Investičné diamanty: Oplatí sa do nich investovať?

investičné diamanty

Investovanie do drahých kovov a kameňov je čoraz populárnejšie. Obľúbené sú najmä investičné diamanty, zlato aj striebro. Práve diamanty lákajú v súčasnosti čoraz viac ľudí. Okrem toho, že si vedia udržať hodnotu, predstavujú aj nádherný šperk lákajúci pohľady. Na čo všetko si dať pozor pri investovaní do diamantov?

Čo sú investičné diamanty?

Investičný diamant je brúsený kameň s briliantovým brusom. Po tom, ako ho investor kúpi, dostáva ho v plastovom obale, ktorý ho efektívne chráni pred zničením a inými externými vplyvmi.

Na obale investičného diamantu je uvedené presné označenie kameňa. Ide o tie isté informácie, ktoré nájdete v certifikáte, ktorý dostanete spolu s ním. Certifikát slúži ako poistka. Poskytuje istotu, že diamant je pravý a nejde len o jeho napodobeninu.

Investičné diamanty môžete kúpiť v klenotníctvach alebo na aukciách, prípadne na investičnej burze. Na burze však spravidla nakupujete akcie a dlhopisy spoločností, ktoré kamene ťažia. Diamanty v skutočnosti nevlastníte.

Prečo investovať do investičných diamantov?

Investičný drahokam predstavuje skvelú investíciu pre každého investora, ktorý chce byť aktívny, no pritom nechce príliš riskovať. Dôvod je ten, že tento kameň si udržiava svoju hodnotu a časom ju zvyšuje. Jeho hodnota odoláva dokonca aj negatívnym vplyvom trhu, ako sú napríklad hospodárske krízy, inflácia či nepokoje.

Okrem toho sa diamanty vyznačujú aj ďalšími skvelými vlastnosťami, ako napríklad:

 • Dopyt po diamantoch stále stúpa – hodnota diamantov sa v súčasnosti zvyšuje oveľa viac, ako v minulosti. Je to najmä z dôvodu, že dopyt po nich je vysoký.
 • Viaceré možnosti investovania – okrem samotných kameňov môžete investovať aj do akcií alebo dlhopisov spoločností, ktoré ich ťažia. Je len na vás, ktorú z možností si zvolíte.
 • Malé rozmery – diamant nemá príliš veľké rozmery. Aj ten najmenší kameň môže disponovať hodnotou niekoľkých stoviek až tisíc eur. Vďaka tomu sa ľahko skladuje.

Ak teda premýšľate, že by ste si rozšírili svoje portfólio alebo by ste s investovaním začali, diamanty sú výbornou alternatívou. O niekoľko rokov ich môžete predať a tešiť sa z vysokého zisku.

Tip

Ak neviete, ako správne investovať do diamantov, prípadne na celý proces nemáte dostatok času, vyskúšajte copytrading. Pracujte so svojimi investíciami ako profesionál a majte aktívne riadené portfólio, vďaka ktorému získate skvelé výnosy.

Cena diamantov na burze i mimo nej

Cena diamantov na burze i mimo nej sa odvíja od niekoľkých základných parametrov, ktoré sa označujú aj ako 4C:

 • Cut – brus diamantov,
 • Carat – hmotnosť diamantov,
 • Clarity – čistota diamantov,
 • Color – farebnosť diamantov.

Cut

Diamant dokáže krásne odrážať svetlo. Aby tak mohol robiť čo najlepšie, musí sa brúsiť. V súčasnosti existuje niekoľko typov brusov, pričom najžiadanejší je briliantový, ktorý dokáže zvýšiť krásu kameňa. Brus má okrúhly obrys a skladá sa z dvoch častí – koruny a pavilónu.

Kvalita brusu sa posudzuje podľa matematických výpočtov a viacerých modelov. To, či je kameň skutočne kvalitný, môže posúdiť len odborník. Odchýlky sa považujú za vady a znižujú cenu diamantu.

Kvalita brusu sa udáva na stupnici od označenia „excelent“” po označenie „poor“, pričom excelent je najlepšie a poor najhoršie. Celá stupnica vyzerá takto:

 • excelent,
 • ideal cut,
 • very good,
 • good,
 • fair,
 • poor.

Carat

Hmotnosť diamantu sa udáva v karátoch a platí, že čím je vyššia, tým je diamant drahší. Váha sa udáva na dve desatinné miesta, no kameň sa váži na tri. Hmotnosť sa následne zaokrúhľuje vždy smerom dole. Smerom hore sa zaokrúhli len vtedy, keď tisícina končí číslom 9.

investičný diamant

zdroj: Unsplash.com

Clarity

Diamant môže obsahovať aj rôzne cudzorodé látky, ktoré však jeho hodnotu znižujú. To isté platí aj vtedy, keď sa na kameni nachádzajú škrabance a rôzne iné nedokonalosti vznikajúce pri nesprávnej manipulácii alebo opracovaní.

