Investícia Slovensko: Ako a do čoho investovať na Slovensku?

investícia Slovensko

Invest in Slovakia, čiže investícia Slovensko, je pri investovaní jednou z možností, kam vložiť svoje peniaze a ako zhodnotiť svoj majetok. Nie každý o nej vie, čo je dôvod, prečo sa mnohí obzerajú skôr po zahraničných fondoch, akciách alebo dlhopisoch. To ale nie je potrebné. Zaujímavé investičné príležitosti nájdete aj na Slovensku.

Čo je investícia a investovanie?

Investovanie predstavuje proces, pri ktorom ukladáte určitý kapitál do nejakého finančného inštrumentu s tým, že v budúcnosti z neho očakávate zisk. S investovaním sa stretol každý, aj keď mnohí o tom vôbec nevedia.

Investíciou nemusia byť len peniaze. Pokojne ňou môže byť aj váš čas, ktorý ste venovali štúdiu alebo práci na nejakom projekte. Za tento čas očakávate určitý výsledok, napríklad vo forme vysokoškolského titulu.

Investícia je teda prostriedok, pomocou ktorého investujete do nejakej oblasti. Vo finančnej sfére ide o peniaze investované do akcií, dlhopisov a ďalších finančných inštrumentov. V bežnom živote to môže byť spomínaný čas investovaný do štúdia.

Platí však, že keď chcete byť v investovaní úspešní, musíte byť aktívni. Je dôležité, aby ste svojim investíciám venovali dostatok času a vždy si dobre premysleli, čo s nimi urobíte.

Rada odborníka

Investovanie do finančných inštrumentov sa spája s určitým rizikom. Ceny akcií, dlhopisov či fondov sa neustále menia. Je preto kľúčové, aby ste sa vždy dobre rozhodli, čo s financiami urobíte. Nepremýšľajte v návale emócii. Nemuselo by sa vám to vyplatiť. Vždy si premyslite všetky pre a proti vášho ďalšieho kroku a zvážte, či vám v budúcnosti môže priniesť dobré výsledky.

Investícia na Slovensku má viacero podôb

Keď sa rozhodnete svoj majetok zhodnotiť, nemusíte len investovať. Na výber máte ešte jednu možnosť. Je ňou obchodovanie. Medzi týmito dvoma spôsobmi práce s financiami je viacero rozdielov, no hlavným z nich je aktivita. Pri investovaní je nižšia, pri obchodovaní zas vyššia.

Obchodovanie

Obchodovanie, často označované aj ako trading, predstavuje skôr krátkodobú investíciu. S peniazmi neustále aktívne pracujete a pri kúpe finančného inštrumentu ho neplánujete držať dlhšie, ako niekoľko dní či týždňov.

Počas obchodovania sa trader, čiže osoba, ktorá obchoduje, snaží dosiahnuť maximálny zisk za čo najkratší čas. Základom obchodovania je vysoká aktivita. Financiám musíte venovať veľa času a sledovať vývoj ich cien, ktorý sa odvíja od množstva interných aj externých faktorov.

Podľa všetkých informácií musíte zvážiť, či sa finančný prostriedok oplatí podržať, alebo ho treba predať, pretože stratí na hodnote.

Obchodovanie so sebou prináša viac rizika ako investovanie. Jeho výhodou je ale to, že vďaka nemu môžete aj viac zarobiť.

Investovanie

Druhou možnosťou je investovanie, ktoré je síce pokojnejšie, no aj pri ňom musíte prejaviť nejakú aktivitu. Len vtedy sa vám podarí zainvestovať do správnych finančných inštrumentov.

Investovanie predstavuje konzervatívnejší a dlhodobejší spôsob pristupovania k financiám. Po tom, ako peniaze vložíte do nejakého inštrumentu, s nimi spravidla dlhšie nič nerobíte. Očakávate, že peniaze získajú na hodnote v časovom úseku niekoľkých rokov, nie týždňov či mesiacov.

S investovaním sa spravidla spája nižšie riziko, no nemusí to byť vždy pravda. Ak zainvestujete do rizikových fondov so zaujímavým úročením, môžete sa stretnúť s podobným rizikom ako pri obchodovaní.

Nehľadiac na to, či si zvolíte obchodovanie, alebo investovanie, platí, že ak chcete byť úspešní, musíte byť aktívni a financiám venovať čas. Ak ho nemáte alebo vás finančná oblasť príliš nebaví, no svoj majetok chcete zhodnotiť, môžete využiť copytrading. Profesionálny copytrader v takomto prípade aktívne riadi vaše portfólio a stará sa o to, kedy investovať a do čoho.

muž, ktorý pozerá do mobilu a počítača

zdroj: Unsplash.com

Do čoho a prečo investovať na Slovensku?

