ETF investovanie: Aké sú najlepšie ETF fondy?

ETF investovanie

zdroj: Unsplash.com

ETF investovanie a ETF fondy so sebou prinášajú množstvo zaujímavých výhod pre malých aj veľkých investorov. Premýšľate, že by ste prostredníctvom nich zhodnotili svoje financie? V dnešnom článku vám o tomto type fondov povieme niečo viac a pridáme návod, ako do nich správne investovať.

ETF investovanie: Čo sú ETF fondy a aký je ich význam?

Ak sa v súčasnosti rozhodnete investovať, zistíte, že máte na výber desiatky rôznych finančných nástrojov a komodít. Okrem klasiky vo forme podielových fondov, akcií alebo vzácnych kovov si môžete zvoliť aj ETF fondy.

ETF predstavuje skratku pre anglické slovné spojenie Exchange Traded Fund, čo v preklade znamená fond obchodovaný na burze. Znamená to, že všetky ETF, s ktorými budete aktívne obchodovať alebo do nich investovať, sú obchodované na veľkých svetových burzách.

Fondy sú vo všeobecnosti perfektným nástrojom pre malých aj veľkých investorov. Môžu obsahovať desiatky až tisícky podielov v rôznych spoločnostiach, vďaka čomu vedia skvelo zhodnotiť vašu investovanú čiastku.

Začiatky ETF

Základy ETF fondov položil v roku 1923 Composite Index. Išlo o predchodcu dnes známeho fondu S&P 500. Composite Index spočiatku obsahoval len zopár veľkých spoločností. Do roku 1957 sa však rozšíril na číslo 500, čo je hodnota, ktorá pretrváva až dodnes.

O ďalší vývoj ETF fondov sa následne postarala banka Wells Fargo, ktorá v roku 1971 vytvorila svoj vlastný index. Ten sa však zameriaval len na kopírovanie trhového indexu.

Prvý skutočný ETF fond, ktorý fungoval rovnako ako dnešné ETF fondy, sa objavil v roku 1993. Vytvorila ho firma State Street Global Investors pod názvom S&P 500 Trust ETF.

Vedeli ste, že …

…… S&P 500 Trust ETF funguje dodnes?

ETF na Slovensku

ETF nie sú ničím novým a investorov lákajú už od 90. rokov. Na Slovensku však zažili najväčší rozmach v roku 2016, keď vláda rozhodla, že nie je za ne potrebné platiť daň z príjmu.

ETF investovanie a ETF fondy: Ako to funguje?

ETF sú pasívne riadené fondy, ktoré fungujú veľmi podobne ako indexové. Sú charakteristické tým, že namiesto toho, aby ich niekto spravoval a následne rozhodoval, do čoho sa bude investovať, majú podkladové aktívum, ktoré kopírujú.

V praxi to funguje tak, že fond vždy nakúpi nejaké podkladové aktívum, na ktoré vydá vlastné akcie. Tie sa následne dostanú na akciovú burzu, kde ich môžu nakupovať investori.

ETF investovanie: Typy ETF

ETF fondov je v súčasnosti veľké množstvo. K základným patria:

 • akciové,
 • dlhopisové,
 • komoditné,
 • sektorové,
 • geografické,
 • menové,
 • inverzné.

Akciové ETF

Akciové ETF sú známe tým, že obsahujú akcie len jedného odvetvia alebo sektora. Môže ísť napríklad o automobilové alebo technologické akcie. Výhodou akciových ETF je to, že sú veľmi likvidné, takže investor si vďaka nim dokáže skvelo zhodnotiť svoj majetok.

Dlhopisové ETF

Dlhopisové ETF sú tvorené z dlhopisov. Vo väčšine prípadov ide o kombináciu štátnych, podnikových a komunálnych dlhopisov. Zaujímavosťou je, že na rozdiel od klasických dlhopisov nemajú dlhopisové ETF dátum splatnosti.

