Investičné zlato: Všetko, čo potrebujete vedieť [2022]

investičné zlato

Investičné zlato predstavuje výborný spôsob, ako si rozšíriť svoje portfólio. Mnohí ho považujú za stabilitu a istotu. Je to najmä z dôvodu, že jeho cena pri rôznych finančných krízach stúpa. V súčasnosti existuje niekoľko spôsobov investovania do zlata. Možnosť tak majú nielen veľkí investori, ale aj tí menší. Ako na to? Prinášame vám všetky potrebné informácie, ktoré by ste o tomto drahom kove mali vedieť.

Hodnota zlata má pôvod v histórii

Zlato bolo vždy cenným kovom. V stredoveku sa využívalo najmä na platenie a neskôr aj na výrobu šperkov. Krásne zlato však malo menšiu nevýhodu. Jeho ťažba nebola úplne jednoduchá. Práve tento faktor mal na jeho cenu najväčší vplyv.

Okrem toho sa zlato využívalo aj na krytie papierových mien a bohatstva krajiny. Takýto systém fungoval až do 20. storočia.

Hoci tento drahocenný kov už nekryje papierové peniaze, neznamená to, že by nemal vysokú hodnotu. Práve naopak. Väčšina ho stále berie ako komoditu určenú na zabezpečenie proti inflácii.

Hodnote zlata v súčasnosti pomáha aj vysoký dopyt. Veľkú väčšinu tvorí šperkársky priemysel. Niet sa čomu čudovať. Mnohí ľudia milujú zlaté šperky, ktoré sa pýšia vysokou odolnosťou a nadčasovým vzhľadom.

Následne netreba zabúdať, že tento kov je výborným vodičom elektriny. Využíva sa v rôznych komponentoch, napríklad v elektronike či kozmetickom priemysle.

Samostatnou kategóriou je investičné zlato, ktoré tvorí približne 40 % z celého dopytu. Do kovu investujú jednotlivci, malé aj veľké spoločnosti. Celý proces nie je náročný, avšak ak ste začiatočník, odporúčame vám uľahčiť si ho napríklad pomocou copytradingu. Táto metóda urýchľuje zdĺhavé investovanie. Jedným klikom sa pripojíte k overeným stratégiám a zarábate. Aktívne riadené portfólio vám zaručuje vyššie a lepšie zisky.

 

Prečo je investičné zlato dobrým riešením?

Investovanie do zlata je pre mnohých istotou. Na rozdiel od iných komodít predstavuje určitú stabilitu aj v časoch rôznych ekonomických výkyvov. Cena zlata je rôzna a neustále sa mení, a preto treba najlacnejšie investičné zlato hľadať niekedy aj dlhšie. Cena sa odvíja od vzťahu medzi ponukou a dopytom. Existuje však ešte jeden faktor, ktorý tlačí cenu hore.

V neistých časoch, keď sa investori boja poklesu cien, začnú vo veľkom nakupovať práve zlato. Chcú sa ním zabezpečiť. Nákupom však zvyšujú dopyt, čo znamená, že jeho cena ide hore. Opačnou situáciou je stav, keď je ekonomika v poriadku. Po zlate nie je taký dopyt, čo spôsobuje, že jeho cena je nižšia.

Ešte predtým, ako zainvestujete, je dobré zistiť, akú má investičné zlato aktuálnu cenu. Keď je príliš vysoká, radšej počkajte.

Dôvodov, prečo je investičné zlato výborná investícia, je niekoľko. Ku kľúčovým patria:

  • Investícia pre každého – do zlata môže investovať úplne každý. Na to, aby ste si kúpili mincu či menšiu tehličku nepotrebujete veľký kapitál.

  • Skvelá diverzifikácia portfólia – ak ste už do niečoho investovali, zlato výborne rozšíri vaše portfólio a diverzifikuje ho.

