Investovanie do kryptomien: Ako na to v roku 2022?

minca Bitcoin

Investovanie do kryptomien patrí medzi pomerne nové spôsoby zhodnocovania financií. Digitálne meny sú stále veľkou neznámou, no za posledné roky si k nim našlo cestu veľké množstvo ľudí. Ak hľadáte spôsob, ako si rozšíriť portfólio a aktívne investovať, určite by ste ich mali zvážiť. Skvelý výnos vedia priniesť nielen pokročilým investorom, ale aj začiatočníkom. Ako správne pracovať s financiami a na čo všetko si dať pri kryptomenách pozor?

Čo sú kryptomeny?

Kryptomeny sú digitálne meny fungujúce na technológii s názvom blockchain. Spôsob pracovania blockchainu je pomerne komplikovaný. V jednoduchosti sa dá povedať, že ide o technológiu, ktorá predstavuje decentralizovanú databázu. Táto databáza dokáže chrániť veľké množstvo údajov.

Silnou stránkou blockchainu je to, že ho nikto nevlastní. Nikto ho takisto nekontroluje, čím pri práci s kryptomenami dochádza k úplnej anonymite. Na to, aby ste mohli investovať do kryptomien, nemusíte podrobne vedieť, ako blockchain funguje. O takéto podrobnosti sa môžete zaujímať napríklad vtedy, keď zistíte, že vás oblasť kryptomien baví a chceli by ste s ňou viac pracovať.

Otázkou pri samotných kryptomenách je inflácia. Odborníci tvrdia, že proti nej by sa malo brániť tým, že digitálne meny sa nedajú duplikovať. Ich počet je pevne daný. Keď sa všetky vyťažia, bude sa pracovať len s tými, ktoré sú v obehu.

Kryptomeny majú niekoľko charakteristických znakov, a to:

 • Elektronická podoba – kryptomeny nemajú fyzickú podobu, takže ich nemôžete držať ako klasické fiat meny. Ide o výhodu, pretože nemusíte nič nosiť vo vreckách alebo v peňaženke. Na druhej strane tu existuje riziko hackerských útokov.
 • Decentralizácia – nad kryptomenami nestojí žiadna inštitúcia, ako napríklad centrálna banka. Nikto tak nad nimi nemá kontrolu.
 • Anonymita – väčšina kryptomien je anonymná. Pri ich používaní sa informácie o transakciách nikde nezaznamenávajú.
 • Deflačný charakter – kryptomeny by mali byť odolné voči inflácii, pretože sa nedajú duplikovať.
 • Jednoduchosť – používanie kryptomien je jednoduché a zvládne to úplne každý. Všetky platby prebiehajú prostredníctvom elektronickej peňaženky.

Ako fungujú kryptomeny?

Na pochopenie toho, ako fungujú kryptomeny, nemusíte mať príliš veľa podrobných znalostí. Ak chcete nejakú digitálnu menu vlastniť, potrebujete digitálnu peňaženku. Pri jej založení dostanete súkromný kľúč, ktorý si musíte niekde uložiť, aby ste ho nezabudli. Je to jediný prístupový údaj, ktorý vám dovolí dostať sa do peňaženky.

Kryptomeny, ktoré vlastníte, si môžete vymieňať s ďalšími aktívnymi vlastníkmi kryptomien. Výmena je vďaka decentralizovanému charakteru bez použitia sprostredkovateľa. Vaše platby tak nikto nekontroluje a nemal by ich ani vystopovať.

Jednotlivé údaje o transakciách sa zaznamenávajú do blockchainu. Ide o verejný záznam všetkých transakcií. Netreba sa však báť. Informácie o transakciách sú anonymné.

Rada odborníka

Fungovanie kryptomien a investovanie do nich sa môže zdať príliš komplikované a náročné. Namiesto toho, aby ste celým procesom prechádzali sami, môžete vyskúšať copytrading. Profesionálny copytrader vám aktívne riadi portfólio a stará sa o všetky záležitosti. Vám tak odpadajú starosti spojené so štúdiom digitálnych mien a sledovania trhu.

Aké typy kryptomien existujú?

Kryptomeny sa vo všeobecnosti delia na dva základné typy, a to:

 • mince (coins),
 • tokeny.

Mince

Digitálne mince sú tvorené vo svojom vlastnom blockchaine a fungujú takmer rovnako, ako tradičné mince. Môžete ich využiť napríklad na platenie za služby alebo výrobky, prípadne na uloženie hodnoty do budúcna. Ku klasickým minciam patrí napríklad obľúbený Bitcoin alebo Litecoin.

