Investícia do striebra: Všetko, čo potrebujete vedieť v 2022

investičné striebro

zdroj: Unsplash.com

Investícia do striebra je dnes čoraz populárnejšia. Tento minimalistický kov, ktorý patrí k najobľúbenejším na svete, láka investorov niekoľkými benefitmi, ako napríklad vyššia stabilita. Hoci striebro nie je také populárne ako zlato, na zhodnotenie majetku a rozšírenie portfólia je perfektné. Čo všetko by ste mali vedieť o investičnom striebre a ako doň v roku 2022 investovať?

Investícia do striebra – je skutočne taká výhodná?

Investovanie do zlata je klasikou a rozhodujú sa pre ňu väčší i menší investori. Tento kov predstavuje stabilitu najmä v období výkyvov trhov, ku ktorým dochádza počas recesie, konfliktov, inflácie a ďalších negatívnych javov. Ako je však na tom striebro? O tomto minimalistickom drahom kove sa hovorí oveľa menej.

Aj napriek nižšej popularite ide o skvelú možnosť, ako aktívne zhodnotiť svoj majetok a diverzifikovať portfólio. Investičné striebro je rovnako ako zlato uchovávateľom hodnoty. Využíva sa dlhé roky. Kým v minulosti slúžilo ako platidlo, dnes je obľúbeným materiálom na výrobu šperkov či prostriedkom na investovanie.

Striebro so sebou prináša množstvo výhod, ktoré ako investor môžete využiť vo svoj prospech. Musíte si však dávať pozor. Tento kov má vysokú volatilitu. Znamená to, že jeho cena kolíše, a to oveľa viac, ako v prípade iných kovov.

Čo všetko ovplyvňuje cenu striebra?

Cenu striebra ovplyvňuje viacero faktorov, ako napríklad:

 • Obmedzená ponuka – ide o prirodzený výkyv hodnoty. Keď je striebra dostatok, jeho cena je nižšia. Keď je ho menej, cena je vyššia.
 • Dopyt – v tomto prípade platí priama úmera: čím je dopyt po striebre vyšší, tým je vyššia aj jeho hodnota, a naopak. Keď je dopyt nižší, znižuje sa aj cena striebra. Dopyt po striebre však nie je nikdy príliš nízky. Dôvodom je skutočnosť, že sa využíva v mnohých oblastiach, vrátane šperkárstva a priemyslu.
 • Vzťah s dolárom – striebro má tzv. inverzný vzťah s dolárom. Znamená to, že keď jeho hodnota klesá, stúpa cena striebra, a naopak.
 • Súčasná situácia – rovnako, ako iné komodity a finančné inštrumenty, aj striebro je ovplyvnené tým, čo sa deje vo svete. Keď je situácia pokojná, ceny sú relatívne rovnaké. Ich výkyvy nie sú výrazné. Na druhej strane, keď je vo svete nepokoj, napríklad kríza alebo vojnový konflikt, cena striebra sa zvyšuje. Ľudia sa v takýchto situáciách obracajú na drahé kovy, pretože sú pre ne v nejasných časoch istotou. Čím je dopyt vyšší, tým je vyššia aj hodnota.

Rada odborníka

Aby ste na striebre dokázali niečo zarobiť, jednorazová investícia nestačí. Je dôležité, aby ste k svojim investovaným financiám pristupovali aktívne a neustále s nimi pracovali. Ak na to nemáte čas, môžete sa obrátiť na profesionálneho copytradera, ktorý sa vám bude aktívne starať o celé portfólio.

Investícia do striebra – výhody a nevýhody

Ešte predtým, ako sa rozhodnete, že do striebra zainvestujete, mali by ste vedieť, aké najväčšie výhody a nevýhody sa s ním spájajú. Zistíte tak, na čo sa budete musieť pripraviť.

Výhody investičného striebra

Investičné striebro prináša investorom mnoho zaujímavých výhod. K nim patria:

