Investovanie do akcií: Na čo si treba dať pozor?

muž, ktorý sleduje vývoj akcií

Investovanie do akcií už dávno nie je výsadou veľkých spoločností a bohatých ľudí. Dnes sa do tohto procesu môžu pustiť aj osoby s menším kapitálom a základnými poznatkami. Premýšľate, že by ste zhodnotili svoj majetok? Zistite, na čo všetko si pri akciách dávať pozor a ako vlastne fungujú.

Čo sú akcie?

Ešte predtým, ako sa pustíte do investovania a nákupu akcií, je dobré vedieť, čo vlastne slovo akcia označuje. Akcie sú cenné papiere, ktoré vydávajú väčšie i menšie spoločnosti. Keď si jednu kúpite, získate v nej podiel. Platí, že keď sa spoločnosti darí, zarábate. Na druhej strane, keď má straty, strácate aj vy.

Spoločnosti tvoria akcie z niekoľkých dôvodov. Hlavným je zväčšiť kapitál a získať financie na realizovanie určitých plánov. Korporácia dostane peniaze od investora, ktorému sľúbi, že mu bude vyplácať dividendy, prípadne, že investor bude mať podiel na zisku.

Akcie umožňujú tým, ktorí majú kapitál, investovať a zarábať bez toho, aby mali svoje vlastné spoločnosti. V minulosti boli investori len bohatí ľudia s veľkým majetkom. Dnes nimi môžu byť aj osoby s niekoľkými desiatkami či stovkami eur.

Vedeli ste, že …

… investori sú pre spoločnosti veľmi dôležití? Mnohé z tých, ktoré poznáme, by bez nich dnes neexistovali. 

Na to, aby ste mohli investovať, nepotrebujete žiadne špeciálne znalosti. Nemusíte ani sedieť dlhé hodiny za počítačom. Stačí si zvoliť copytrading. Pomocou tejto metódy môžete zarábať na overených stratégiách. O všetko sa vám stará copytrader, ktorý aktívne riadi portfólio. Vy sa tak nemusíte o nič starať, len sa tešiť zo skvelých výsledkov.

Aké typy akcií existujú?

Jednotlivé korporácie vydávajú dva typy akcií, a to:

 • kmeňové akcie,
 • prioritné akcie.

Kmeňové akcie

Keď kúpite kmeňové akcie, v angličtine common stocks, získate podiel v spoločnosti. Podiel však nezískate len z jej ziskov, ale aj zo strát. Práve preto sú pre investorov väčším rizikom.

Držitelia kmeňových akcií majú okrem podielu aj práva. Presnejšie ide o právo voliť predstavenstvo. Ide o pomerne kľúčovú funkciu, pretože predstavenstvo rozhoduje o dôležitých veciach. Sú to napríklad rozhodnutia o ziskoch, odvolávanie a zvolenie generálneho vedenia a množstvo ďalšieho.

Prioritné akcie

Druhým typom sú prioritné akcie. Po investovaní do nich nezískate žiadne práva. Hoci to znie ako nevýhoda, mnohým investorom to neprekáža. Dôležitejšie je pre nich nižšie riziko.

Prioritné akcie fungujú formou dividend. Spoločnosť ich držiteľom pravidelne vypláca. Majiteľov takisto uprednostňuje pred držiteľmi kmeňových akcií. Riziko investovania sa znižuje aj tým, že ak by spoločnosť náhodou zbankrotovala, držitelia prioritných akcií majú prednostné právo na vrátenie investícií.

Investovanie do akcií a základné pravidlá

Počas investovania do akcií musíte dodržiavať niekoľko základných pravidiel:

 • Investovanie je na dlhší čas, čiže niekoľko rokov, nie dní alebo týždňov. Investor musí byť preto trpezlivý a myslieť do budúcnosti.
 • Keď po čase akcie predáte, výnos je rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou. Niektoré spoločnosti poskytujú investorom aj dividendy, ktoré výnos zvyšujú.
 • Bežnou súčasťou investovania je menšie či väčšie riziko. Ak ho chcete znížiť, peniaze rozdeľte do akcií viacerých spoločností. Keď sa jednej nebude dariť, váš majetok to príliš neovplyvní.
 • Chcete z investovania vyšší výnos? Obchodujte aktívne. V takýchto prípadoch ste držiteľom akcií len určitý, často veľmi krátky čas. Samotné aktívne obchodovanie je však riskantné a treba si naň vyhradiť dostatočné množstvo času. Je preto lepšie zveriť sa do rúk odborníkov. Môžete tak urobiť napríklad cez copytrading.