Komoditné ETF

Komoditné ETF investujú do komodít, ako napríklad zlato, striebro, ropa alebo plyn. Majú viacero výhod vrátane toho, že sú pomerne stabilné. Môžu byť tak poistkou v neistých časoch.

Plusom komoditných ETF je tiež to, že ak chcete investovať do zlata alebo striebra, nemusíte ho fyzicky vlastniť. Odpadajú vám tak starosti so skladovaním a poplatkami navyše. Veľké tehličky totižto nebudete môcť mať len tak doma. Budete ich musieť odniesť do banky, kde za úschovu musíte zaplatiť.

Sektorové ETF

Ide o ETF fondy, ktoré sa orientujú len na určitý sektor alebo odvetvie. Napríklad ETF fondy orientované na energetický sektor budú zahŕňať akcie energetických spoločností. Hlavným cieľom týchto ETF je vyťažiť maximum z určitého odvetvia, ktorému sa teraz darí.

V posledných rokoch bol veľmi úspešný aj technologický sektor, do ktorého prostredníctvom sektorových ETF investovalo množstvo aktívnych investorov.

Geografické ETF

Ide o ETF fondy, ktoré sa zameriavajú len na určitú oblasť, mesto, štát alebo kontinent. K nim patria ETF, ako napríklad Nikkei 225 (Japonsko), S&P 500 (Spojené štáty) alebo DAX 30 (Nemecko).

Menové ETF

Menové ETF sledujú výkonnosť menových párov. Menové páry vždy pozostávajú z dvoch mien, napríklad EUR/USD alebo EUR/GBP, a delia sa do dvoch základných kategórií:

 • Hlavné menové páry (majors) – ide o menové páry obsahujúce americký dolár. Napríklad: EUR/USD, GBP/USD, USD/CAD, USD/JPY.
 • Krížové menové páry (cross) – sú to menové páry, v ktorých sa nenachádza americký dolár. Napríklad: EUR/GBP, AUD/CAD, NZD/CAD.

Menové ETF slúžia na viaceré účely. Môžu sa použiť na špekulovanie o tom, či sa cena mien zníži, alebo zvýši na základe politického alebo ekonomického vývoja v krajine. Okrem toho sa využívajú aj na diverzifikáciu portfólia a zabezpečenie proti volatilite.

Inverzné ETF

Inverzné ETF sa pokúšajú získať zisk z poklesu akcií tým, že ich „shortujú.“ Shorting znamená predaj akcie v čase, keď sa očakáva pokles jej hodnoty a následne spätné odkúpenie za nižšiu cenu.

Inverzné ETF sú vhodné pre každého aktívneho obchodníka, ktorý má dostatok času na obchodovanie a nevadí mu vyšší risk.

investovanie do ETF

zdroj: Unsplash.com

Ďalšie typy ETF

ETF môžeme deliť aj podľa toho, aké aktíva sa vo fonde nachádzajú a ako fond kopíruje trhový index:

 • Fyzicky replikované ETF – sú charakteristické tým, že ich skladba je rovnaká ako skladba indexu, ktorý kopírujú. Inak povedané, fond obsahuje všetky akcie podkladového indexu.
 • Syntetické ETF – nekopírujú index tak dokonale ako fyzicky replikované, pretože neobsahujú všetky akcie, ktoré obsahuje podkladový index. Fond spravidla disponuje len veľkými aktívami a menšie vynecháva. Celková výkonnosť ETF fondu tak môže byť vo výsledku iná ako výkonnosť podkladového indexu.

Ďalej môžeme ETF deliť aj podľa toho, či spĺňajú, alebo nespĺňajú európsky štandard Undertakings for the Collective Investment of Transferable Securities (UCITS).

Rozdiel medzi ETF fondmi a podielovými fondmi

ETF fondy majú niekoľko podobných vlastností ako podielové, čo je dôvod, prečo si ich mnohí mýlia. Ešte predtým, ako do jedného z fondov zainvestujete, tak by ste mali vedieť, ako sa od seba odlišujú a ktorý je pre vás ten najlepší.