Ďalšie typy

Okrem bežných mincí (coins) sa môžete stretnúť aj s ďalšími dvomi označeniami:

 • Altcoiny – ide o alternatívne meny k Bitcoinu. Ich úlohou je vylepšovať slabšie časti tejto digitálnej meny. Nie je ale pravidlom, aby boli úplne rovnaké ako Bitcoin. Niektoré altcoiny majú úplne iné ciele a účely.
 • Stablecoiny – sú to kryptomeny, ktorých hodnota je naviazaná na hodnotu inej meny, komodity alebo finančného nástroja. Stablecoiny majú za cieľ poskytnúť alternatívu k vysokej volatilite najpopulárnejších mien, vrátane Bitcoinu. Hoci sú stabilnejšie, nemajú také široké využitie ako iné digitálne meny.

Tokeny

Druhým typom sú tokeny charakteristické tým, že majú oveľa viac využitia. Je možné ich použiť ako súčasť softvérovej aplikácie, kde môžu udávať prístup k aplikácii na kryptomeny alebo overovať identitu. Môžu takisto predstavovať digitálne umenie, ako napríklad NFT. Príkladom tokenu je Ether, ktorý sa používa na uskutočňovanie transakcii v sieti Ethereum.

investovanie do kryptomien

zdroj: Unsplash.com

Kľúčové kryptomeny: Aké kryptomeny kúpiť?

Pred pár rokmi sme poznali len zopár kryptomien, no dnes ich je niekoľko tisíc. Niektoré sú známe a možno ich aj poznáte. Patrí k nim napríklad Bitcoin, Ethereum, Litecoin či Cardano. Ktoré z nich sú však tie najlepšie kryptomeny a aké kryptomeny kúpiť?

Bitcoin

Bitcoin sa považuje za prvú decentralizovanú kryptomenu, využívajúcu technológiu blockchain na uľahčenie platieb a digitálnych transakcií. Blockchain Bitcoinu funguje ako verejná kniha všetkých transakcií v histórii tejto kryptomeny.

Blockchain umožňuje osobe dokázať, že vlastní bitcoiny, ktoré plánuje použiť na zaplatenie služieb a produktov. Takýmto spôsobom sa môže zabrániť podvodom a iným neschváleným manipuláciám s menou.

Decentralizovaná mena umožňuje tiež uskutočňovať peňažné prevody „peer-to-peer”, čiže prevod bez nejakého sprostredkovateľa. Celý proces je tak rýchlejší a lacnejší, ako tradičné výmeny mien.

Ethereum

Ethereum je digitálna mena charakteristická tým, že je decentralizovaná. Hlavným cieľom vzniku Etherea bolo zdokonalenie inteligentných kontraktov. Zakladatelia chceli, aby sa tento typ kontraktov dostal aj širokej verejnosti, čím by mohli nahradiť klasické zmluvy.

Ethereum sa od Bitcoinu líši nielen tým, ako funguje, ale aj svojím účelom. Blockchain Bitcoinu sa zameriava na sledovanie akcií, pričom blockchain Etherea slúži na spúšťanie zdrojového kódu decentralizovanej aplikácie.

Tether

Tether patrí do kategórie Stablecoinov. Je naviazaný na fiat menu, v tomto prípade americký dolár. Hlavným cieľom Tetheru je skombinovať výhody kryptomeny, napríklad priama výmena finančných prostriedkov bez sprostredkovateľa s výhodami fiat mien, ako je napríklad stabilita.

Vedeli ste, že …

… existuje aj kryptomena s názvom USD Coin? Ide o stablecoin naviazaný na americký dolár. Jej hlavným cieľom je uľahčiť platby v bežnom živote. Funguje však skôr ako mena na kupovanie služieb a tovarov, ako na investovanie. 

Binance Coin

Binance Coin je obľúbenou kryptomenou, ktorá je k dispozícii na najväčšej kryptoburze Binance. Dá sa používať na platenie bežných služieb a tovarov, no takisto na platenie poplatkov na kryptoburze.

Ako na investovanie do kryptomien?

Investícia do kryptomien láka mnohých, no nie každý vie, ako na to. Niektorí začiatočníci hľadajú možnosti, ako kúpiť bitcoin či iné meny ľahko a rýchlo. Iní chcú byť aktívni a všetko mať pod kontrolou.