Najlepšie akcie na burze: Ako funguje investovanie do akcií?

Ako kúpiť akcie? Akcie môžete kúpiť vtedy, keď ich nejaká korporácia vytvorí a následne ponúkne na predaj. Keď sa tak stane, cenné papiere sú dostupné na burze, kde ich môžete kúpiť. Druhou alternatívou je klasický nákup, keď nakupujete verejne obchodované akcie.

Nehľadiac na to, aký nákup si zvolíte, pri obchodovaní na burze máte zvyčajne dve možnosti. Môžete sa rozhodnúť pre:

 • klasické obchodovanie
 • alebo copytrading.

Klasické obchodovanie na burze

Klasické obchodovanie na burze je náročnejšie. Investor musí mať základné poznatky o akciách, nákupoch, objednávkach a obchodných príkazoch. Následne si musí založiť obchodný účet u brokera.

Broker je spoločnosť, cez ktorú budete investovať. V súčasnosti existuje množstvo brokerov. Výber by sa mal odvíjať od toho, čo potrebujete. Niektorí brokeri poskytujú možnosť obchodovať len s akciami, iní majú aj špeciálne služby a kurzy pre začiatočníkov.

Okrem toho pozerajte aj na ďalšie parametre, ako:

 • Regulácia – o reguláciu brokerov sa starajú spoločnosti, ako ASIC alebo FCA. Dávajú vám istotu, že sa na spoločnosť môžete spoľahnúť.
 • Sídlo – regulácia sa zvyčajne odvíja od sídla. Väčšina spoľahlivých spoločností sídli v USA a Európe.
 • Poplatky – za služby, ktoré vám poskytne broker, musíte zaplatiť. Niektoré spoločnosti majú poplatky vyššie, iné nižšie. Vopred si túto informáciu overte.
 • Podpora – najlepšie je, keď má broker podporu 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Ak by sa niečo stalo, môžete ho ihneď kontaktovať.
 • Recenzie – keď je broker dobrý, na internete nájdete spravidla pozitívne recenzie. Nechajte si poradiť niekým, kto má so spoločnosťou skúsenosti.
 • Služby – kvalitní brokeri vám poskytnú okrem obchodovania aj poradenstvo či správu financií. Takéto služby potešia a využijú začínajúci aj pokročilí investori.

Keď si brokera vyberiete, založte si účet. Registráciu zvládnete v krátkom čase. Vyplňte svoje osobné údaje a nezabudnite pridať aj číslo účtu, na ktorý si budete posielať svoje zisky. Do založeného účtu si preveďte peniaze, za ktoré nakúpite všetky akcie.

Obchodovanie s akciami prebieha v obchodnej platforme. S ňou budete pracovať na pravidelnej báze, preto je dobré prezrieť si ju a zistiť, či vám vyhovuje. Ak s ňou neviete pracovať, premyslite si výber iného brokera.

Obchodná platforma predstavuje aplikáciu. Investor ju stiahne do počítača, prihlási sa a môže začať pracovať. V súčasnosti nájdete obchodné platformy k dispozícii aj pre mobily a tablety. Kontrolu nad financiami tak získate aj vtedy, keď ste na cestách alebo pri sebe nemáte počítač.

Investovanie do akcií, nákup akcií a typy objednávok

Platformu ste si stiahli, čo ďalej? Na rad prichádza samotný nákup akcií. Aby ste však mohli niečo nakúpiť, musíte zadať objednávku. Zvyčajne hovoríme o dvoch typoch objednávok.