Podielové fondy

Podielové fondy sú veľmi obľúbeným investičným nástrojom s dlhou históriou. Poznajú ich nielen investori a obchodníci, ale aj tí, ktorí nikdy neinvestovali. Charakteristickou črtou podielových fondov je to, že nie sú obchodované verejne a vstup alebo výstup z fondu trvá určitý čas. Spravidla ide o niekoľko hodín alebo dní.

Podielový fond majú vždy na starosti manažéri, ktorí sa oň starajú a aktívne ho spravujú. Rozhodujú tiež o tom, do čoho sa bude investovať. Zaujímavosťou je, že podielové fondy boli v minulosti len pre investorov a obchodníkov s veľkým majetkom. V súčasnosti sú však k dispozícii aj pre osoby s menším kapitálom.

Keď do podielového fondu zainvestujete, získate podielový list. Ide o cenný papier, ktorý potvrdzuje, že ste do majetku vo fonde investovali a máte právo podieľať sa na zisku z neho.

V rámci podielových fondov je dôležité myslieť aj na vyššie poplatky. Okrem vstupu a výstupu je často nutné platiť aj manažérom za správu fondu.

ETF fondy

Na rozdiel od podielových fondov, ktoré manažéri aktívne spravujú, ETF fondy fungujú na pasívnom riadení. Ich fungovanie je veľmi podobné ako fungovanie indexových fondov, ktoré kopírujú podkladové aktívum.

K ďalším rozdielom patrí aj fakt, že ETF fondy sú obchodované na burze. Môžete ich tak pohodlne a kedykoľvek nakupovať alebo predávať. V rámci poplatkov sa zvyčajne stretnete len s poplatkom za nákup alebo predaj.

Pravidelné investovanie do ETF fondov je vhodné pre menších aj väčších aktívnych investorov, ktorí chcú zhodnotiť svoj majetok. Celý proces je veľmi jednoduchý a vo väčšine prípadov menej nákladný. Dôvodom sú nielen nižšie poplatky, ale aj daňový režim. Kým za výnos z podielového fondu musíte odvádzať odvody vždy, za výnos z ETF tak robiť nemusíte.

Rada odborníka

Veľký rozdiel medzi ETF a podielovými fondmi môžete sledovať aj vo výkonnosti. ETF sú vo všeobecnosti dvojnásobne, niekedy aj viac výkonnejšie. Investorom tak umožňujú skvelo zarobiť a zhodnotiť svoj majetok.

ETF investovanie a najlepšie ETF fondy

Rozhodli ste sa, že zainvestujete do ETF? V tom prípade porozmýšľajte nad investíciou do tých najznámejších a najvýkonnejších fondov, ktoré sa na burze aktuálne nachádzajú. Ak neviete, ktoré to sú, všetky sme ich pre vás spísali.

iShares MSCI World SRI UCITS ETF

 • Trieda aktív: akcie
 • Výkonnosť fondu za posledných 5 rokov: +11,25 %

iShares MSCI World SRI UCITS ETF je fond obsahujúci spoločnosti so zodpovedným ohľadom na životné prostredie. ETF kopíruje index MSCI WORLD SRI Select Reduced Fossil Fuel Index, ktorý v súčasnosti zahŕňa 420 firiem.

Fond sa neorientuje len na jeden štát alebo kontinent. Spoločnosti, ktoré sa v ňom nachádzajú, majú sídlo v Severnej Amerike, Európe, Japonsku aj v Austrálii.