 • Nižšia cena – v porovnaní s inými drahými kovmi je cena striebra nižšia. Ak ste teda menším aktívnym investorom a nechcete do kovu vložiť všetky svoje úspory, ide o skvelé riešenie.
 • Rozšírenie portfólia – investovanie len do jednej komodity alebo finančného inštrumentu je risk a chyba, ktorú robia mnohí začiatočníci. Na to, aby ste riziko rozložili, musíte investovať do viacerých oblastí. Ak by sa jednej nedarilo, neprišli by ste o všetky úspory. Striebro je dobrým doplnkom k iným inštrumentom, pretože si drží hodnotu a je poistkou v neistých časoch.
 • Viaceré možnosti investovania – investícia do striebra má viacero podôb. Zvoliť si môžete klasické strieborné investičné mince alebo tehličky, prípadne tzv. papierové striebro. V tomto prípade nakúpite podielové fondy a akcie spoločností pracujúcich so striebrom.
 • Zaujímavé zhodnotenie – striebro síce nemá takú hodnotu ako investičné zlato, no aj napriek tomu môžete vďaka nemu niečo zarobiť a zhodnotiť svoje financie. Myslite však na to, že tie najlepšie výsledky získate len vtedy, keď budete k investíciám pristupovať aktívne.
investičné strieborné mince

zdroj: Unsplash.com

Nevýhody investičného striebra

Pri investičnom striebre musíte počítať aj s niekoľkými nevýhodami:

 • Vyššia volatilita – cena striebra nie je taká stabilná ako cena zlata, pretože závisí na množstve faktorov, ako napríklad na hodnote amerického dolára alebo od ekonomickej situácie. Pre investorov preto predstavuje vyššie riziko.
 • Vyššie poplatky – ak sa rozhodnete investovať do striebra, nezabúdajte na poplatky, ktoré sa s ním spájajú. Sú vo výške približne 5 – 10 %.

Vedeli ste, že …

… striebro sa vo veľkom využíva v priemysle? Je skvelým vodičom tepla, čo je dôvod, prečo sa nachádza vo fotovoltaických solárnych paneloch či systémoch vyhrievania v autách.

Ako na investíciu do striebra?

Ako kúpiť striebro? Investovať do striebra môžete dvoma základnými spôsobmi:

Investičné strieborné mince a tehličky

Vlastniť a mať doma či v banke investičné striebro je pre mnohých akousi istotou. Fyzické vlastnenie kovu však nemusí byť vždy len výhodou. Oba varianty striebra majú svoje silné aj slabé stránky.

 • Investičné strieborné mince – sú ideálne v prípade, ak nechcete platiť ďalšie poplatky za ich úschovu v banke. Sú menšie a majú nižšiu hodnotu, preto ich môžete mať doma v trezore. Na druhej strane nie každý túži po investovaní do drahých kovov.
 • Investičné strieborné tehličky – sú veľké a spravidla aj veľmi drahé. Ľudia ich preto nemajú doma, ale v banke. Za priestor v banke však musíte platiť, čo znamená, že investícia vo výsledku nemusí byť taká výhodná.

Papierové striebro

Papierové striebro predstavuje pre mnohých kompromis. Investičné striebro v takýchto situáciách nemusíte mať doma alebo v banke, no stále doň investujete prostredníctvom akcií alebo fondov spoločností, ktoré striebro ťažia alebo spracúvajú.

Na to, aby ste mohli do striebra aktívne investovať, si musíte vytvoriť účet u brokera a o všetko sa sami starať. Môžete tiež vyskúšať copytrading a postupovať podľa overených stratégií veľkých investorov, ktoré vám dajú istotu dobrého zisku. Investovanie vám tiež nezaberie niekoľko hodín či celý deň.

V prípade, že by ste nemali na investovanie vôbec čas, môžete sa obrátiť na profesionálneho copytradera, ktorý sa o vaše portfólio bude aktívne starať.

strieborné investičné mince

zdroj: Unsplash.com

Kde kúpiť investičné striebro?

Investičné strieborné mince alebo tehličky môžete kúpiť v autorizovaných predajniach a zlatníctvach. Dávajte si však pozor, aby bola spoločnosť skutočne licencovaná a nepredala vám náhodou falošný kus. Väčšina zlatníctiev a predajní vám takisto poskytne možnosť odkúpenia striebra za určitú sumu. Tá sa pravidelne mení v závislosti od hodnoty striebra a ďalších faktorov, ako napríklad súčasná ekonomická situácia.

Investícia do striebra – je pre vás tá pravá?

Investovanie do striebra je určené pre každého, kto chce zhodnotiť svoj majetok a rozšíriť svoje investičné portfólio. Ide takisto o skvelú príležitosť pre začínajúcich investorov, ktorí nemajú príliš veľký kapitál. Nehľadiac na to, či ste začiatočník alebo investor s množstvom skúseností, pamätajte na to, že s investíciami musíte pracovať aktívne. Ak na to nemáte čas, môžete sa poobzerať po profesionálnom copytraderovi, ktorý tak urobí za vás.

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

Napíšte nám

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.