Ethereum: Všetko, čo potrebujete vedieť o tejto kryptomene

Ethereum mince

zdroj: Unsplash.com

Ethereum sa považuje za druhú najobľúbenejšiu kryptomenu hneď po Bitcoine. Na rozdiel od neho však funguje odlišným spôsobom. Ethereum nie je ani zďaleka prostriedok len na uchovávanie hodnoty alebo nákup a predaj. Ide o prepracovaný systém, v rámci ktorého môžete ukladať informácie a programovať decentralizované aplikácie. Rozhodli ste sa, že do Etherea zainvestujete? Máme pre vás všetky informácie, ktoré by ste o ňom mali vedieť.

Čo je Ethereum?

Na rozdiel od Bitcoinu, ktorý je len kryptomenou, Ethereum je decentralizovaná výpočtová sieť, ktorá má vlastnú kryptomenu. Jej názov je Ether a používa sa napríklad ako prostriedok na nákup výrobkov alebo služieb. Ethereum je teda platforma slúžiaca na vykonávanie decentralizovaných inteligentných kontraktov, pričom sa na nej používajú aj ostatné kryptomeny.

Inteligentné kontrakty, označované aj ako smart kontrakty, sú jednoduché programy založené na blockchaine. Tieto programy obsahujú informácie o minciach, peňaženkách a tokenoch. Fungujú na príkazoch typu ak/potom. V prípade Etherea ide napríklad o príkaz – ak používateľ prijme určitú čiastku, potom sa prevedie 5 % z tejto sumy do inej peňaženky (napríklad peňaženky vyčlenenej na odkladanie úspor).

Pri inteligentných kontraktoch nie je potrebná prítomnosť žiadneho právnika. Stačí, aby zmluvné strany zmluvu zakódovali v blockchaine. Následne, keď sa splnia dohodnuté podmienky, sa zmluva vykoná a postará sa o to, aby sa Ether dodal jednej zo strán. Všetko tak prebieha automaticky, bez zasahovania tretích osôb.

Založenie Etherea

Ethereum vzniklo v roku 2013, no oficiálne spustenie blockchainu sa uskutočnilo v roku 2015. Decentralizovaná sieť má až osem spoluzakladateľov, pričom najznámejším je Vitalik Buterin. Ten ešte v roku 2013 vytvoril whitelist, v ktorom Ethereum opísal. Buterin dodnes na platforme a jej vylepšovaní pracuje.

Druhým zakladateľom je Gavin Wood, ktorý sa zaslúžil o nakódovanie prvej implementácie Etherea v jazyku C++. Okrem toho navrhol natívny programovací jazyk s názvom Etherea Solidity.

K ďalším zakladateľom patrí Anthony Di Iorio, ktorý pomohol najmä v prvej fáze vývoja Ethera a Charles Hoskinson, ktorý bol kľúčovou osobou pri založení nadácie Ethereum Foundation. Hlavným poslaním nadácie je propagácia a podpora výskumu Etherea.

Následne k zakladateľom ešte patria:

 • Mihai Alisie – takisto pomohol so zakladaním nadácie Ethereum Foundation.
 • Joseph Lubin – financoval Ethereum v jeho začiatkoch.
 • Amir Chetrit – síce na začiatku pomáhal so založením Etherea, no vývoj príliš neovplyvňoval.

Vedeli ste, že …

… súčasťou nadácie Ethereum Foundation sú veľké spoločnosti z IT oblasti? Je to napríklad Google, Microsoft, LinkedIn či Twitter.

Ako funguje Ethereum?

Ethereum funguje veľmi podobne, ako všetky ostatné kryptomeny. Základ predstavuje blockchainová sieť. Blockchain je technológia fungujúca ako decentralizovaná verejná účtovná kniha. Zaznamenávajú sa v nej úplne všetky transakcie.

Najväčšou výhodou blockchainu je to, že ho nikto nevlastní ani nekontroluje. Distribuovaný je v sieti počítačov, ktoré sú do neho zapojené. Vďaka tomu v ňom nemôže spraviť nikto zmenu bez toho, aby si to ostatní nevšimli.