Investícia Slovensko je pre mnohých zaujímavá a lákavá. Predstavuje jednu z možností, ako zhodnotiť svoje peniaze. Do čoho investovať a v akých sférach sa vám môže dariť najviac?

Investovanie do dlhopisov

Dlhopisy sú finančným inštrumentom, ktorý je jednou z najobľúbenejších foriem investovania. Ide o cenné papiere obchodované na burze. Na rozdiel od akcií investor z dlhopisov nemá žiadne špeciálne výhody, ako napríklad volenie predstavenstva. Po tom, ako do dlhopisov zainvestujete, zaujíma vás len to, aký výnos z nich získate.

Dlhopisy sa môžu považovať aj za menší úver, ktorý poskytnete väčšej spoločnosti. Tá vám po čase na jeho základe vráti požičanú sumu plus úroky navyše. Na to, aby bol dlhopis platný, musí obsahovať všetky dôležité informácie, ako napríklad označenie emitenta, menová hodnota či dátum a miesto vydania.

Cenné papiere vo forme dlhopisov môžu vydávať veľké aj menšie spoločnosti či dokonca štát. Keď sa teda rozhodnete pre investíciu Slovensko, je dobré porozmýšľať nad investovaním do štátnych dlhopisov.

Štátne dlhopisy

Štátne dlhopisy slúžia na financovanie rôznych finančne náročných projektov, vybudovanie ciest alebo infraštruktúr. Ich výhodou je to, že ich nájdete aj v nižšej nominálnej hodnote, takže sú vhodné aj pre menších investorov bez veľkého kapitálu. K ďalším benefitom patrí aj nižšie riziko. Je len veľmi málo pravdepodobné, že by vám štát po určitom čase nevrátil to, čo ste mu požičali.

Menšou nevýhodou je to, že štátne dlhopisy nemusia byť také atraktívne z dôvodu nižšieho výnosu. Ak teda chcete svoj majetok zhodnotiť čo najlepšie, budete si musieť vybrať iný finančný inštrument.

Komunálne dlhopisy

Okrem štátnych dlhopisov existujú aj komunálne dlhopisy. Financie v tomto prípade poskytujete obciam alebo mestám na vybudovanie infraštruktúry, ako napríklad kanalizácie alebo plynovodov. Sú podobné ako štátne. Platí pri nich, že nie sú také rizikové, z čoho však plynie aj to, že nie sú veľmi atraktívne.

Pokladničné poukážky

V rámci dlhopisov môžete objaviť aj pokladničné poukážky, ktoré vydáva Národná banka Slovenska. Poukážku kúpite priamo v banke a nie je obchodovateľná na burze. Má kratšiu splatnosť v porovnaní so štátnymi dlhopismi, preto na spätné vyplatenie nemusíte čakať dlhé roky.

Hodnoty pokladničných poukážok sú ale vysoké. Nemôže si ich preto dovoliť každý investor.

Investovanie do nehnuteľností

Oplatí sa investovať do nehnuteľností? Odpoveď je rozhodne áno. Takéto investovanie je ďalšou skvelou alternatívou, ako zhodnotiť svoj majetok priamo na Slovensku bez toho, aby ste svoje peniaze vkladali do zahraničných fondov alebo akcií.

Veľkou výhodou investovania do tejto oblasti je najmä to, že ide o pomerne stabilné aktívum. Cena príliš nekolíše a rokmi sa neustále zvyšuje. Ak teda chcete byť aktívni a investovať do niečoho s menším rizikom, byty a domy sú výbornou alternatívou.

Pri investovaní do nehnuteľností si väčšina predstaví len prenájom, no nemusíte zostať len pri ňom. Vyskúšať môžete aj house flipping alebo investovanie do akcií a fondov developerských projektov.

Prenájom nehnuteľností

Aj napriek tomu, že s prenájmom sa spájajú starosti navyše, ako napríklad hľadanie podnájomníkov, ľudia k tejto alternatíve pristupujú najčastejšie. Predstavuje akúsi istotu, pretože investor vlastní niečo hmotné. Nemá len potvrdenie o tom, že zainvestoval do akcií alebo fondov.