  • Vysoká likvidita – zlato má vysokú likviditu. Viete ho speňažiť kdekoľvek na svete. Mnohé spoločnosti takisto poskytujú spätný výkup. V prípade potreby ho viete pomerne rýchlo predať.

  • Cena neustále rastie – keď sa pozriete na graf vývoja ceny zlata, môžete si všimnúť jednu skutočnosť. Jeho cena neustále rastie. Samozrejme, občas sa objaví obdobie, keď je nižšia, no zvyčajne sa hodnota šplhá hore. Vďaka tomu je pre investorov menej rizikovou investíciou a stabilitou.

  • Viaceré možnosti – investičné zlato nie je jedinou možnosťou. Okrem neho si môžete zvoliť aj CFD kontrakty, ETF fondy alebo akcie.

Rada odborníka

Predaj investičného zlata si zjednodušíte, keď ho nakúpite u obchodníka, ktorý garantuje spätný výkup.

Investičné zlato – kúpa

Investičné zlato je jednou z viacerých možností, ako do tohto kovu investovať. Pre mnohých predstavuje istotu, pretože mince alebo tehličky majú vo fyzickej podobe. Môžu ich skladovať napríklad doma alebo v trezore v banke. Investičné zlato má množstvo výhod, no spája sa aj s niekoľkými nevýhodami.

K najväčším nevýhodám patrí to, že za uloženie tehličiek v banke musíte niečo zaplatiť. Prenájom trezoru alebo bezpečnostných schránok platíte zvyčajne priebežne. Myslite na to, že čím viac zlata budete mať, tým viac miesta si budete musieť prenajať.

Komplikácie môžu nastať aj pri predaji. Nie každý od vás kúpi veľkú tehličku alebo niekoľko mincí. Svoje zlato tak budete musieť priniesť k predajcovi, ktorý ponúkne nižšiu cenu, ako je aktuálna cena investičného zlata. Inou alternatívou je nechať zlato spracovať na šperky alebo iné doplnky. To vás však bude niečo stáť.

Fyzické vlastníctvo zlata vyzerá ako istota, no nie vždy sa vypláca. Je preto dobré popremýšľať aj nad ďalšími riešeniami. Malí aj veľkí investori majú na výber napríklad:

  • CFD kontrakty,

  • akcie zlata,

  • ETF fondy.

CFD kontrakty

CFD kontrakty sú praktickým spôsobom, ako investovať do zlata bez toho, aby ste ho vlastnili. CFD kopíruje cenu podkladového aktíva, v tomto prípade zlata. Využívajú ho aj malí investori. Dôvod je ten, že pomocou finančnej páky môžete začať aj s menším kapitálom.

Malý kapitál, ktorý potrebujete na finančnú páku, má názov marža. Marža môže mať rôznu výšku, napríklad 10 % z celkovej sumy. Zvyšné peniaze vám požičia broker. Podmienky sa odlišujú od toho, akú spoločnosť ste si na investovanie zvolili.

Silnou stránkou CFD kontraktov je teda nižší obnos peňazí pri investovaní a vyššia likvidita. Niektorým však môže vadiť, že zlato fyzicky nevlastnia.

Akcie zlata

Akcie fungujú pomerne jednoducho. Keď si jednu či viacero kúpite, získate podiel v spoločnosti, ktorá ich vydala. Stanete sa tak akcionárom. Keď sa spoločnosti bude dariť, budete zarábať. Platí to však aj naopak.

Pýtate sa, do akých spoločností investovať? Najlepším riešením sú ťažobné spoločnosti, ktoré sú v súčasnosti na vzostupe. Vyskúšať môžete napríklad nákup akcií spoločností ako AngloGold Ashanti či Newmont Mining Corp.