Názov blockchain sa skladá z dvoch častí – block (blok) a chain (reťaz). Bloky vytvárajú ťažiari. Robia tak pomocou špeciálnych softvérov. Ťažiarom sa môže stať prakticky ktokoľvek, kto sa celému procesu dokáže aktívne venovať a má:

 • vysokovýkonný počítač,
 • silné pripojenie na internet,
 • prístup k veľkému množstvu elektrickej energie.

Takýto spôsob ťaženia sa nazýva proof-of-work a spravidla ho vykonávajú väčšie spoločnosti, ktoré si môžu dovoliť investovať do drahých výkonných zariadení a pravidelne ich aktualizovať.

Jednotlivé bloky, ktoré ťažiari vytvoria, sú prepojené a aktívne medzi nimi prebiehajú transakcie. Tie robia jednotliví používatelia – investori. Všetky platby, ktoré investori urobia, sú overené tisíckami počítačov po celom svete. To dáva istotu, že nedôjde k podvodu a používatelia majú zaistenú vysokú mieru bezpečnosti.

Prepojenie blokov

Bloky vytvorené ťažiarmi majú medzi sebou jednoduché vzťahy „rodič – dieťa”. Platí, že každý rodič môže mať len jedno dieťa, a naopak. Jedno dieťa môže mať len jedného rodiča.

Keďže Ethereum funguje na koncepte genesis, úplne prvý blok vznikol automaticky, pri spustení reťazca.

V rámci blokov je dobré spomenúť aj transakcie, ktoré sa do nich ukladajú. Platí, že každý blok má určitý limit „gas“ a každá transakcia potrebuje určité množstvo „gas“. Dôležité je vedieť, že v bloku sa nikdy nesmie prekročiť gas limit, čím sa zabezpečí, že všetky transakcie sa neuložia len do jedného bloku.

Akonáhle blok dosiahne svoj limit, tak transakcie, na ktoré nezostalo miesto, sa z bloku odstránia a prichádza k ďalšiemu ťaženiu.

Ethereum

zdroj: Unsplash.com

Ether a Ethereum – aký je medzi nimi rozdiel?

Ether a Ethereum si často mnohí zamieňajú. Je preto dobré zistiť, aký je medzi nimi rozdiel.

Ether je digitálna mena, ktorú môžete používať na nakupovanie služieb a tovarov. Okrem toho slúži aj ako uchovávateľ hodnoty, prípadne ako investícia.

Ethereum je samotná blockchainová sieť, na ktorej sa s Ethereom pracuje. Ináč povedané, obchoduje sa na nej s ním alebo sa v nej uchováva. Sieť Ethereum však neslúži len na tieto úkony. Môže sa využívať aj na spúšťanie decentralizovaných aplikácií. V praxi to vyzerá tak, že namiesto toho, aby ste využili softvér, ktorý vám poskytujú veľké spoločnosti, ako napríklad Google, využijete blockchain.

Pamätajte však, že aplikácie na blockchaine sú decentralizované. Znamená to, že kontrolu nad svojimi údajmi a nad celou aplikáciou majú všetci používatelia.

Je Ethereum zabezpečené?

Ethereum je zabezpečené algoritmom proof-of-work, ktorý funguje na základe práce ťažiarov. Zakladatelia však pracujú na tzv. Ethereum 2.0, ktoré má fungovať na algoritme proof-of-stake.

Dôvodom zmeny je najmä fakt, že proof-of-work nie je vhodný pre životné prostredie, pretože ťažiari pri práci spotrebujú veľké množstvo energie. Proof-of-stake má znížiť spotrebu o približne 99,95 %. Nový spôsob ťaženia má znížiť aj náklady na bezpečnosť, čo bude mať pozitívny vplyv na infláciu kryptomeny.

Ako investovať do Etherea?