Prenájom nehnuteľností má veľa výhod, ako napríklad to, že vám vytvára pravidelný pasívny príjem. Tým, že cena nehnuteľností je v súčasnosti na maxime, môžete sumu za prenájom pokojne zvýšiť. Vďaka tomu dokážete maximalizovať svoje výnosy, prípadne rýchlejšie splatiť hypotéku.

S prenájmom nehnuteľností sa ale spája aj viacero mínusov, o ktorých musí vedieť každý, kto nad takouto investíciou uvažuje. Prvou nevýhodou je splácanie hypotéky. Ak sa náhodou stane, že určitý čas nebudete mať v nehnuteľnosti podnájomníkov, mesačná splátka vie urobiť nepeknú dieru do vášho rozpočtu.

Následne netreba zabúdať ani na to, že hľadanie podnájomníkov a udržiavanie dobrých vzťahov s nimi nemusí byť také ľahké, ako sa zdá. Niektorí môžu robiť aj problémy.

Pred kúpou investičnej nehnuteľnosti si dobre premyslite, či ide skutočne o aktívne investovanie, po ktorom túžite. Ak nie, existujú aj oveľa jednoduchšie alternatívy.

Rada odborníka

Keď vlastníte nehnuteľnosť v obľúbenej turistickej oblasti, môžete ju prenajímať len krátkodobo, napríklad prostredníctvom Airbnb alebo Booking. Na takéto prenajímanie ale musíte mať dostatok času, pretože po každom návštevníkovi budete musieť upratovať.

House flipping

House flipping je zaujímavá stratégia obľúbená najmä v zahraničí. Pomaly sa však dostáva aj k nám. Ide o proces, pri ktorom kúpite lacnejšiu nehnuteľnosť, trochu ju vylepšíte a následne ju predáte s prirážkou. Väčšina investorov si tento typ aktívneho investovania pochvaľuje. Je pre nich lepší ako prenájom, pretože po tom, ako nehnuteľnosť predajú, nemusia sa o ňu už starať.

Aj s house flippingom sa spája niekoľko nevýhod. Prvou je fakt, že na to, aby ste kúpili lacnejšiu nehnuteľnosť, potrebujete vyšší kapitál. Druhou nevýhodou je vyššie riziko z toho, že byt alebo dom sa vám nemusí podariť predať. Pri kúpe investičnej nehnuteľnosti preto dbajte na to, aby bola v atraktívnej oblasti.

Investovanie do akcií a fondov

Na to, aby ste mohli investovať do nehnuteľnosti, nemusíte ju len vlastniť. Zvoliť môžete aj akcie alebo fondy spoločností predávajúcich byty či domy. Podľa vlastného výberu si zvolíte jednu firmu, ktorej požičiate svoj finančný kapitál a následne počkáte, kým vám vašu „pôžičku” začne splácať.

Ešte predtým, ako peniaze zainvestujete, tak si o firme naštudujte dostatok informácií. Prezrite si jej portfólio a históriu. Najlepšie je vybrať si spoločnosť, ktorá má za sebou roky praxe. Novozaložené spoločnosti môžu predstavovať riziko, pretože o nich veľa neviete.

To, aké riziko pri investovaní podstúpite, je len na vás. S peniazmi však pracujte nielen aktívne, ale aj zodpovedne. Nepúšťajte sa do príliš rizikových obchodov a investícií, keď nemáte žiadne skúsenosti. Nemusí sa to vyplatiť.

Investovanie do developerských projektov

Investovanie do developerských projektov je veľmi podobné, ako investovanie do akcií a fondov spoločností predávajúcich nehnuteľnosti. Aj v tejto situácii si vyberiete spoločnosť alebo projekt, do ktorého zainvestujete určitú časť financií. Investori však majú spravidla vopred stanovený čas, počas ktorého sa do projektu môžu zapojiť. Keď tak nespravia, budú musieť počkať na nový projekt.

Veľké množstvo investorov sa mylne domnieva, že na to, aby ste mohli investovať do developerských projektov, musíte mať veľký kapitál. V skutočnosti vám stačí len zopár desiatok alebo stoviek eur, ktoré viete skvelo zhodnotiť.

Developerských projektov je v súčasnosti čoraz viac. Nehnuteľností je na Slovensku stále nedostatok, čo vedie k tomu, aby sa budovali nielen nové domy vo veľkých mestách, ale aj nové mestské a prímestské časti.

V rámci nehnuteľností je obľúbené napríklad investovanie v Tatrách, kde nájdete niekoľko zaujímavých projektov. Spravidla ide o stavbu apartmánov alebo hotelov, kde developeri potrebujú financie na dodatočné náklady.

 investovanie do developerských projektov

zdroj: Unsplash.com

Slovensko a investície: Ako investovať?