Fond iShares MSCI World SRI UCITS ETF je vhodný najmä pre tých, ktorí si zakladajú na ekológii a ochrane životného prostredia, prípadne tých, ktorí hľadajú vysoko výkonný fond. Tento ETF totižto za posledné roky zaznamenal výrazný nárast.

iShares Core MSCI World UCITS ETF

 • Trieda aktív: akcie
 • Výkonnosť fondu za posledných 5 rokov: +6,46 %

iShares Core MSCI World UCITS ETF je ETF fond obchodovaný na burze. Jeho správcom je BlackRock Asset Management považovaný za najväčšieho správcu investičných aktív na svete. Fond kopíruje index MSCI World, ktorého súčasťou sú akcie spoločností z rozvinutých krajín. Index nemá špeciálne zameranie a v súčasnosti obsahuje cez 1 500 firiem.

Fond iShares Core MSCI World UCITS ETF patrí medzi fyzicky replikovateľné ETF. Znamená, to, že vlastní všetky akcie podkladového indexu.

iShares Core S&P 500 UCITS ETF

 • Trieda aktív: akcie
 • Výkonnosť fondu za posledných 5 rokov: +10,09 %

Fond iShares Core S&P 500 UCITS ETF obchodovaný na burze kopíruje známy a obľúbený index S&P 500. Ten obsahuje 500 najväčších amerických spoločností z rôznych sektorov. Jeho úlohou je reprezentovať stav ekonomiky USA.

Fond by sme mohli zaradiť medzi geografické ETF, pretože sa orientuje len na Spojené štáty. Okrem toho je tiež akumulačný, čo znamená, že výnosy z dividend sa znova reinvestujú.

iShares NASDAQ 100 UCITS ETF

 • Trieda aktív: akcie
 • Výkonnosť fondu za posledných 5 rokov: +13,31 %

Fond iShares NASDAQ 100 UCITS ETF kopíruje technologický index NASDAQ-100, ktorý obsahuje najväčšie technologické firmy v Spojených štátoch. Zaradiť ho preto môžeme medzi geografické aj sektorové ETF.

Fond je tiež akumulačný, čiže reinvestuje výnosy z dividend, a zároveň fyzicky replikovaný, čo znamená, že obsahuje všetky akcie podkladového indexu.

iShares Physical Gold ETC

 • Trieda aktív: komodity
 • Výkonnosť fondu za posledných 5 rokov: +5,03 %

Fond iShares Physical Gold ETC sa zameriava na sledovanie ceny a výkonnosti fyzického zlata. Aktíva investuje do zliatín zlata spĺňajúcich štandard London Bullion Market Association.

iShares Physical Gold ETC je vhodný najmä na rozšírenie portfólia a pre skúsených investorov, ktorí chcú špekulovať o cene zlata.

investovanie do ETF cez notebook

zdroj: Unsplash.com

Ako investovať do ETF?

Do ETF môžete investovať viacerými spôsobmi. K dvom hlavným patria:

Broker

Investovanie cez brokera vám umožňuje mať nad celým procesom kontrolu. Sami sa rozhodujete, kedy a do čoho zainvestujete. Tento spôsob investovania sa skladá z niekoľkých krokov:

Výber brokera

Broker je spoločnosť, cez ktorú môžete obchodovať na burze. Na internete nájdete množstvo rôznych brokerských spoločností, pričom nie všetky vám poskytnú kvalitné služby. Ak sa nechcete vystaviť zbytočným rizikám, pri výbere brokera sledujte najmä:

 • Regulácia – broker by mal byť regulovaný inštitúciou, ako napríklad FCA alebo ASIC.
 • Sídlo – väčšina bezpečných brokerov sídli v Európe alebo USA.
 • Poplatky – každý broker má iné poplatky. Vopred si zistite, aké sú vysoké a za čo všetko budete platiť.
 • Podpora – nikdy neviete, čo sa stane. Preto je dobré, keď broker poskytuje podporu 24 hodín denne, 7 dní v týždni.
 • Portfólio – ETF fondy v súčasnosti poskytuje takmer každý broker. Vopred si to však overte.
 • Jazyk – webová stránka a investorská aplikácia sú spravidla vo svetových jazykoch, ako angličtina, nemčina alebo španielčina. Ak ich neovládate, zistite, či existuje možnosť preloženia do slovenčiny alebo češtiny.
 • Služby – broker vám môže poskytnúť viacero služieb, vrátane finančného poradenstva, plánovania alebo prieskumu trhu.

