Obchodovanie na burze: Je to gambling, alebo cesta ako zarobiť?

obchodovanie na burze

Veľa tradičných investorov poukazuje na to, že trading je vlastne gambling a cesta, ako prísť o všetky peniaze. Kto dosahuje zisky vyššie ako ponúka výkonnosť trhov pri tradičnom investovaní je mnohokrát označený za podvodníka. Toto je však veľký omyl a máme za to, že to tvrdia väčšinou ľudia, ktorí takto ospravedlňujú svoj neúspešný pokus sa na burze presadiť. Vybrali si preto jednoduchšiu cestu pasívneho investovania. O ňom sa hovorí ako o blbuvzdornej stratégii, ktorú dokáže využívať každý. My Vám prinášame 5 dôvodov, prečo si myslíme, že obchodovanie na burze gambling nie je. Aj keď väčšina traderov zlyhá, vďaka odhodlaniu a tvrdej prácí, môže byť obchodovanie profitabilné.

Síce musíme priznať že obchodovanie na burze jednoduché nie je, stať sa dlhodobo úspešným možné je. A to si vyžaduje oveľa viac ako mať šťastie gamblera. Disciplína, odhodlanie neustále sa učiť nové veci, sledovať trhy, tvoriť a testovať stratégie a mnoho iného sú každodennou súčasťou úspešných na burze. 

Pravdou ale je, že gambling a trading majú predsa len niečo spoločné. Dokážu Vám v krátkom časovom horizonte zarobiť veľa peňazí, ale dokážu Vás o ne aj rýchlo pripraviť.

Gambling v skratke

Pri gamblingu sa v hraní hazardných hier spoliehate iba na šťastie. Hlavným cieľom je dosiahnuť vysoké zisky za relatívne málo peňazí. Medzi hazardné hry môžeme zaradiť však aj také, kde sa vyžadujú určité skúsenosti, ako je tomu napríklad pri kartových hrách typu Blackjack alebo Poker. Samozrejme aj tu musíte mať dostatok šťastia. Pri hraní väčšiny hazardných hier, sa ale spoliehate vyslovene na šťastie. Ide o rôzne automaty, rulety, alebo lotérie.

zdroj: unsplash.com

Trading v skratke

Na druhej strane skúsení traderi využívajú pri obchodovaní na burze, stratégie, technickú analýzu, alebo ekonomické faktory, ktoré im pomáhajú určiť smer trhov. Po dôkladnej analýze konkrétneho finančného aktíva obchodník dokáže zistiť, že cena je napríklad nadhodnotená, alebo podhodnotená a podľa toho určí jej budúci vývoj.

zdroj: unsplash.com

Prečo trading nie je gambling

1. Fakty a čísla 

Hazardní hráči stavkujú na náhodu a spoliehajú sa na šťastie. Neexistujú žiadne predikcie, ani indikátory, ktoré by nasvedčovali, ako dopadne hod kockou, alebo na ktorej farbe sa zastaví gulička na rulete.  

Profesionálni obchodníci skúmajú fakty a dáta spojené s daným obchodovaným inštrumentom. Zároveň vykonávajú analýzy a vstupujú do obchodu na základe vyhodnotených dát a stratégie. Majú k dispozícii informácie, preto majú možnosť vyvarovať sa obchodovania na slepo a vstupovať len do obchodov s potenciálom zisku.

2. Protistrana 

Gambleri sa pokúšajú dosiahnuť zisky, aj keď jasná výhoda stojí na strane kasína. Algoritmus dovolí vyhrať hráčovi určitú čiastku iba v prípade, ak je v banku dostatočné množstvo peňazí. Toto je spôsob, ktorým majitelia kasín zarábajú.

Proti obchodníkovi na burze nestojí žiadna nevýhoda domu. Trhom je v  konečnom dôsledku jedno, či zarobí, alebo prerobí. Jeho protistranou sú iní obchodníci. Zarábajú tí trpezlivejší, so schopnosťou zvládať svoje emócie.

