Obchodovanie na burze: Prečo v tradingu neexistuje svätý grál

obchodovanie na burze

Obchodovanie na burze nemá jednotný vzorec ako dosiahnuť úspech a bez akéhokoľvek rizika rozprávkovo zarábať. Ak by to tak bolo, robili by to všetci. Začínajúci traderi majú však tendenciu sa zahrabať do množstva indikátorov, stratégií a hľadať možné aj nemožné s cieľom objaviť svätý grál, ktorý im bude poľahky generovať výnosy z obchodovania. Každý, kto sa už nejakú dobu na trhoch pohybuje ale vie, že nič také ako svätý grál neexistuje. 

Na internete ale nájdete množstvo tradingových guru, čo Vás budú presviedčať, že práve oni Vám ho ukážu vo svojom kurze, ktorý si od nich môžete kúpiť.

Nevešajte ale hlavu predčasne. To, že neexistuje svätý grál neznamená, že na trhoch sa nedá zarábať. Práve naopak. Trading ponúka úžasnú príležitosť, ako zhodnotiť svoj kapitál a to dokonca bez ohľadu na to, či trhy rastú alebo klesajú. Nie je to však také easy, ako je to veľakrát prezentované.

obchodovanie na burze
zdroj: canva.com

Poďme sa pozrieť na niekoľko dôvodov, prečo svätý grál neexistuje a prečo existuje asi väčšia pravdepodobnosť, že skôr vyhráte v lotérií, ako niečo také vynájdete.

1. Na trhové pohyby sa nedokážete pripraviť

Trhy majú obrovskú silu a nie je možné, aby jednotlivec, alebo nejaká skupina ovplyvnila ich chovanie v dlhodobom horizonte. Finančný trh si žije vlastným životom. Pohyby ovplyvňujú masové rozhodnutia ľudí a finančných inštitúcií, ktoré sú vyvolané na základe rôznych informácií a podnetov. Dopredu ale nikdy neviete, ako bude trh reagovať a ktorým smerom sa vydá. Týmto sa stáva nepredvídateľným, aj keď nie doslova. 

Profesionálni traderi sa snažia predikovať pohyby na základe rôznych indikátorov, analýz a ekonomických správ. Vždy sú to však iba domnienky, ktoré sa buď naplnia, alebo nie.

Obchodovanie na burze
zdroj: canva.com

2. Trhom hýbu ľudia

Sú to ľudia z mäsa a kostí, ktorí obchodujú a teda ovplyvňujú dianie na trhoch. Hoci automatické obchodné systémy získavaju posledné roky na popularite, stále sú to ľudia, čo stoja za ich programovaním, rovnako ako aj za manuálnym tradingom. Práve vďaka ľudskému rôznorodému chovaniu sa trhy pohybujú rôznymi smermi a vytvárajú obchodné príležitosti. Aj keď nedokážeme predvídať chovanie trhu, s určitou pravdepodobnosťou dokážeme odhadnúť chovanie obchodníkov a tak odhadnúť vývoj ceny.

Rôzni obchodníci si vyhodnocujú grafy a analýzy rôznymi spôsobmi a preto sa aj výsledné rozhodnutia líšia. Ľudskú myseľ nemožno naprogramovať na jednotný vzorec správania. Tým, že sa trhy pohybujú nejakým smerom nám prinášajú príležitosti na zarábanie.

3. Žiadna stratégia nie je zisková vo všetkých fázach trhu

Tí, ktorí na trhoch obchodujú už nejaký čas vedia, že rovnako ako v ľudskom správaní aj v samotnom tradingu existujú určité, opakujúce sa vzorce. Tie ale majú tendenciu sa v čase meniť, čo ovplyvňuje funkčnosť stratégií a indikátorov.

Napríklad trendový indikátor môže byť niekoľko mesiacov výborne použiteľný pri konkrétnom menovom páre, ale keď sa zmení štruktúra trhu, zrazu prestane fungovať. 

Väčšina obchodných systémov funguje dobre len dovtedy, kým na trhoch nevznikne nový cenový pattern. Keď sa tak stane, doteraz fungujúce technické nástroje prestanú byť použiteľné.

Existuje veľa strategií, které fungují veľmi dobre, ale väčšinou iba nejakú dobu, pokiaľ na trhu panujú podmienky, ktoré danej stratégií vyhovujú. Trhy sa neustále menia a preto aj veľká väčšina stratégií prestane po čase fungovať.

obchodovanie na burze
zdroj: canva.com

Správne identifikovať takéto zmeny si vyžaduje rozvahu a skúsenosti. Len preto, že neexistuje svätý grál, ale neznamená, že obchodovanie na burze nemôže byť profitabilné. Kľúčom k úspechu je prepracovaný money manažment a zvládnutá disciplína tradera

Profesionálni obchodníci sú pripravení na najrôznejšie scenáre, ktoré sa na trhu môžu diať ešte predtým, než k ním vôbec dôjde. Dokážu na ne pružne reagovať a prispôsobovať im svoje stratégie a riadenie rizika.

Cesta za ziskami s copy tradingom

Existujú obchodníci, ktorí sa tradingu venujú na plný úväzok a sú dlhodobo ziskoví. Niektorí z nich dokonca ponúkajú svoje služby aj verejnosti cez službu copy tradingu. To znamená, že môžete ich obchody automaticky kopírovať bez akýchkoľvek skúseností. 

Copy trading službu dnes ponúka veľké množstvo obchodníkov, ale tých kvalitných je ako šafranu. Nájsť kvalitného tradera si vyžaduje správne schopnosti a veľa času.

Copy Leaders ho nájdu za Vás a ušetria Vám kopec času a peňazí. Ak sa chcete podieľať na copy tradingu a byť si istí, že kopírujete profesionálov, napíšte nám. 

Máme dlhoročné skúsenosti z finančných trhov a tradingu. Hľadáme profesionánych a dlhodobo ziskových obchodníkov a dávame príležitosti všetkým, ktorí chcú zarábať na finančných trhoch.

A prečo copy trading? Je to výborný spôsob diverzifikácie kapitálu a nebyť pri tom odkázaný iba na rast trhov, ako je tomu pri tradičnom investovaní. S copy tradingom môžete zarábať nie len keď trhy rastú ale aj keď klesajú. To zamená, že keď tradičný investor prerába, Vy môžete zarábať.

zdroj: canva.com

“Sme presvedčení, že peniaze moderného investora majú pracovať pre neho bez viazanosti, s kontrolovaným rizikom a vyšším výnosom.”

Záver

Zlá správa je, že svätý grál neexistuje. Dobrá správa je, že k ziskovému obchodovaniu ho nepotrebujete. Ušetrite si čas jeho hľadaním a sústreďte sa na poctivé vzdelávanie. Cesta k ziskovému tradingu vie byť dlhá, tŕnistá a bolestivá. Ak ale vydržíte, môžete byť odmenený úspechom. Oveľa jednoduchšia cesta je spoľahnúť sa na profesionálov a kopírovať ich obchody automaticky vďaka copy tradingu.

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

Napíšte nám

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.