TIP

Ak sa neviete rozhodnúť, ktorého brokera si vybrať, pozrite si jeho referencie. Len tak si budete istí, že vami vybraný broker bude spoľahlivý.

Vytvorte si účet

U brokera, ktorého ste si vybrali, si vytvorte investorský účet. Celý proces vám nezaberie viac ako 5 – 10 minút. Na účet si následne preveďte peniaze. Začnite najprv s malou čiastkou. Neskôr, keď budete mať viac skúseností, môžete investovať aj niekoľko stoviek či tisícok eur.

Zadajte objednávku

V ďalšom kroku môžete zadať objednávku a nakúpiť podiely v ETF fondoch. Objednávky delíme na dve základné:

 • Market objednávka – nakupujete a predávate za aktuálnu trhovú cenu. V praxi to znamená, že objednávka sa aktivuje okamžite.
 • Limitná objednávka – nakupujete a predávate za hodnotu, ktorú chcete. Objednávku si nastavíte na určitú sumu a aktivuje sa až potom, ako ju ETF fond dosiahne.

Následne ešte môžete využívať rôzne obchodné príkazy, ako napríklad Stop Loss. V rámci neho si nastavíte maximálnu možnú stratu na svoj obchod. Ak by cena finančného nástroja klesla na vami zadanú hodnotu, automaticky sa predá.

Inou možnosťou je Trailing Stop, ktorý funguje na základe Stop Loss. Jeho hodnota sa však mení s hodnotou aktíva.

Riziká investovania cez brokera

Investovanie cez brokera je vhodné najmä pre tých, ktorí:

 • majú dostatok času,
 • majú s ETF fondmi alebo inými finančnými nástrojmi nejaké skúsenosti.

Celý proces investovania cez brokera je časovo náročný, pretože v rámci neho musíte aktívne sledovať svetové dianie a dianie na trhu. Podľa toho zistíte, ako sa bude cena ETF fondu vyvíjať a čo s ním urobiť.

Ak ste začiatočníkom alebo na aktívne investovanie nemáte čas, tento spôsob nemusí byť pre vás ideálny. Mohli by ste spraviť zlé rozhodnutia, ktoré by viedli k zbytočným finančným stratám.

Copytrading

Copytrading je metóda kopírovania stratégií úspešných investorov, vďaka ktorej môžete získať vyšší výnos s kontrolovaným rizikom. Ide o skvelé riešenie pre každého:

 • kto nemá čas na klasické aktívne investovanie,
 • koho investovanie nebaví, no chcel by zhodnotiť svoj majetok,
 • kto si chce investovanie uľahčiť,
 • kto túži po zaujímavých výnosoch.

Copytrading je teda vhodný pre úplne všetkých – ako pre nových a malých investorov, tak aj pre tých, ktorí už majú s investovaním nejaké skúsenosti.

vývoj cien ETF

zdroj: Unsplash.com

ETF investovanie a dane

Pre mnohých je investovanie na Slovensku nevýhodné, pretože sa s ním spája množstvo vysokých poplatkov. Presnejšie ide o daň z príjmu vo výške 19 %, resp. 25 %, a zdravotné odvody vo výške 14 %. V praxi to znamená, že investor zaplatí každý rok na odvodoch zo svojich výnosov minimálne 33 %.

Dobrou správou však je, že zdaňovanie je v súčasnosti rozdelené do dvoch základných skupín. V prvej skupine sa nachádzajú nástroje, za ktoré musíte odvádzať daň aj zdravotné poistenie vždy, nehľadiac na okolnosti. Ide napríklad o podielové fondy, dlhopisy či kryptomeny.