Investovanie do Etherea je v súčasnosti jednoduché a urobiť tak môže úplne každý, nehľadiac na to, či ste začiatočník, alebo s kryptomenami už skúsenosti máte. V rámci investovania existujú spravidla dve možnosti. Buď budete investovať prostredníctvom brokera, alebo stavíte na copytrading.

Investovanie prostredníctvom brokera

Keď sa rozhodnete investovať do Etherea prostredníctvom brokera, je dôležité, aby ste vedeli jednu vec. Celé investovanie máte vo vlastných rukách. Je na vás, kedy tokeny kúpite a predáte.

Aby ste však mohli takto investovať, oblasť kryptomien musíte dobre poznať. Musíte sa taktiež neustále zaujímať o svetové dianie a predvídať, či náhodou nedôjde k poklesu.

Rada odborníka

Ak chcete byť úspešní a niečo pomocou Etherea zarobiť, musíte byť aktívni. Doba pasívneho investovania je už dávno za nami. Svoj majetok môžete zhodnotiť len vtedy, keď budete s financiami neustále pracovať.

Investovanie do Etherea pomocou brokera sa skladá z niekoľkých krokov:

Výber kvalitnej spoločnosti

Na začiatok si musíte zvoliť kvalitnú brokerskú spoločnosť, ktorá vám umožní investovať do Etherea. Pri výbere sledujte niekoľko základných parametrov:

 • Regulácia – každý broker musí byť regulovaný nejakou spoločnosťou. Zvyčajne ide o FCA alebo ASIC.
 • Sídlo – kvalitní brokeri sídlia v Európe alebo v USA. Pri nich máte istotu, že disponujú reguláciou a poskytnú vám kvalitné služby.
 • Poplatky – u každého brokera sa stretnete s niekoľkými poplatkami. Vopred si overte, čo všetko budete u vami vybranej brokerskej spoločnosti platiť a zistite, či vám ceny vyhovujú.
 • Ponuka – broker musí poskytovať možnosť investovania do kryptomien, presnejšie do Etherea.
 • Recenzie – na základe recenzií môžete zistiť, ako sú so službami brokera spokojní ostatní investori a či sú jeho služby skutočne také dobré.
 • Podpora – brokerská spoločnosť by mala disponovať kvalitným zákazníckym servisom, ktorý je k dispozícii 24 hodín denne, 7 dní v týždni.
 • Služby – niektorí brokeri majú aj doplnkové služby, ako napríklad správa účtovníctva alebo kurzy pre začiatočníkov. Ak by ste o niečo takéto mali záujem, vopred sa informujte, či vám to vie spoločnosť poskytnúť.
minca Ethereum

zdroj: Unsplash.com

Založenie účtu a vloženie peňazí

Založenie účtu a vloženie peňazíPo tom, ako si vyberiete brokera, sa môžete presunúť na ďalší krok, ktorým je založenie obchodného účtu. Celý proces je jednoduchý a hotový ho budete mať do 15 minút. Stačí, aby ste vyplnili osobné údaje a nezabudli pridať informácie o svojom bankovom účte. Na ten si následne budete presúvať výnosy.

Keď je účet hotový, nezabudnite si naň presunúť peniaze, ktoré budete do Etherea investovať. Peniaze si na účet vložíte pomocou služieb, ako Paypal, Neteller či Skrill.

Zadanie objednávky a obchodné príkazy

Keď budete pripravení investovať, môžete zadať svoju prvú objednávku. Pri objednávkach hovoríme o dvoch základných typoch:

 • Market objednávka – nakupujete a predávate za aktuálnu trhovú cenu. Objednávka sa aktivuje okamžite.
 • Limitná objednávka – nakupujete a predávate za hodnotu, ktorú chcete. Objednávku si nastavíte na určitú sumu a aktivuje sa až potom, ako ju Ethereum dosiahne.

Okrem viacerých objednávok môžete využívať aj obchodné príkazy, ako Stop Loss alebo Trailing Stop. Prvý je vhodný pre začiatočníkov, pretože funguje jednoducho. Investor si nastaví maximálnu možnú stratu na danú investíciu. Ak hodnota komodity alebo inštrumentu klesne, automaticky sa predá.