3. Money manažment

Ďalší rozdiel medzi obchodovaním a hazardom je v správe peňazí. Hazardný hráč ju nevie využiť vo svoj prospech. Väčšinou stojí proti nemu algoritmus, ktorý vyhodnocuje či a ako veľmi bude úspešný. Hazardéri využívajú často martingale systém, čo má takmer vždy za následok stratu všetkých peňazí.

Trader si určuje koľko peňaží a za akých podmienok použije na obchod. Aj keď sú jeho šance na zisk 50:50, správnym money manažmentom dokáže byť dlhodobo aj pri tomto pomere v zisku. Jeho úspešnosť v počte ziskových obchodov navyšujú aj ďalšie faktory.

4. Pomalé zisky vs. rýchle zisky 

Hazardný hráč sa často snaží dosiahnuť zisky takmer okamžite. O jeho výhre alebo prehre sa rozhodne v priebehu niekoľkých sekúnd, alebo minút. 

Dobrý obchodník si uvedomuje, že na burze sa nestane milionárom cez noc. Úspešné obchodovanie je biznis, ktorý sa buduje postupne. Keď sa vyhne unáhleným, alebo rizikovým obchodom, má šancu dosiahnuť dlhodobý úspech. 

5. Analýza

Hazardný hráč nedokáže nijako predikovať, ako sa bude jeho hra vyvíjať. Nemá k tomu nástroje ani informácie. Stávkuje na náhodný výsledok.

Trader využíva technickú analýzu ako pomôcku pre určenie vývoja trhu. Na určenie trendu môže využiť aj fundamentálnu analýzu v podobe ekonomických informácií.

Emócie môžu zradiť aj tradera

Hazardných hráčov často ťahajú k záhube čisto emócie a potreba získať prehrané peniaze znovu naspäť. To ich straty ešte viac umocňuje. 

Avšak rovnaký problém môže postihnúť aj traderov. Hlavne začiatočníci sa nechajú uniesť emóciami, ktoré dokážu zničiť úspešnosť všetkých stratégií a analýz. Skúsený obchodník ale vie, že ak na trhu zavládne neistota, nepúšťa sa do akcie a čaká na vhodnú príležitosť.  Obchodníci, ktorým sa darí, sú takmer vždy úspešní vďaka racionalite a zvládnutí svojich emócií.

zdroj:gettyimages.com

Záver

Na záver treba pripomenúť, že ani žiadny obchodník nemá krištáľovú guľu, ktorá predpovedá, akým smerom sa budú trhy pohybovať. Preto aj trading prináša so sebou riziko strát. Tie sú ale prirodzenou súčasťou každého obchodníka. Dôležité je, ako ich dokáže spolu so ziskami manažovať. To sú hlavné rozdiely, ktoré trading dištancujú od gamblingu.

Je to„obchodná výhoda“ pre tradera. Ten neobchoduje za nevhodných okolností, pretože chápe, že to obnáša veľké riziko spojené so stratami.

Gambler netuší kedy nastane nevhodná, alebo vhodná príležitosť na hod kockami, alebo potočením rulety. To je ten zásadný rozdiel medzi obchodovaním a hazardom.

Či sa k obchodovaniu postavíte ako ku gamblingu je skutočne iba na Vás. Pre mnohých začínajúcich obchodníkov to skutočne hazard je. Pretože obchodujú na základe pocitov a nezvládnutých emócií. V takom prípade nepomôže ani tá najlepšia stratégia, lebo obchodník ju pravdepodobne nebude dodržiavať. Keď však formujete svoje zmýšľanie, rozvíjate stratégie a schopnosti, nie je pochýb, že obchodovanie nebude mat s gamblingom nič spoločné. Ak však neviete čo robíte a obchodujete pokus omyl, burza rovnako ako kasíno sa stáva nástrojom hazardu.

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

Napíšte nám

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.