Color

Diamanty nájdete vo viacerých farbách. Prirodzene zafarbené diamanty sa považujú za najvzácnejšie. Štatistiky tvrdia, že len 1 z 10 000 vyťažených diamantov sa môže pýšiť zaujímavým farebným odtieňom. Ak teda máte väčší kapitál a ste ochotní do diamantu investovať, poobzerajte sa po unikátnych sfarbeniach.

Vedeli ste, že …

… sfarbenie diamantov sa označuje medzinárodnou stupnicou farieb, ktorá sa značí písmenami od D po Z? Najbledšie diamanty sú označované písmenom D.

Zhodnotenie a likvidita investičných diamantov

Cena diamantov neustále rastie. Občas sa stane, že je nižšia, no nekolíše tak, ako ceny akcií, fondov alebo iných finančných inštrumentov. Je stabilnejšia, takže pre aktívnych investorov predstavuje určitú istotu.

Podľa Diamond Prices Index môžeme pozorovať vývoj ceny diamantov od roku 2009, kedy bola cena za 1 karát diamantu v hodnote 213,7 dolárov. Najnižšiu hodnotu dosiahli diamanty v júli 2020, kedy dosahovali len 204,2 dolárov. Treba však vziať do úvahy, že v tomto období klesali hodnoty všetkých finančných inštrumentov z dôvodu pandémie koronavírusu.

Cena jedného karátu diamantu je v súčasnosti približne 230,8 dolárov, čo je v prepočte 221,9 eura.

Zaujímavosťou je, že cena diamantov odlišných veľkostí stúpa rôzne. Od roku 2005 do roku 2014 stúpla cena diamantov s hmotnosťou od 1 do 1,55 karátu len o 44 %, pričom cena diamantov s hmotnosťou od 3 do 3,99 karátov vzrástla až o 128 %. Najväčší rozdiel zaznamenali diamanty s hmotnosťou od 5 do 5,99 karátu, ktoré vzrástli o 149 %.

Tak či onak, každý diamant je jedinečný a jeho cena sa odvíja od štyroch spomínaných kľúčových parametrov – cut, carat, clarity, color. Na to, aby ste zistili, akú hodnotu má váš kameň, museli by ste ho vziať ku klenotníkovi.

Vedeli ste, že…

… najdrahší diamant na svete, ktorý sa predal na burze, je ružový diamant s názvom Pink Star. Predal sa za 71 miliónov dolárov a má 59,6 karátov.

Ako investovať do investičných diamantov?

Ako investovať do diamantov? Investovanie do diamantov je v súčasnosti oveľa jednoduchšie, ako to bolo v minulosti. Investičné diamanty môžete kúpiť v klenotníctve a následne ich uložiť do trezora doma alebo v banke. To však nie je jedinou možnosťou. Ako správne aktívne zainvestovať do tohto investičného drahokamu?

Kúpa investičných diamantov

Ide o priamu investíciu, ktorá je veľmi obľúbená, pretože investori majú drahokam doma, prípadne uložený v banke. Pri nákupe diamantov si ale dávajte pozor, pretože na trhu nájdete viaceré zaujímavé ponuky. Nie všetci predajcovia však poskytujú pravé diamanty.

Ak si chcete byť istí, že ide o pravý diamant, máte dve možnosti, ako ho kúpiť:

 • Dražba – keď sa aktívne zapojíte do dražby svetovo uznávaných aukčných domov, nemusíte sa báť, že by ste si zaobstarali nepravý diamant. Dobrou správou je, že v súčasnosti sa môžete do dražby zapojiť nielen osobne, ale aj online.
 • Kúpa v klenotníctve – pri kúpe diamantov zvoľte overené klenotníctvo, ktoré má za sebou dlhú históriu. Budete mať istotu, že nakupujete pravé klenoty, ktoré časom naberú na hodnote.
diamantový prsteň

zdroj: Unsplash.com

Investovanie do akcií a dlhopisov

Ak chcete byť pri investovaní viac aktívni, môžete si zvoliť investovanie do akcií a dlhopisov spoločností ťažiacich diamanty. Takýto typ investovania vám zaistí rýchlejšiu návratnosť financií so zaujímavými výnosmi. Celý proces je oveľa atraktívnejší pre tých, ktorí by radi so svojím majetkom pravidelne pracovali.