Prvou je market objednávka. Pri nej nakupujete a predávate akcie za aktuálnu cenu na trhu. Jej nevýhodou je, že na to, aby ste získali čo najlepší zárobok, musíte neustále sedieť za počítačom a sledovať vývoj trhu. Ak sa investovaním neživíte, pravdepodobne na to nebudete mať čas.

Riešením je druhý typ objednávky s názvom limitná objednávka. Funguje tak, že si sami nastavíte, na akej cene chcete akcie nakupovať. Objednávka teda čaká, kým sa cena nedostane na hodnotu, ktorú ste zadali. Keď sa tak stane, aktivuje sa. Investovanie tak máte pod kontrolou bez toho, aby ste sedeli celý čas pred obrazovkou a sledovali, čo sa deje na burze.

graf vývoja akcií

zdroj: Unsplash.com

Investovanie do akcií a obchodné príkazy

Keď naberiete viac skúseností, môžete začať používať aj pokročilé obchodné príkazy. Pomocou nich získate nad investovaním ešte väčšiu kontrolu. Investori majú veľmi radi príkazy Stop Loss a Trailing Stop.

Stop Loss pomôže vtedy, keď nechcete príliš riskovať. Nastavíte si pomocou neho maximálnu stratu na investíciu. Znie to náročne, no celý proces je veľmi jednoduchý. Vysvetlíme si ho na jednom príklade:

Investor nakúpi akcie určitej spoločnosti a na každú nastaví príkaz Stop Loss na cenu 50 dolárov. Keď cena týchto akcií klesne pod úroveň 50 dolárov, Stop Loss aktivuje predaj. Investor sa zbaví nevýhodných akcií bez toho, aby prišiel o stovky či tisícky dolárov.

Trailing Stop funguje na základe Stop Loss. Je však trochu komplikovanejší. Každý investor, ktorý však využíva prvú možnosť, sa po čase presunie aj na druhú. Trailing Stop chráni zisk investora, no pritom sa môže meniť podľa ceny akcií. Aj tento obchodný príkaz si vysvetlíme na príklade z praxe:

Investor nakúpi akcie určitej spoločnosti za 50 dolárov. Po nejakej dobe sa ale cena zvýši na 70 dolárov. Investor si v tomto čase nastaví Trailing Stop v hodnote 5 bodov pod aktuálnu trhovú cenu. Následne, keď cena akcií klesne pod 65 dolárov, príkaz aktivuje objednávku a akcie predá. Investor má však stále zisk, pretože zinkasuje 15 dolárov z každej akcie.

Obchodný príkaz Trailing Stop disponuje funkciou prispôsobenia sa aktuálnej situácii trhu. Znamená to, že keď sa cena zvyšuje, jeho hodnota stúpa.

Rozširovanie znalostí o investovaní do akcií

Aj tí najlepší investori sa musia vzdelávať a rozširovať svoje obzory. Oblasť akcií, ETF fondov či CFD kontraktov sa neustále posúva dopredu, nehovoriac o tom, že ju ovplyvňujú mnohé externé faktory. Ceny sa vyvíjajú podľa ekonomickej a spoločenskej situácie. Kolíšu a odhadnúť ich správanie je niekedy náročnejšie, ako sa zdá.

Na rozširovanie vedomostí sa dajú využiť viaceré zdroje, ako napríklad články o aktuálnej situácii na trhu či knihy. Stretnete sa aj s kurzami a zaujímavými prednáškami. Voľba je len na vás.

Copytrading

Klasické investovanie má zopár nevýhod. Najväčšou je, že naň potrebujete veľa času, ktorý investujete nielen do sledovania trhu, ale aj do samotného vzdelávania. Na základe naučených informácií budete vedieť, ako a kam investovať svoj majetok.

Ak čas nemáte alebo ho nechcete stráviť sedením pred počítačom, existuje druhý spôsob investovania. Je ním copytrading.

Copytrading je metóda investovania, ktorá kopíruje úspešné a overené stratégie. Kopírovanie obchodov vám dáva istotu tých najlepších výsledkov. Dnes už nemusíte vedieť, kedy akcie kupovať alebo predávať. Stačí mať profesionálny tím, ktorý vám aktívne riadi portfólio.

