Investovanie pre začiatočníkov: Tipy a návod

mince v ruke

zdroj: Unsplash.com

Ležia vám voľné finančné prostriedky na účte a chceli by ste ich zhodnotiť? Investovanie pre začiatočníkov je tou najlepšou voľbou. Pomocou neho zistíte, ako správne zhodnotiť svoje financie, do čoho ich vložiť a ako sa správať na burze.

Investovanie pre začiatočníkov: Čo to je?

Na začiatok je dobré vymedziť si, čo investovanie vlastne znamená. Odborná literatúra ho označuje spravidla ako uloženie kapitálu v súčasnosti, na základe ktorého sa očakáva zisk v budúcnosti. Väčšina hovorí o investovaní najmä v spojitosti s peniazmi, no pravdou je, že investovať nemusíte len peniaze.

Investíciou môže byť aj čas, ktorý môžete vložiť napríklad do štúdia, pričom v budúcnosti očakávate, že z tejto investície vzíde titul, prípadne uplatnenie sa v nejakom odbore.

Investovanie je teda široký pojem, ktorý sa dá uplatniť v mnohých sférach života. Nehľadiac na to, kde ho využijete, jeho základom je vždy zhodnotenie niečoho a očakávanie budúceho zisku.

Investovať alebo obchodovať?

Okrem investovania sa môžete stretnúť aj s obchodovaním. Je preto dobré vymedziť si, aké sú medzi jednotlivými pojmami rozdiely:

 • Investovanie – je dlhodobé a pasívnejšie. Peniaze vložíte do finančného inštrumentu na dlhší čas. Niekedy môže ísť aj o 10 či 15 rokov. Výhodou tohto investovania je to, že nie je náročné na čas. Stačí, aby ste si vybrali jednu komoditu, zainvestovali do nej a následne nechali peniaze, aby pracovali za vás. Nevýhodou je to, že na zisk čakáte dlhšie a nemusí byť taký vysoký, ako v prípade obchodovania.
 • Obchodovanie – je krátkodobé, riskantnejšie a aktívne. Investor, niekedy označovaný aj ako obchodník, neustále s financiami pracuje. Výhodou obchodovania je to, že výnos je spravidla vyšší a vidíte ho takmer okamžite. Nevýhodou je zas to, že si naň musíte vymedziť dostatok času.

Dlhodobé investovanie je pre začiatočníka spravidla výhodnejšie, pretože nie je také riskantné. Na druhej strane, ak vám nevadí podstúpiť vyššie riziko, môžete vyskúšať aj krátkodobé obchodovanie. To, pre ktorú možnosť sa rozhodnete, závisí najmä od vášho investičného cieľa a finančných možností.

Tip

Ak by ste na obchodovanie nemali príliš veľa času, no chceli by ste s financiami narábať aktívne, môžete využiť copytrading. Vďaka tomu, že aktívne kopírujete overené stratégie profesionálnych traderov, šetríte čas aj energiu.

Investovanie pre začiatočníkov: Do čoho investovať?

Začiatočníci môžu investovať financie do rovnakých finančných nástrojov ako pokročilí investori. Na rozdiel od odborníkov je však dobré pracovať skôr s menším obnosom peňazí. V prípade nesprávneho rozhodnutia tak neprídete o všetok kapitál.

Ak ste začiatočníkom a premýšľate, do ktorej komodity vložiť svoje financie, vyberáme pre vás tie najlepšie.

Zlato

Zlato je veľmi stabilné, preto sa odporúča najmä začiatočníkom a tým, ktorí nevyhľadávajú veľa rizika. Podobne ako pri investícii do striebra ide o kov, ktorému sa príliš nemení cena. Ak by sa tak náhodou aj stalo, ide spravidla o zvýšenie.

Ako investovať do zlata?

Do zlata môžete investovať prostredníctvom zlatých mincí a tehličiek, ktoré budete mať uložené doma v trezore alebo v banke. Okrem toho môžete zainvestovať aj do akcií a dlhopisov spoločností ťažiacich zlato.

vývoj cien akcií

zdroj: Unsplash.com

Dlhopisy

Sú ako stvorené pre začiatočníkov, pretože sú dlhodobého charakteru a ich cena sa príliš nemení. Delia sa na dva základné typy:

 • korporátne – viac rizikové,
 • štátne – menej rizikové.

Ako investovať do dlhopisov?

Na investovanie do dlhopisov si stačí otvoriť účet u brokera, vybrať si dlhopis a následne ho kúpiť. Iným riešením je copytrading, pomocou ktorého ušetríte čas, pretože využívate overené stratégie profesionálov.

Akcie

Akcie sú charakteristické tým, že sú krátkodobé a slúžia skôr na aktívne obchodovanie. Začiatočníci musia byť pri nich viac ostražití, pretože ich cena sa môže meniť častejšie ako cena dlhopisov.

Ako investovať do akcií?

Spôsob investovania do akcií je podobný ako pri dlhopisoch. Buď budete investovať sami cez brokera, alebo si necháte poradiť od profesionálneho copytradera. Ten vám môže aktívne spravovať vaše portfólio.

Kryptomeny

Kryptomeny sú pomerne novým finančným inštrumentom, o ktorom sa toho veľa nevie. Sú charakteristické vysokou volatilitou a tým, že sa ťažko predpovedá ich pád alebo nárast. Ideálne sú najmä pre začiatočníkov, ktorí sa neboja riskovať.

Ako investovať do kryptomien?