Pri aktívnom investovaní do akéhokoľvek finančného inštrumentu máte spravidla dve možnosti:

Každá alternatíva má svoje výhody aj nevýhody. O oboch by ste mali pred výberom vedieť viac.

Samostatné investovanie

Samostatné investovanie predstavuje komplexný proces skladajúci sa z niekoľkých krokov. Hoci nie sú náročné, no vyžadujú si čas, ktorý nemá úplne každý.

Investičný účet

Na to, aby ste mohli do kryptomien investovať, potrebujete si založiť investičný účet. Takýto typ účtu si môžete založiť v brokerskej spoločnosti alebo na kryptoburze. Brokeri sú spoločnosti umožňujúce investovať nielen do kryptomien, ale aj do iných finančných inštrumentov.

Kryptoburzy sú burzy určené na digitálne meny. Môžete si v rámci nich založiť účet a nakupovať kryptomeny.

Brokerov aj kryptobúrz je na trhu veľa, preto sa môže zdať náročné vybrať si správne. Ak sa rozhodnete pre brokera, skontrolujte si, či poskytuje možnosť investovania do kryptomien. Veľké brokerské spoločnosti budú mať kryptomeny s veľkou pravdepodobnosťou vo svojom portfóliu.

Následne sledujte aj ďalšie parametre, ako sú:

 • regulácia,
 • sídlo,
 • služby,
 • poplatky,
 • recenzie,
 • dostupnosť.

Platí, že každý bezpečný broker musí byť regulovaný spoločnosťami, ako napríklad FCA. Sídlo by mal mať v Európe alebo v USA a jeho poplatky by nemali byť zbytočne vysoké. V inom prípade by ste mohli prerobiť.

Niektorí brokeri vyžadujú aj minimálnu investíciu. Na túto podmienku si dávajte pozor. Spravidla ide o nižšiu cenu v hodnote 10 alebo 20 eur. Spoločnosť Coinbase napríklad vyžaduje minimálnu transakciu len v hodnote 2 eur. Niektorí brokeri však môžu vyžadovať minimálnu hodnotu transakcie aj v niekoľkých stovkách eur.

investovanie do kryptomien

zdroj: Unsplash.com

Vytvorenie investičného účtu

Keď si kryptoburzu alebo brokera vyberiete, môžete sa presunúť na ďalší krok. Je ním samotné založenie investičného účtu. Celý proces je rýchly a jednoduchý. Stačí, aby ste:

 • vytvorili prihlasovacie údaje,
 • vyplnili osobné údaje,
 • overili totožnosť.

Keď je účet hotový, presuňte si naň peniaze, ktoré chcete využívať na investovanie. Na začiatok môžete presunúť len menšiu časť. Investovanie si tak vyskúšate, a keď si budete istí, že sú pre vás kryptomeny to pravé, môžete si na investičný účet poslať aj zvyšný obnos peňazí.

Výber kryptomeny

Veľkí brokeri a známe kryptoburzy vám umožňujú investovať do stoviek rôznych kryptomien. Výber je čisto na vás. Svoju voľbu si ale dobre premyslite, aby ste neinvestovali do meny, ktorá stratí hodnotu.

Istotu v kryptosvete v súčasnosti nenájdete. Trh je známy svojou vysokou volatilitou. Aj napriek tomu sú meny, ktoré by mali byť o niečo stabilnejšie. Príkladom sú stablecoiny naviazané na klasické fiat meny. Pomerne vysokú hodnotu si zachováva aj Bitcoin, Ethereum či Cardano.

Veľký pozor by ste si mali dávať aj na menej známe kryptomeny, ktorým sa odrazu zvýšila hodnota o niekoľko percent. Zvyčajne ide len o jednorazový efekt ovplyvnený dianím vo svete. Po krátkom čase cena znova spadne a vy tak môžete prísť o svoje financie.

O kryptomenách si naštudujte detailné informácie. Buďte aktívnym investorom a zistite, ako sa vami vybranej digitálnej mene darilo. Mala v minulosti nízku hodnotu, ktorá v súčasnosti rapídne vyskočila? Zistite, či to nebolo len z dôvodu nejakej situácie na trhu. Svoje kroky si vždy dobre premyslite.

Tip

Rozmýšľate, ako zmeniť bitcoin za euro, prípadne, ako na prevod iných mien z klasických fiat, a naopak? Tieto služby poskytuje broker aj kryptoburza za malý poplatok.