Do akých spoločností teda investovať? Najlepšie sú také, ktoré ťažia v diamantových veľmociach, čiže na miestach, odkiaľ pochádza väčšina investičných aj klasických diamantov určených na spracovanie do šperkov.

K diamantovým veľmociam patria:

 • Kanada – je tretím najväčším producentom diamantov na svete, a to aj napriek tomu, že ťažba do 90. rokov 20. storočia tam prakticky neexistovala. Veľké ložiská však spôsobili, že táto oblasť sa začala rozširovať a dnes predstavuje jednu z najhodnotnejších.
 • Juhoafrická republika – ťažba diamantov tu začala už v druhej polovici 19. storočia. Krajina bola dlhé roky najväčším producentom diamantov. Pochádzajú z nej aj mnohé slávne svetové diamanty.
 • Austrália – ťažba diamantov tu začala v roku 1869. Na popredné miesta sa však dostala len pred niekoľkými rokmi, a to vďaka bani Argyle. V nej sa začala ťažba v roku 1985. V súčasnosti vyprodukuje 10 miliónov karátov ročne.
 • Ďalšie veľmoci – k ďalším miestam, kde sa ťaží veľké množstvo diamantov, patria Botswana, Angola a Rusko.

Keď si vyberiete jednu zo spoločností ťažiacich v diamantových veľmociach, je nutné, aby ste si založili účet u brokera. Broker je spoločnosť, prostredníctvom ktorej budete investovať. Kvalitný broker musí spĺňať niekoľko parametrov, ako napríklad regulácia, kvalitné služby alebo dostupnosť 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Ďalším krokom je založenie obchodného účtu. Do účtu si presuniete peniaze slúžiace na investovanie do rôznych finančných inštrumentov. Následne sledujete trh a zisťujete, čomu sa darí. Na základe týchto informácií môžete zadať objednávku a inštrumenty kúpiť.

Investovanie do diamantov nie je náročné, no vyžaduje si dostatočnú aktivitu a čas na sledovanie trhu a študovanie nových vecí. Keď na toto všetko nemáte kapacitu, nechajte to na profesionálneho copytradera. Bude za vás aktívne investovať v správnom čase a do správnych fondov, akcií či dlhopisov.

investičný diamant

zdroj: Unsplash.com

Investičné diamanty: Na čo si dať pozor?

Investičné diamanty majú množstvo výhod, no spája sa s nimi aj zopár rizík a mínusov. O nich by ste mali vedieť ešte predtým, ako sa rozhodnete pre ich kúpu.

 • Dlhšie zhodnotenie – investovanie je vo všeobecnosti dlhší proces ako obchodovanie. Pri diamantoch však musíte počítať s tým, že zhodnotenie vášho kapitálu môže trvať aj niekoľko rokov. Diamanty sú preto vhodné skôr ako doplnok vášho portfólia, než ako hlavný finančný inštrument. Tento fakt ale neplatí v prípade, že aktívne investujete do akcií alebo dlhopisov spoločností ťažiacich diamanty. V takýchto prípadoch máte návratnosť oveľa rýchlejšiu.
 • Cena je rôzna – na internete nájdete množstvo štatistík a indexov sledujúcich vývoj ceny diamantov. Hoci vám vedia poskytnúť aspoň približné informácie, nie sú presné. Každý diamant je unikátny. Jeho skutočnú cenu vám môže zistiť len odborník.
 • Náročný predaj – predaj diamantov nie je vôbec taký ľahký, ako sa na prvý pohľad zdá. Klenotníctva a spoločnosti vykupujúce diamanty zjednávajú ceny. Kvôli tomu, že dnes sa k investičným diamantom môže dostať takmer každý, je na trhu vyššia konkurencia.
 • Riziková kúpa – klenoty dnes predávajú rôzne spoločnosti. Vopred si ich overte, aby sa nestalo, že kúpite predraženú napodobeninu. Najlepšie je zvoliť svetoznáme aukčné domy alebo overené klenotníctva.

Vyskúšajte investičné diamanty aj vy

Investičné diamanty predstavujú skvelý spôsob, ako si rozšíriť investičné portfólio a zhodnotiť svoj majetok. Okrem fyzickej držby diamantov však môžete vyskúšať aj inú alternatívu. Je ňou investovanie do dlhopisov alebo akcií. Ak by sa vám tento proces zdal príliš komplikovaný, viete si ho zjednodušiť copytradingom. Profesionálny copytrader za vás aktívne riadi portfólio a efektívne pomáha investovať tam, kde sa to oplatí.

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

Napíšte nám

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.