Rada odborníka

Copytrading je výborný aj na rozšírenie portfólia. Ak už na burze klasicky obchodujete, môžete ho vyskúšať ako doplnkové riešenie.

Prečo sa oplatí investovanie do akcií?

Premýšľate, či investovať, alebo neinvestovať do akcií? Máme pre vás tri dôvody, prečo by ste tak mali urobiť.

 1. Vyšší výnos – mnohí sa rozhodnú pre akcie z dôvodu vyššieho výnosu oproti iným finančným nástrojom. Ak teda chcete čo najlepšie zhodnotenie, rozhodne ich vyskúšajte.
 2. Skvelé diverzifikovanie portfólia – každý investor vie, že investičné portfólio musí byť pestré a je dôležité si vopred rozdeliť, ako investovať peniaze. Keď vložíte všetky peniaze do jedného fondu, môžete o ne ľahko prísť. Rozložte majetok do akcií, ETF fondov aj CFD kontraktov. Vyberte si viacero možností a znížte riziko najviac, ako sa dá.
 3. Riešenie na boj proti inflácii – inflácia je každým rokom vyššia a peniaze strácajú na svojej hodnote. Namiesto toho, aby ste ich mali odložené na účte, dajte ich niekam, kde budú pracovať.

Do akých akcií investovať v roku 2022?

Chcete vysoké zhodnotenie svojich financií? Vybrali sme pre vás niekoľko spoločností, ktorým sa v poslednej dobe darilo a do ktorých sa oplatí investovať.

Polo Ralph Lauren (RL)

Celosvetovo uznávaná značka Polo Ralph Lauren zaznamenala v minulom roku nárast svojich tržieb. Ide o pomerne veľké prekvapenie, keďže pandémia koronavírusu položila mnohé spoločnosti. Luxusné značky sú však na výslní a nerobí im problém ani inflácia. Svoje ceny môžu zvyšovať bez rizika straty veľkého množstva zákazníkov. Ľuďom, ktorí pravidelne nakupujú oblečenie a doplnky Ralph Lauren, nebude určite vadiť mierne zvýšenie cien.

Ak teda hľadáte menšie riziko a výhodnú investíciu, mali by ste popremýšľať nad akciami Polo Ralph Lauren. Spoločnosť svojim investorom vypláca aj dividendy.

Alphabet (GOOGL)

Spoločnosť Alphabet, ktorá vlastní Google, neustále zvyšuje svoje zisky. Odborníci tvrdia, že v roku 2022 sa zvýšia zo súčasných 257 miliárd na 298 miliárd dolárov. Takýto trend by mal pokračovať aj v roku 2023, pričom hodnota sa má vyšplhať na viac ako 344 miliárd dolárov.

Akcie Googlu sú preto príťažlivé pre menších i väčších investorov. Hoci spoločnosť nevypláca dividendy, realizuje program spätného odkúpenia vlastných akcií.

Apple (AAPL)

Spoločnosť Apple je jedným z najväčších výrobcov telefónov a inej spotrebnej elektroniky. V poslednom čase sa jej darí, preto by ste mali porozmýšľať nad tým, či by nebolo dobré investovanie do akcií Apple. V roku 2020 prekonala trhovú kapitalizáciu dvoch biliónov dolárov. Za rok 2021 mala rekordné tržby v hodnote 73,9 miliardy eur.

Nezabúdajte na poplatky spojené s investovaním do akcií

Investovanie do akcií na Slovensku aj vo svete niečo stojí. Poplatky majú rôznu výšku a stretnete sa s viacerými typmi. Najčastejšie ide o:

 • Poplatok za nečinnosť – keď si otvoríte účet u brokera a istý čas nič nerobíte, môže vám za to zaúčtovať poplatok. Netreba sa ale ničoho báť. Aj malí investori sa môžu takémuto plateniu ľahko vyhnúť. Stačí urobiť nejakú transakciu raz za určitý čas. Väčšina brokerov má v podmienkach jednu transakciu za rok.
 • Konverzný poplatok – pomerne bežný poplatok, s ktorým sa stretnete aj v bankách. Keď nakúpite americké akcie v dolároch, no účet vediete v eurách, broker si môže zaúčtovať poplatok za zmenu meny.
 • Poplatok za nákup a predaj – neminie vás ani poplatok za nákup a predaj. Broker tieto činnosti sprostredkuje, preto si za to niečo účtuje.