Na investovanie do kryptomien môžete využiť služby brokerskej spoločnosti alebo copytrading. V prípade prvej možnosti si ale dajte pozor, aby broker umožňoval investovať do kryptomeny, o ktorú máte záujem.

Ako na investovanie pre začiatočníkov?

Investorom nestačí vedieť len to, do čoho investovať, ale aj ako. Na výber máte tri možnosti:

Investovanie cez banku

Investovanie cez banku neodporúča množstvo odborníkov najmä z dôvodu vysokých poplatkov, ktoré sú často v hodnote niekoľkých desiatok až stoviek eur. Banka má okrem toho často obmedzenú ponuku a sama vyberá, kam vaše peniaze zainvestuje.

Dobrou správou ale je, že ak by ste predsa len chceli takto investovať, na Slovensku poskytuje investorské služby väčšina bánk. K tým, ktoré majú vo svojom portfóliu zaujímavé ponuky, patria:

 • Tatra banka – k dispozícii sú konzervatívne aj rizikové fondy.
 • VÚB – k dispozícii sú akcie aj podielové fondy. Do niektorých môžete investovať už od 20 eur mesačne.
 • SLSP – k dispozícii je investičné sporenie, jednorazové investovanie aj pravidelné aktívne investovanie do cenných papierov, akcií a ETF.

Investovanie na vlastnú päsť

Ide o investovanie prostredníctvom vami vybranej brokerskej spoločnosti. V tomto prípade máte všetko v rukách vy. Vyberáte si brokera, finančný inštrument aj to, koľko chcete investovať. Celý proces je však pomerne náročný, pretože ak chcete byť úspešní, musíte sledovať dianie vo svete a na trhu, naštudovať si viac informácií o spoločnosti, od ktorej kupujete cenné papiere a množstvo ďalšieho.

Samostatné investovanie si teda vyžaduje veľa času aj energie. Ak jedno z toho nemáte, budete si musieť vybrať investovanie cez banku alebo copytrading.

Copytrading

Zlatou strednou cestou pre začiatočníkov aj pokročilých je copytrading. Ide o metódu kopírovania úspešných investorských stratégií, vďaka ktorej šetríte čas aj energiu. Copytrading znižuje aj riziko z investovania, vďaka čomu sa môžete tešiť zo skvelých výnosov.

Prečo investovať?

Dôvodov, prečo investovať, je veľké množstvo. Spomenieme si tie najdôležitejšie:

 • Inflácia – zníženie kúpnej sily meny je pre mnohých hlavným dôvodom, prečo investujú. Keď necháte svoje peniaze ležať doma v trezore alebo na bankovom účte, časom stratia na hodnote. Ak ich ale zainvestujete, môžete pomocou nich zarobiť a minimálne vykryť straty, ktoré by vám inflácia spôsobila. Mnohí investori však dokážu zhodnotiť svoje financie tak, že okrem vykrytia straty aj skvelo zarobia.
 • Ďalší príjem – kto by nechcel ďalší príjem? Vďaka investovaniu ho môžete získať. Takýto príjem môže byť pravidelný (ak sa rozhodnete pre aktívne obchodovanie) alebo nepravidelný (ak sa rozhodnete pre pasívne investovanie).
 • Zabezpečenie sa do budúcnosti – vďaka tomu, že vám investície zarobia, sa môžete zabezpečiť do budúcnosti. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Ak prídete o prácu alebo budete dlhodobo PN, zárobky z investovania vám môžu efektívne pomôcť.
investovanie cez počítač

zdroj: Unsplash.com

Investovanie pre začiatočníkov: Základné pravidlá

Každý úspešný investor by sa mal držať niekoľkých základných pravidiel. Vďaka nim vie, ako sa správať na burze, alebo čo urobiť v kritických situáciách. O aké pravidlá ide?

 1. Nepanikárte – spadla cena akcií, ktoré ste kúpili, alebo sa nejakému finančnému nástroju nedarí tak, ako ste predpokladali? Nepanikárte a nesnažte sa ho predať pod cenu. Ceny finančných inštrumentov sa neustále menia, preto ho podržte a počkajte. O krátky čas sa môže jeho hodnota znova zdvihnúť.
 2. Konajte s chladnou hlavou – kúpu a predaj finančných inštrumentov si vždy dobre premyslite. Nikdy nekonajte v návale emócií.
 3. Nikdy neinvestujte len do jedného finančného nástroja – svoje financie rozložte vždy minimálne do dvoch finančných nástrojov. Len tak budete mať istotu, že keď sa jednému nebude dariť, neprídete o všetky úspory.
 4. Kontrolujte svoje portfólio – spoločnosti, do ktorých ste investovali, pravidelne kontrolujte. Zistite, ako sa im darí, analyzujte svoje staré rozhodnutia a hľadajte nové možnosti, ktoré by mohli portfólio rozšíriť.
 5. Počítajte s rizikom – nehľadiac na to, do čoho budete investovať, vždy počítajte s rizikom. Trh je nevyspytateľný, preto s financiami pracujte opatrne a každý krok si dobre premyslite.

Investujte ako profesionál hneď od začiatku

Investovanie sa môže zdať náročné, no keď viete, ako správne na to, celý proces si môžete uľahčiť. Začiatočníci môžu investovať hneď od začiatku sami, prípadne využiť banku alebo copytrading. Tretia možnosť je zlatou strednou cestou v prípade, že nechcete všetko riešiť na vlastnú päsť, a pritom netúžite platiť vysoké poplatky banke. Vyskúšajte copytrading ešte dnes a získajte skvelé výnosy.

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

Napíšte nám

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.