Trailing Stop je komplikovanejší, preto je vhodný skôr pre pokročilých. Jeho výhodou je, že sa automaticky mení podľa aktuálnej ceny Etherea.

Copytrading

Ak by ste na aktívne investovanie nemali dostatok času, môžete vyskúšať copytrading. V rámci neho kopírujete overené stratégie úspešných investorov. Vďaka tomu máte istotu zisku.

V prípade, že by ste chceli len zarábať, no netúžite po práci s investíciami, môžete všetko nechať na profesionálneho copytradera, ktorý sa o vaše financie rád postará. Aktívne bude riadiť vaše portfólio a zhodnotí váš majetok.

Oplatí sa kúpiť Ethereum? Výhody a nevýhody Etherea

Ethereum má niekoľko výhod a nevýhod. O nich by ste mali vedieť ešte predtým, ako doň zainvestujete.

Výhody Etherea

 • Transparentnosť – Ethereum je rovnako ako iné kryptomeny transparentné. Je to najmä vďaka blockchainu – decentralizovanej verejnej účtovnej knihe, ktorú nikto nevlastní ani nekontroluje. Ak by v nej teda chcel nejaký investor niečo zmeniť, nezostalo by to bez povšimnutia.
 • Dostupnosť 24/7 – ak chcete aktívne investovať bez ohľadu na to, koľko je hodín, Ethereum je ideálne. Transakciu môžete vykonať ráno, poobede aj v noci. Jediné, čo na to budete potrebovať, je pripojenie na internet, mobil, počítač alebo tablet.
 • Jednoduchosť – aj napriek tomu, že Ethereum funguje pomerne komplikovane, investovanie doň je jednoduché a urobiť tak môže úplne každý.
 • Programovateľnosť – Ethereum je programovateľné a vývojári ho môžu využívať na vytváranie decentralizovaných aplikácií.
 • Rýchle transakcie – blockchain overuje jednotlivé transakcie automaticky a veľmi rýchlo. Nemusíte tak čakať hodiny či dokonca dni.
minca Ethereum v ruke

zdroj: Unsplash.com

Nevýhody Etherea

 • Vysoká spotreba energie – Ethereum v súčasnosti spotrebuje veľké množstvo energie. Dôvodom je spôsob ťaženia proof-of-work. V prípade, že sa vývojárom podarí prejsť na proof-of-stake, Ethereum by dokázal ušetriť 99,95 % energie.
 • Vysoká volatilita – Ethereum sa síce od iných kryptomien v niektorých oblastiach odlišuje, no má s nimi aj veľa spoločného. Je to napríklad vysoká volatilita, čiže cenové výkyvy. V priebehu niekoľkých dní dokáže hodnota Etherea výrazne klesnúť.
 • Málo informácií – keďže trh s kryptomenami je stále pomerne mladý, tak je aj neznámy. Investori ho nemajú tak prebádaný, ako trh akcií, podielových fondov či kryptomien. Mnohí preto nevedia, čo od neho očakávať.

Ethereum kurz a euro

Cena Etherea sa pravidelne mení. Ak doň chcete aktívne investovať, je dôležité neustále ju sledovať. Budete podľa toho vedieť, kedy je vhodné nakupovať a kedy zas predávať.

V súčasnosti je kurz Etherea v eurách takýto:

1 ETH = 1 825,24 €*

*Kurz ku dňu 11.8.2022

Investujte do Etherea aj vy

Ethereum je jednou z možností, ako rozšíriť svoje portfólio a zhodnotiť svoj majetok. Ak však chcete byť naozaj úspešní, nezabúdajte na to, že musíte byť aktívni. V prípade, že na investovanie nemáte dostatok času, vyskúšajte copytrading. Využijete tak služby profesionálneho copytradera, ktorý sa bude o vaše portfólio aktívne starať.

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

Napíšte nám

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.