj, si nezabudnite zvoliť aj spôsob investovania. Vybrať si môžete z dvoch základných:

 • Investovanie cez brokera – nad investíciami máte plnú kontrolu, no musíte sledovať vývoj trhu a svetové dianie. Podľa toho budete vedieť, či sa cena inštrumentu zvýši, alebo zníži. Tento typ investovania si vyžaduje veľa energie aj času. Pre začiatočníkov nemusí byť preto ideálny.
 • Copytrading – ide o metódu kopírovania overených stratégií úspešných traderov. Je charakteristická vyšším výnosom s kontrolovaným rizikom. Copytrading šetrí čas aj energiu. Nevyžaduje si aktívne sledovanie trhov ani podrobné študovanie finančných inštrumentov a investičných stratégií.

Pravidelné investovanie kalkulačka

Chceli by ste vedieť, koľko približne zarobíte pravidelným investovaním? Využite kalkulačku pravidelného investovania. Na internete ich nájdete niekoľko. Po zadaní potrebných údajov vám v priebehu zopár sekúnd poskytnú pomerne presné výsledky.

ukladanie mincí na stôl zdroj
zdroj: unsplash.com

Začnite pravidelne investovať aj vy

Pravidelné investovanie dokáže priniesť skvelé a veľmi zaujímavé výnosy, ktoré vás zabezpečia do budúcnosti a umožnia vám zaobstarať si to, čo potrebujete. Začnite pravidelne investovať aj vy a v prípade, že si chcete celý proces uľahčiť, využite copytrading. V rámci neho sa vám bude o portfólio aktívne a pravidelne starať profesionálny copytrader.

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

Napíšte nám

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.