Od toho, pre akú investíciu sa rozhodnete sa odvíja aj to, ako budete investovať. Keď chcete prenajímať nehnuteľnosť, musíte si najprv nejakú vybrať. Následne požiadate o hypotéku a kúpite ju. Keď už byt alebo dom vlastníte, začnite ho prenajímať hneď, ako je to možné.

Pri developerských projektoch je to trochu inak. Spravidla si musíte nájsť spoločnosť, ktorá investovanie umožňuje. Len málokedy sa stretnete s tým, že by investície riešil samotný developer. Spravidla spolupracuje s externou finančnou spoločnosťou, ktorú buď kontaktujete, alebo si u nej vytvoríte investičný profil a začnete investovať.

Iný proces predstavuje investovanie do dlhopisov, akcií a ďalších podobných finančných inštrumentov. V takýchto situáciách si musíte:

  • Nájsť brokera – ide o spoločnosť, prostredníctvom ktorej budete investovať do zvoleného finančného inštrumentu. Brokeri musia spĺňať niekoľko parametrov, ako napríklad to, že musia byť regulovaní a mali by poskytovať aj doplnkové služby.
  • Otvoriť si obchodný účet – ak si nájdete vhodného brokera, musíte si u neho otvoriť účet. Na ten si presuniete peniaze a začnete investovať.
  • Sledovanie trhu – následne sledujte trh a vývoj jednotlivých finančných inštrumentov. Keď budete vidieť, že sa nejakému darí, investujte doň.
  • Zadať objednávku – zadanie objednávky je ľahké, no dávajte pozor, pretože ich existuje niekoľko. Spravidla sa stretnete s market a limit objednávkou.

Zdá sa vám celý proces investovania komplikovaný, no chceli by ste byť aktívni a so svojimi financiami pracovať? Využite tú najjednoduchšiu možnosť, ktorou je copytrading. Vďaka overeným stratégiám získate skvelé výnosy a o financie sa vám stará profesionálny copytrader. Ušetríte tak čas, ktorý môžete investovať do niečoho iného.

Investícia na Slovensku: Perfektná možnosť na rozšírenie portfólia

Investičné portfólio by malo byť rôznorodé. Ak chcete byť úspešní, nemali by ste investovať len do jedného finančného inštrumentu. Keď sa mu nebude dariť, môžete o všetky svoje financie prísť. Najlepšie spravíte, keď svoj majetok rovnomerne rozdelíte medzi developerské projekty, akcie a fondy. Môžete tiež využiť aj úplne iné sféry, ako napríklad kryptomeny.

Investícia Slovensko môže byť pre vás perfektným rozšírením portfólia v situáciách, keď už v niečom máte financie vložené. Slovenské developerské projekty či dlhopisy však môžu byť aj skvelým štartom pre úplne nových investorov bez nejakých skúseností.

Ako investujú Slováci?

Slováci radi zhodnocujú svoj majetok a radi investujú do viacerých oblastí. Na rozdiel od iných krajín Európy alebo štátov USA sú ale pozadu. Ide však o úplne prirodzený proces, keďže tradícia investovania nie je v našej krajine taká dlhá.

Dobrou správou ale je, že investovanie je čoraz populárnejšie a počet investorov zo Slovenska je čoraz vyšší. K najobľúbenejším finančným inštrumentom patria podielové a zmiešané fondy, prípadne akcie. 

Slováci sú v téme financií konzervatívnejší a boja sa skúšať niečo nové. Je to však škoda, pretože na trhu sa nachádza veľa zaujímavých investičných príležitostí, a to so zaujímavým zhodnotením.

sledovanie vývoja akcií na počítači

zdroj: Unsplash.com

Investícia Slovensko: Skvelý spôsob, ako zhodnotiť svoj majetok

Keď premýšľate, ako a do čoho vložiť svoje peniaze, investícia na Slovensku môže byť pre vás ideálna. Developerské projekty, prenajímanie nehnuteľnosti, house flipping či klasika vo forme dlhopisov vám pomôže zhodnotiť majetok a získať pasívny príjem.

Ak by ste náhodou nevedeli, ako na to, alebo nemáte na aktívne investovanie čas, zverte svoje financie profesionálnemu copytraderovi, ktorý sa o ne postará. Vďaka overeným stratégiám vám pomôže získať skvelé výnosy.

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

Napíšte nám

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.