Hedge fund: Všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

mrakodrapy

Keď sa rozhodnete investovať a začnete si vyberať finančné nástroje, jednou z možností je aj hedge fund. Hedge fundy boli v minulosti určené len pre skupinu investorov s väčším kapitálom. V súčasnosti sú k dispozícii aj bežným aktívnym obchodníkom, ktorí si chcú efektívne zhodnotiť svoje portfólio. Čo vlastne hedge fund je a ako doň investovať?

Čo je hedge fund?

Hedge fund je špeciálny investičný nástroj, ktorý patrí pod legislatívu AIFM. V súčasnosti ide o nástroj, do ktorého môžu investovať všetci investori. Odporúča sa však skôr tým, ktorí už majú nejaké skúsenosti a chcú svoje zisky maximalizovať aj využívaním rôznych špekulatívnych metód a taktík.


Zaujímavosťou je, že hedge fund má veľmi podobné vlastnosti ako podielové fondy. Je charakteristický tým, že predstavuje kolektívnu formu investovania. Znamená to, že do jedného fondu investuje spravidla viacero aktívnych investorov. Fond takisto obsahuje niekoľko finančných nástrojov, vďaka čomu sa portfólio investora diverzifikuje a riziko z investovania sa znižuje.


Okrem základných vlastností a už spomenutými odpoveďami na otázku čo je hedge fund tento investičný nástroj nezdieľa s podielovými fondmi nič iné. V rámci fungovania, poplatkov či regulácií je veľmi odlišný. Hedge fondy nepodliehajú takmer žiadnej regulácií, investovanie do nich je vo všeobecnosti riskantnejšie a investície sú spravidla väčšie.

Rada odborníka

Hedge fundy priťahujú pozornosť najmä tých investorov, ktorí milujú adrenalín, radi riskujú a túžia po vysokých ziskoch. Vyhýbať by sa im ale mali tí, ktorí s investovaním len začínajú a hľadajú niečo so stabilnejšou hodnotou. Takéto osoby by v opačnom prípade mohli prísť o veľkú časť zo svojho majetku.

Hedge fund Slovensko

Hedge fundov je v súčasnosti veľké množstvo. Okrem tých zahraničných však môžete na trhu nájsť aj slovenský hedge fund. Jeho názov je Slovak Hedge Fund a ide o prvý hedgový fond na Slovensku. Podľa strategického zamerania patrí k tzv. Global Macro Fund.
Slovak Hedge Fund je určený pre aktívnych investorov, ktorí chcú investovať na dlhšiu dobu a hľadajú investičný nástroj s nižšími poplatkami a vyšším ziskom.

Investovanie do hedge fundu

Aktívne investovanie do hedge fundu nie je náročné. Ako pri každom finančnom inštrumente, aj pri tomto máte k dispozícii dve možnosti. Buď budete aktívne investovať cez brokera, alebo vyskúšate copytrading. Každá z možností má svoje plusy aj mínusy.


Investovanie do hedge fundu cez brokera vám dáva určitý pocit slobody. Sami si vyberáte, kedy a kam vložíte svoje peniaze. Aby ste sa ale vedeli rozhodnúť správne, musíte mať dostatok informácií. Aby ste vedeli pravidelne investovať do hedge fundu, musíte aj pravidelne sledovať dianie vo svete, ktoré priamo ovplyvňuje trh.


Na samostatné aktívne investovanie nemá čas ani energiu úplne každý. V takýchto situáciách je dobré zvoliť copytrading. Ide o metódu kopírovania overených stratégií od úspešných traderov, vďaka ktorej viete získať vyšší výnos s kontrolovaným rizikom.
Skvelou správou je tiež to, že pre najviac zaneprázdnených sú k dispozícii aj profesionálni copytraderi, ktorí sa aktívne starajú o celé finančné portfólio. V takýchto prípadoch nemusíte vôbec nič riešiť. Stačí sa len tešiť zo skvelých výnosov.

investovanie do hedge fundu
zdroj: Unsplash.com

Stratégie investovania do hedge fundu

V rámci aktívneho investovania do hedge fundov môžete využiť viaceré stratégie. K najobľúbenejším patria:

  • Long-short stratégia – funguje tak, že investor kúpi finančné nástroje, za krátky čas ich predá (spravidla za vyššiu cenu) a následne ich po krátkom čase znova kúpi (spravidla za nižšiu cenu).
  • Pákový efekt – funguje tak, že investor investuje požičané peniaze. Výhodou je, že nemusí mať svoj vlastný kapitál na to, aby investoval. S pákovým efektom sa ale spájajú veľké riziká. Ak by sa investorovi nedarilo a o peniaze by prišiel, nemal by z čoho zaplatiť pôžičku.

Výhody hedge fundov

Hedge fundy majú veľké množstvo výhod. K najväčším patria:

  • Nízke poplatky – s investovaním do hedge fundov sa spájajú nízke poplatky, ktoré príliš neznižujú váš výnos.
  • Diverzifikácia portfólia – prostredníctvom hedge fundu môžete aktívne investovať do rôznych finančných nástrojov, čím diverzifikujete svoje portfólio.
  • Výhodná kompenzačná štruktúra – na rozdiel od správcov podielových fondov, ktorí sú platení nehľadiac na výsledky investorov, správcovia hedge fundov získajú peniaze len vtedy, keď investor niečo zarobí. Preto sú motivovaní k tomu, aby si svoju prácu robili dobre.
  • Nemajú viazanosť na benchmark – hedge fundy nie sú viazané na benchmark, čiže bod, podľa ktorého sa musí fond vyvíjať a nesmie sa od neho odlišovať. Dôležitý je pre nich dlhodobý cieľ, preto pre ne nepredstavujú problém ani väčšie trhové výkyvy.

Nevýhody hedge fundov

Pri investovaní do hedge fundov je dôležité myslieť nielen na výhody, ale aj na nevýhody. Najväčším mínusom je vyššie riziko, ktorému sa však dá predísť, ak budete dobre sledovať trh a celosvetové dianie. Môžete tiež využiť copytrading, vďaka ktorému sa o vysoké riziko rozhodne nemusíte báť.

hedge fund a investovanie
zdroj: Unsplash.com

Zainvestujte do hedge fundu aj vy

Hedge fundy sú skvelým riešením, ako diverzifikovať svoje portfólio a zarobiť. Kým v minulosti boli výsadou investorov, ktorí mali väčší rozpočet, v súčasnosti sú prístupné takmer každému. Keď sa do nich rozhodnete aktívne investovať, viete tak urobiť viacerými spôsobmi. Okrem klasického investovania cez brokera môžete vyskúšať aj copytrading. Vďaka nemu bude váš majetok zarábať aj bez neustáleho sledovania trhu, zadávania objednávok a predávania finančných inštrumentov.

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

mince a rastlina pri pravidelnom investovaní

Pravidelné investovanie: Ako s ním začať?

Pravidelné investovanie so sebou prináša množstvo výhod. Okrem toho, že pomocou neho môžete diverzifikovať svoje portfólio, dokážete tiež znásobiť svoje zisky a efektívne zväčšiť svoj

Napíšte nám

Máte záujem o výnosnú
formu investovania s copyleaders?

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.