V druhej skupine sú nástroje, ktoré po splnení niekoľkých podmienok zdaneniu nepodliehajú. Do tejto kategórie od roku 2016 patria aj ETF fondy.

O aké podmienky ide?

 • ETF musia byť obchodované na burze cenných papierov,
 • musíte ich vlastniť viac ako rok.

Ak by ste jednu z týchto podmienok nesplnili, budete z nich musieť odviesť daň aj zdravotné poistenie.

ETF investovanie a bezpečnosť

Investovanie so sebou vždy prináša nejaké riziko, nehľadiac na to, či investujete do veľmi volatilných kryptomien, alebo stabilnejších cenných kovov. S touto skutočnosťou by ste mali vždy počítať.

Riziko, ktoré sa spája s ETF fondmi, je mierne. Všetko závisí najmä od toho, aký fond si vyberiete. Niektoré môžu byť rizikové viac, iné menej.

Kolísanie ceny ETF sa odvíja najmä od aktuálnej situácie vo svete a ďalších bežných trhových vplyvov. K nim patrí napríklad uvedenie nového produktu na trh (hodnota spoločností, do ktorých ste investovali, sa v takomto čase zvyšuje).

Pri aktívnom investovaní do ETF preto vždy sledujte rôzne externé faktory a snažte sa predpovedať, akým smerom sa bude vyvíjať ich cena. Ak by ste na to nemali čas, môžete investovať formou copytradingu.

V rámci bezpečnosti sa ETF považujú za jeden z najbezpečnejších cenných papierov. Obchodujú sa na burze cenných papierov, čo znamená, že podliehajú najvyššej regulácii a kontrole.

Väčšina európskych ETF taktiež patrí do celoeurópskeho regulačného rámca UCITS. Tento rámec upravuje riadenie a predaj podielových fondov. Stará sa o jednotnú reguláciu fondov v Európe a o zavedenie jednotných požiadaviek na ochranu spotrebiteľov.

V jednoduchosti tak môžeme povedať, že ETF sú bezpečné a vhodné aj pre začínajúcich investorov, ktorí nemajú s investovaním príliš veľa skúseností.

Výhody ETF investovania

ETF fondy majú množstvo výhod, ako:

 • Daňové oslobodenie – ak ETF držíte viac ako rok, nemusíte zo zisku platiť daň ani zdravotné poistenie.
 • Nízke poplatky – na rozdiel od podielových fondov sú poplatky za ETF pomerne nízke. Vo väčšine prípadov platíte len za nákup a predaj.
 • Diverzifikácia portfólia – ETF sú perfektné na diverzifikovanie vášho portfólia a zníženie rizika z investovania.
 • Jednoduché obchodovanie – celý proces aktívneho obchodovania s ETF je jednoduchý a rýchly. Vhodný je preto aj pre začiatočníkov.
 • Riešenie aj pre malých investorov – ETF fondy nevyžadujú príliš vysokú investíciu ako podielové. Do mnohých môžete investovať už od 10 eur.

Nevýhody ETF investovania

ETF majú aj zopár nevýhod. Sú to:

 • Poplatky za spravovanie portfólia – ide o poplatky, ktoré zaplatíte za niektoré spravované portfóliá. Spravidla sa s nimi stretnete vtedy, keď investujete cez banku.
 • Riziko spojené s kurzom – ak zainvestujete do amerických fondov vedených v dolároch, môže sa stať, že budete platiť ďalšie poplatky, napríklad za prevod meny alebo za investovanie do fondu v inej mene.
muž, ktorý investuje do ETF

zdroj: Unsplash.com

Vyskúšajte ETF investovanie aj vy

ETF fondy sú jednou z možností, ako efektívne a jednoducho zhodnotiť svoj majetok. Investovať do nich môžete sami, prípadne prostredníctvom copytradingu, vďaka ktorému dokážete ušetriť množstvo času aj energie. Kopírujte overené stratégie investorov a získajte zaujímavé výnosy z ETF aj vy.

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

Napíšte nám

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.