Je copy trading podvod, alebo môžem naozaj zarábať?

Je copy trading podvod

Detailnejší článok o tom, čo je to copy trading a ako funguje tu už nájdete. Vo svete je veľmi obľúbený a stále viac ľudí ho využíva kvôli výhodám, ktoré poskytuje. Na Slovensku je to zatiaľ viac menej neznámy pojem. Všeobecná myšlienka kopírovania obchodníkov na finančných trhoch je veľmi jednoduchá. Zaregistrujete sa u brokera, na účet vložíte voľné finančné prostriedky a pripojíte sa na overeného obchodníka, ktorý bude obchodovať a zarábať Vám peniaze. Možno to znie až moc dobre na to, aby to bola pravda. Aj preto je copy trading častokrát spájaný s obavami, že ide o podvod. Naozaj je to tak?

zdroj: wallpaperflare.com

Je to naozaj také jednoduché?

Áno, aj nie. Copy trading ako taký v princípe naozaj funguje tak, ako som opísal vyššie. Ale ako všetko ostatné, aj zarábanie kopírovaním obchodníkov na burze má svoje úskalia… Dôležité je vedieť ako správne postupovať a predísť popáleniu.

Prečo by mi niekto iný zarábal peniaze?

Táto otázka je na mieste. Prečo by to niekto robil, keď je profesionál a môže si takto zarábať len sám pre seba. Ak je niekto profesionál ešte neznamená, že má k dispozícií dostatočné množstvo peňazí, aby dokázal žiť z vlastných zdrojov, ktoré zarobí na burze.

Obchodníci získavajú províziu zo zisku, ktorý dokážu vyprodukovať. To je veľká motivácia pre tradera, aby sa stal skutočným profesionálom a kopírovalo ho čo najviac ľudí. V takom prípade je to win-win. Trader dostane odmenu za jeho obchodné schopnosti a Vy zarobíte aj bez skúseností a znalostí z finančných trhov.

Môže ma trader okradnúť?

Nemôže. Na Váš obchodný účet máte prístup len Vy. Funguje to ako internet banking. Disponovať kapitálom na účte môže len človek s prihlasovacími údajmi. Obchodný účet si vytvoríte u brokera, ktorý sa okrem iného postará aj o spojenie Vášho účtu s účtom tradera. Nie je technicky možné, aby mimo kopírovania trader siahol na peniaze na Vašom účte.

zdroj: pexels.com

Ako hľadať vhodného tradera?

Pri výbere musíte prihliadať na niekoľko vecí, ktoré by Vám mali pomôcť ľahšie rozoznať profesionála od neprofesionála.

História tradera

Jedna z vecí, ktorú je potrebné overiť je história tradera. Zistite čo najviac informácií o jeho skúsenostiach a znalostiach v oblasti tradingu. Treba sa vyvarovať začiatočníkov a obchodníkov bez overiteľnej histórie. Nenechajte sa zmiasť oslnivými výsledkami v krátkodobom horizonte niekoľkých dní, alebo týždňov. Môže ísť len o šťastie. 

Overená stratégia

Ak trader disponuje dostatočnými skúsenosťami z finančných trhov, na rad prichádza overenie stratégie, ktorú sa chystáte kopírovať. Dôkladne si ju naštudujte a ak spĺňa podmienky, nenechajte sa neskôr odradiť ani prípadnými krátkodobými neúspechmi, ktoré stratégia zaznamená.   

Drawdown (pokles kapitálu) určite príde aj u skúsených obchodníkov. Je to prirodzená vec, ktorá patrí k obchodovaniu. Nie je ničím výnimočným, že traderi uzatvaraju aj niekoľko po sebe nasledujúcich obchodov v strate. Dôležitá je úspešnosť stratégie v dlhodobom horizonte

Podstupované riziko

Každá dobrá tradingová stratégia má vopred definované riziko. Riadené riziko v tradingu je zároveň aj veľkou výhodou oproti klasickým formám investície, kde je riziko naviazané na výkonnosť trhu. 

Kde začať?

Vytvoriť si kopírovací účet a začať s copy tradingom môžete vďaka brokerovi. Ani tu sa netreba báť, že prídete o svoje peniaze. Samozrejme treba byť opatrný, akého brokera si vyberiete. Broker musí byť v prvom rade regulovaný a licencovaný. Profesionálni brokeri ponúkajú zároveň aj transparentné prostredie, kde obchodník presne vidí, čo sa deje s jeho peniazmi.

zdroj: pexels.com

Prečo nie je copy trading scam?

  • K Vašim peniazom máte prístup len Vy. Je technicky nemožné, aby sa k nim dostal obchodník ktorého kopírujete. 
  • Kapitál nie je na Vašom účte nijako viazaný. Môžete s ním kedykoľvek disponovať podľa potreby.
  • Objemy kopírovaných obchodov sú otvárané v percentuálnom pomere k veľkosti účtu. Napríklad ak obchodník disponuje účtom v hodnote 100,000€ a otvorí obchodnú pozíciu v objeme 5% z hodnoty účtu, rovnako sa otvorí pozícia v objeme 5% na Vašom účte.
  • Bez akejkoľvek nutnosti zásahu z Vašej strany sú kopírované presné vstupy, výstupy a všetky ostatné príkazy spojené s obchodom.
  • Každý kopírovaný obchod sa otvára a zatvára automaticky v reálnom čase, podľa pokynov obchodníka na jeho účte. 
  • Trader nemôže obchody nijako predstierať. Všetky zadané príkazy sú reálne a do detailu odzrkadlené na Vašom účte. Pre tradera je preto dôležité budovať si dobrú reputáciu. 
  • Každá stratégia má určený maximálny pokles kapitálu (drawdown) pri obchodovaní.
  • Viete dopredu aká je odmena obchodníka z realizovaných obchodov. Ten má na ňu nárok len v prípade, ak najskôr zarobí Vám. 
  • Každý pohyb obchodníka je transparentný a zaznamenaný na Vašom účte. To Vám dáva dokonalý prehľad o všetkom čo sa udeje s Vašimi financiami.
  • Profesionálny brokeri poskytujú Capital Guard. Riziko straty je určené na vopred definovanú hranicu.

Záver

Ľudia od nepamäti hľadajú príležitosti ako zarobiť. Copy trading takú možnosť ponúka. Dáva ľuďom príležitosť, ako si ukrojiť z biliónového koláča ziskov aj so základnými, alebo dokonca žiadnymi znalosťami o tom, ako trhy fungujú. 

Copy Leaders club je tu, aby Vám ukázal spôsob, ako sa dopracovať k overeným a profitabilným stratégiam bez nutnosti trávenia nekonečných hodín a dní skúmaním a hľadaním správnych postupov k úspešnému copy tradingu

Disponujeme overeným know-how ako si vybrať profesionálneho obchodníka a preto dokážeme šetriť peniaze a čas.

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

Napíšte nám

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.