Objednávka

Ak už máte vybratú kryptomenu, môžete sa presunúť na objednávku. Objednávku zadávate prostredníctvom obchodnej platformy. Každý broker alebo kryptoburza ju majú inú. Vo väčšine prípadov si ju ale môžete stiahnuť pohodlne do počítača, mobilu, tabletu aj ďalších zariadení. O svojich investíciách tak môžete byť neustále informovaní.

Pri objednávkach rozlišujeme dva typy, a to:

 • Market objednávka – najjednoduchšia objednávka. Funguje úplne rovnako, ako keď nakupujete bežné tovary a služby. Kryptomeny s ňou nakupujete okamžite a za sumu, ktorú vidíte v obchodnej platforme.
 • Limitná objednávka – tento typ objednávky je vhodný skôr pre pokročilých investorov. Môžete pomocou nej ušetriť. Objednávku si nastavíte na určitú cenu, v akej chcete nakupovať. Platforma čaká, kým sa kryptomena nedostane na vami želanú sumu. Keď sa tak stane, objednávka sa aktivuje.

Okrem objednávok sa môžete stretnúť aj s pokročilými obchodnými príkazmi:

 • Stop Loss – v rámci neho si nastavíte maximálnu možnú stratu na investíciu. Keď kryptomena dosiahne túto hodnotu, automaticky sa predá.
 • Trailing Stop – funguje na princípe Stop Loss s tým rozdielom, že sa vie automaticky meniť na základe aktuálnej ceny kryptomeny.

Uloženie kryptomeny

Keď kryptomenu kúpite, musíte si ju niekde uložiť. Na takéto uloženie slúžia digitálne peňaženky. Digitálna peňaženka je program slúžiaci na ukladanie verejných a súkromných kľúčov. V skutočnosti do nich neukladáte mince digitálnych mien, ale iba prístup k nim.

Digitálne peňaženky majú viaceré funkcie, vrátane odosielania a prijímania kryptomien. Následne vám umožňujú sledovať zostatok na účte a históriu transakcií.

Peňaženka je najlepším spôsobom, ako uložiť a ochrániť svoje kryptomeny. Práve preto by ste mali v prípade aktívneho pohybu vo svete kryptomien určite jednu vlastniť.

Druhy peňaženiek

Digitálne peňaženky sa dajú deliť na dva základné typy, a to:

 • Hot Wallets,
 • Cold Wallets.
Hot Wallets

Hot Wallets znamenajú v doslovnom preklade „horúce peňaženky”. Fungujú veľmi jednoducho. Stačí vám na ne zariadenie s pripojením na internet, čiže notebook, počítač, mobil alebo tablet.

Peňaženku si do zariadenia stiahnete v podobe aplikácie. Na niektoré peňaženky aplikáciu ani nepotrebujete. Môžete si ich prezerať cez internetový prehliadač.

Prácu s peňaženkami si nechajte vždy na doma, kde máte bezpečné pripojenie na internet. Verejné Wi-Fi nie sú vhodné, pretože sa môžete stať terčom rôznych hackerských útokov.

Hot Wallets sú skvelé pre aktívnych investorov. Uložené by ste v nich mali mať len menšie množstvo kryptomien, ktoré potrebujete na investovanie. Ostatné by ste si mali uchovávať v Cold Wallets.

Cold Wallets

Cold Wallets, v preklade „studené peňaženky”, nepotrebujú pripojenie na internet. Vo väčšine prípadov majú podobu USB kľúča. Sú vďaka tomu bezpečnejšie a ako stvorené na uloženie väčšieho množstva kryptomien.

Ešte bezpečnejšie ako USB kľúče sú papierové peňaženky. Fungujú tak, že peňaženku si vytvoríte z niekoľkých webových stránok. Po založení dostanete súkromné kľúče, pomocou ktorých sa na webové stránky dostanete. Kľúče si vytlačíte na kúsok papiera a následne bezpečne uložíte.

Investori s veľkým obnosom peňazí zvyčajne papiere s kľúčmi laminujú a ukladajú do bezpečnostných schránok v bankách.

Copytrading ako pomocník pri investovaní do kryptomien

Investovanie na vlastnú päsť môže byť náročné. Dvojnásobne to platí o kryptomenách, pretože ich ceny neustále kolíšu. Vybrať si vhodnú kryptomenu a obdobie, kedy ju kúpiť, si vyžaduje veľa štúdia a času. Ak na to nemáte čas, no túžite po investovaní, existuje riešenie vo forme copytradingu.