Poplatky sú síce menšou nevýhodou, no spravidla nebývajú príliš vysoké. Pred výberom brokera si preto skontrolujte, za aké služby si účtuje poplatky a koľko za investovanie zaplatíte.

Na čo si dať pri investovaní do akcií pozor?

Investovanie do akcií zvládnu úplne všetci. Aj napriek tomu nezabúdajte na to, že s celým procesom sa spája určité riziko. Každý krok si preto dobre premyslite a vyhnite sa urýchleným záverom. Aby ste všetko zvládli čo najlepšie, máme pre vás zopár tipov:

 • Nepanikárte – to najhoršie, čo môžete pri investovaní urobiť, je začať panikáriť. Ak sa náhodou nebude akciám dariť, vydržte. Nepredávajte ich za veľmi nízku cenu. Trh neustále kolíše. Niekedy je hore, inokedy dole. Je to prirodzený proces.
 • Diverzifikujte svoje portfólio – peniaze neinvestujte len do jednej spoločnosti. Zvyšujete tak riziko, že keď sa jej nebude dariť, nič nezarobíte. Vyberte si viac korporácií a nakúpte ich akcie. Môžete si tiež prezrieť ďalšie možnosti investovania, napríklad ETF fondy, CFD kontrakty alebo investičné zlato.
 • Väčší risk si dobre premyslite – platí, že čím vyšší zárobok chcete, tým viac musíte riskovať. Veľký risk si ale dobre premyslite. Poraďte sa s odborníkmi a naštudujte si dôležité informácie. Keď si investíciou nie ste istí, radšej počkajte.
 • Keď nemáte čas, nechajte to na odborníkov – investovanie je dlhodobý proces, na ktorý nemá čas úplne každý. Ak nechcete sedieť dlhé hodiny pred počítačom, využite copytrading. Zarobte aktívnym sledovaním vývoja trhu a pomocou overeného úspechu.
 • Investujte v dlhšom časovom horizonte – investori by mali vedieť, že najviac sa oplatí investovanie v dlhšom časovom horizonte. Znamená to minimálne 5 rokov. Platí, že čím dlhšie, tým lepšie.
sledovanie akcií na mobile

zdroj: Unsplash.com

Investovanie do akcií a dane

Príjem z investovania musíte na Slovensku zdaniť rovnako ako klasický príjem. Daňová sadzba má výšku 19 alebo 25 %. Výška sa odvíja od príjmu.

 • 19 % – ak je príjem nižší ako 37 981,94 eur,
 • 25 % – ak je príjem vyšší ako 37 981,94 eur.

Okrem toho nezabúdajte na zdravotné odvody vo výške 14 %.

Dobrou správou je, že na investovanie do akcií si môžete uplatniť tzv. časový test. Znamená to, že akcie viete oslobodiť od dane aj zdravotných odvodov, ak ich podržíte minimálne rok.

Na platenie daní si dávajte pozor. Úmyselné nepriznanie príjmov v sume nad 266 eur je trestný čin.

Rada odborníka

Ak by ste akcie nechceli podržať, môžete si na ne uplatniť daňovú úľavu v hodnote 500 eur.

Vyskúšajte investovanie do akcií aj vy

Investovanie do akcií je skvelý spôsob, ako zhodnotiť svoje financie a rozšíriť portfólio. Na výber máte dve možnosti. V prvom rade sa môžete o všetko postarať sami. Jednoduchší spôsob je vo forme copytradingu, keď vám copytrader aktívne riadi portfólio. O cenných papieroch a ďalších veciach tak nemusíte vedieť vôbec nič. Vyskúšajte túto metódu ešte dnes a tešte sa zo skvelých výsledkov.

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

Napíšte nám

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.