Akcie dávajú investorom možnosť získať podiel vo veľkých ťažobných spoločnostiach. Niektoré z nich dokonca vyplácajú aj dividendy, čiže podiel na zisku. Mínusom je to, že do zlata investujete nepriamo.

investičné zlato

zdroj: Unsplash.com

 

ETF fondy

ETF, čiže fondy obchodované na burze, sú jednou z ďalších populárnych alternatív. Obsahujú podiely v rôznych spoločnostiach, preto sú často veľmi likvidné. ETF fond sleduje určité podkladové aktívum a následne kopíruje jeho pohyb. V rámci zlata využívajú investori ETF zamerané na ťažbu. Sú to napríklad VanEck Vectors Gold Miners alebo SPDR Gold Shares.

Výhodou ETF je diverzifikácia portfólia. Ani v tomto prípade zlato nevlastníte, takže zaň nemusíte platiť poplatky v banke. Na druhej strane, to, že zlato nemáte vo fyzickej podobe, môže pre niekoho predstavovať nevýhodu.

Ako investovať do zlata?

To, ako do zlata zainvestujete, sa odvíja od toho, či zvolíte investičné mince a tehličky, alebo siahnete po ETF alebo CFD kontraktoch.

Kde kúpiť investičné zlato?

Investičné zlato kúpite v banke alebo u špecializovaných predajcov. Keď chcete menšiu investíciu, zvoľte zlaté mince alebo zlaté odliatky. Skladovať ich môžete aj doma, napríklad v trezore. Veľké tehličky sú určené pre investorov, ktorí chcú väčšiu investíciu. V takomto prípade je dobré zabezpečiť kov v banke.

Tip

Vhodným riešením je aj investičné zlato Kremnica. Priamo v mincovni si môžete kúpiť mince aj tehličky.

CFD, ETF alebo akcie

O niečo praktickejšou možnosťou sú CFD, ETF a akcie. Ak ale nechcete sledovať grafy investičného zlata a tráviť za počítačom dlhé hodiny, využite copytrading. Vďaka aktívnemu sledovaniu vývoja trhu a kopírovania overených stratégií máte istotu zisku. Táto metóda umožňuje pripojiť sa k najlepším stratégiám a zarábať pomocou nich.

V súčasnosti nemusíte byť odborníkom na investovanie, aby ste dokázali niečo zarobiť. Stačí využívať správne postupy, ktoré vám celý proces uľahčia.

Investičné zlato – dane

Investori musia pri investovaní myslieť aj na zdanenie svojich príjmov. V tomto prípade platí, že ETF, CFD alebo akcie zdaňuje daňovník inak, ako tehličky a mince. Platí, že keď kúpite investičné zlato ako fyzická osoba, pri jeho predaji ste oslobodení od dane. Tehličky a mince patria medzi hnuteľný majetok. Pri predaji hnuteľnej veci by malo platiť ustanovenie § 9 ods.1 písm. c) ZDP.

Príjem z investovania do ETF, akcií a CFD podlieha daňovej sadzbe. Musíte ho teda zdaniť. Odvody sú v hodnote 19 % alebo 25 % v závislosti od výšky príjmu. Nezabúdajte ani na zdravotné odvody, ktoré predstavujú 14 %.

ETF, akcie a CFD majú preto veľkú nevýhodu v tom, že ich musíte zdaňovať. Vo výsledku tak stratíte z príjmu minimálne 33 %. 

investičné mince

zdroj: Unsplash.com

Vyskúšajte investičné zlato aj vy

Investičné zlato nie je na trhu investovania nič nové. Práve naopak. Vďaka nemu máte v súčasnosti viacero možností, ako na ňom zarobiť. Zlaté tehličky a mince sú klasikou. Ak ale chcete vyskúšať niečo iné, riešenie predstavujú CFD, akcie a ETF. Hoci znejú kontrakty či fondy komplikovane, všetko si viete uľahčiť copytradingom. Nechajte profesionálny tím aktívne riadiť vaše portfólio a užívajte si tie najlepšie výsledky.

 

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

Napíšte nám

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.