Copytrading je metóda investovania, pomocou ktorej môžete kopírovať overené stratégie svetových traderov. Získavate tak istotu úspechu, nehovoriac o tom, že celý proces zaberie oveľa menej času.

Môžete tiež využiť profesionálneho a ziskového copytradera, ktorý vám bude aktívne riadiť portfólio a o všetko sa postará za vás.

sledovanie cien kryptomien

zdroj: Unsplash.com

Investovanie do kryptomien – recenzie

Ak si nie ste istí investovaním do kryptomien, môžete si prezrieť recenzie ostatných a zistiť, či sú s ním spokojní. Okrem toho si môžete prezrieť aj Bitcoin recenzie alebo recenzie na iné kryptomeny, ktoré vám pomôžu pri výbere digitálnej meny. Sledujte aj svetové dianie a grafy vývinu cien kryptomien, ktoré vám napovedia viac.

Výhody investovania do kryptomien

Digitálne meny prinášajú množstvo silných stránok a benefitov pre každého investora. Keďže ide o rýchlo sa vyvíjajúci segment, perfektný je pre každého, kto chce byť aktívny a chce s financiami stále niečo robiť. Aké kľúčové výhody vám kryptomeny prinesú?

 • Ochrana proti inflácii – počet kryptomien je obmedzený. Keď sa všetky vyťažia, viac ich nebude. Nemôžu sa duplikovať, ako napríklad klasické fiat meny. Práve to je ich veľkou výhodou, pretože tento fakt efektívne bojuje proti inflácii.
 • Transparentnosť – všetky transakcie sa zapisujú do blockchainu, čiže verejnej knihy, ktorá je neustále monitorovaná. Keď sa transakcia potvrdí, nedá sa s ňou už nič robiť. Manipulovať ňou nemôže nijaký orgán, ako napríklad banka alebo hackeri.
 • Neustála dostupnosť – investovanie do kryptomien a transakcie s nimi môžete uskutočňovať kedykoľvek. Dostupné sú 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Jediné, čo na ne budete potrebovať, je pripojenie na internet a nejaké zariadenie, ako napríklad počítač, tablet alebo mobil.
 • Široký výber – na trhu sa v súčasnosti nachádza veľké množstvo kryptomien a ich počet stále narastá. To, do ktorej a ako investovať, je len na vás. Okrem tých najpopulárnejších si môžete zvoliť aj menej známe.

Nevýhody investície do kryptomien

Ak premýšľate nad investíciou do kryptomien, nezabudnite ani na nevýhody, ktoré sa s týmito digitálnymi menami spájajú:

 • Vysoká volatilita – to, že trh kolíše, je úplne bežným javom. Kryptomeny sú však charakteristické tým, že ich cena je oveľa menej stála, ako cena akcií alebo fondov. Hodnota môže v priebehu niekoľkých hodín klesnúť alebo vyrásť o množstvo percent.
 • Žiadna regulácia – aj keď mnohé krajiny vyjadrili svoju túžbu regulovať kryptomeny, v tejto oblasti zatiaľ nedošlo k výrazným zmenám. Pri investovaní či používaní kryptomien si preto musíte dávať pozor. V sektore funguje veľa podvodníkov, ktorí sa zameriavajú najmä na začiatočníkov.
 • Novosť – kryptomeny sú na rozdiel od iných finančných inštrumentov stále pomerne nové. Aj tí najskúsenejší investori majú občas problémy a dostanú sa do rizikových situácií. Je preto dobré pracovať so svojimi financiami opatrne.
 • Škálovateľnosť – tento problém sa objavil s rozmachom kryptomien. Škálovateľnosť znamená rozširovanie služieb a schopnosť potvrdiť vysoké množstvo transakcií. Bitcoin v súčasnosti dokáže potvrdiť približne len 5 – 7 transakcií za sekundu, pričom gigant VISA pojme až 55-tisíc transakcií za sekundu. Takýto rozdiel spôsobuje problémy najmä pri používaní digitálnych mien. Pri investovaní by vám ale minimálne na začiatku nemal prekážať.
ako kúpiť Bitcoin

zdroj: Unsplash.com

Vyskúšajte investovanie do kryptomien aj vy

Investovanie do kryptomien so sebou prináša viacero výhod. Platí však, že aby ste boli úspešní, musíte byť aktívni. Ak na sledovanie kryptomien a diania vo svete nemáte čas, vyskúšajte copytrading. Metóda takéhoto investovania šetrí čas a umožňuje vám robiť to, čo vás skutočne baví.

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

Napíšte nám

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.