Copy trading vs ETF fondy. Ktorý pasívny príjem si vyberiete?

copy trading alebo etf

V dnešnom svete plnom možností existuje mnoho spôsobov, ako na finančných trhoch zhodnotiť kapitál. Každý z nich má svoje výhody a úskalia. Pred výberom investičného nástroja je dôležité prehodnotiť niekoľko parametrov a možnosti, ktoré vplývajú na konečné rozhodnutie. Sú to hlavne finančné ciele, časový horizont a tolerancia rizika spojeného s investovaním. Dnes si porovnáme finančné nástroje z dvoch odlišných svetov. Copy trading vs ETF fondy. Dva odlišné nástroje, ktoré majú spoločnú črtu- kopírovanie. Zatiaľ čo cieľom copy tradera je zarobiť na krátkodobých cenových výkyvoch, etf fondy sa spoliehajú na rast trhov a zhodnotenie kapitálu v oveľa dlhšom časovom horizonte. Ktorý pasívny príjem si vyberiete?

Čo je to copy trading

Copy trading je inovatívna metóda obchodovania na burze, bez nutnosti vyznať sa v trhoch. V skratke, je to automatické kopírovanie profesionálnych obchodníkov, ktorí sa venujú tradingu. Samotný trading síce vyžaduje aktívny prístup k trhom, ale copy trader sa aktívne na tradingu nepodieľa. 

Vedeli ste že...

Profesionálny traderi dokážu generovať tradingom dvojciferné aj trojciferné ročné zisky.

Ako funguje copy trading

Copy trading Vám ponúka príležitosť, ako plne automatickým spôsobom zarábať na burze. Všetko bez nutnosti sledovania účtu a zapájania sa do obchodovania. Zaregistrujete sa u regulovaného brokera, na svoj účet vložíte finančné prostriedky a napojíte sa na stratégiu obchodníka. Analýzu trhov, tvorbu obchodných stratégií a všetky ostatné úkony preberá na seba profesionálny trader.

zdroj: unsplash.com

Výhody a nevýhody copy tradingu

Copy trading ponúka množstvo výhod, ktoré dokážu investorovi vygenerovať nadštandardné výnosy. Treba však byť obozretný pri výbere brokera a obchodníka.

Výhody

Transparentnosť- máte peniaze na vlastnom obchodnom účte a neustále pod kontrolou. 

Likvidita- po zadaní príkazu na výber, máte peniaze dostupné na bankovom účte do niekoľkých dní. Záleží od rýchlosti spracovania transakcie (zvyčajne 1-3 dni)

Flexibilita- môžete sa kedykoľvek pripojiť alebo odpojiť od obchodnej stratégie.

Vopred definované riziko- ešte pred pripojením sa k stratégií poznáte presne definované riziko a môžete sa rozhodnúť, či je pre Vás akceptovateľné.

Nadštandardné zhodnotenie- prepracované stratégie, kvalitný money manažment, analýzy trhu, alebo sofistikované obchodné systémy sú silné zbrane na generovanie nadštandardných dvojciferných ziskov.

Diverzifikácia- môžete rozdeliť kapitál do viacerých stratégií jedného obchodníka, alebo aj medzi viac obchodníkov.

Ochrana kapitálu- peniaze sú plne chránené u regulovaného obchodníka s cennými papiermi.

Na čo si dať pozor

Neregulovaný broker- radšej ruky preč od neregulovaných brokerov. Môžete tak predísť prípadným problémom v budúcnosti.

Chýbajúci Capital Guard-  vyhnite sa brokerom, ktorí neponúkajú službu Capital Guard (ochrana pred stratou kapitálu nad rámec akceptovaného rizika)

Neprofesionálni traderi- pozor na obchodné stratégie obchodníkov s krátkou a neoveriteľnou históriou. 

Uspokojíte sa s limitovanými výnosmi a nevadia Vám straty spôsobené prepadmi na trhoch? Potom je tu “kúp a dúfaj” stratégia v podobe ETF fondov. 

Čo sú to ETF fondy

ETF (exchange traded fund) je modernejšia alternatíva k podielovým fondom. Fungujú takmer rovnako, ale s tým rozdielom, že všetky podiely (napríklad akciové) sú obchodované na burzách. 

Ako fungujú ETF fondy

ETF-ka sledujú určité podkladové aktívum a kopírujú jeho cenový pohyb. Môžu kopírovať rôzne finančné inštrumenty ako sú napríklad akcie, dlhopisy, alebo obľúbené indexy. Prostredníctvom ETF môžete napríklad jednoducho kopírovať index S&P500 bez toho, aby ste vlastnili akcie všetkých spoločností patriacich do indexu. Kúpou podielu v ETF fonde SPDR S&P500 tak investujete do tých istých akcií nachádzajúcich sa v indexe S&P500.

zdroj: dreamstime.com

Výhody a nevýhody investovania do ETF fondov

Pozrite sa bližšie na výhody a nevýhody ETF fondov a zistite, či sa hodia do Vášho investičného portfólia. 

Výhody

Nízke náklady- tým, že ide o pasívne investovanie, ETF predstavujú lacnejšiu formu investovania oproti klasickým podielovým fondom.

Daňové oslobodenie- v prípade, že investíciu držíte po dobu viac ako jedného roka, je oslobodená od zdanenia.

Likvidita- O rýchlosti výberu finančných prostriedkov väčšinou rozhoduje charakter investície a konkrétne podmienky daného fondu. Spravidla to môže trvať niekoľko dní až týždňov.

Široká diverzifikácia- vyše 3000 ETF fondov prináša priestor na dobrú diverzifikáciu.

Transparentnosť- Obchodný účet s finančnými prostriedkami investora je dostupný k nahliadnutiu 24/7.

Nevýhody

Naviazanosť na trh- Vývoj investícií v ETF fondoch je naviazaný na vývoj trhu. Ak trhy padajú, investor prichádza o peniaze.

Kurzové riziko- Ak je ETF fond naviazaný na inú menu, investor sa vystavuje kurzovému riziku. 

Copy trading vs ETF fondy: kľúčové rozdiely

  • Možnosť zarábať aj na prepadoch trhu – Prepad trhu rovná sa strata
  • Pripojenie ku stratégií alebo odpojenie kedykoľvek – Časový horizont investície je ovplyvnený charakterom fondov
  • Vopred definované riziko – Výška rizika závisí od správania trhov
  • 19% zdanenie výnosov – Výnosy oslobodené od dane (po viac ako roku držania)
  • Príležitosť zarábať kľudne aj 20-30% ročne – Výška výnosov je limitovaná trhom (dlhodobo približne 9% p.a)
zdroj: unsplash.com

Čo je výhodnejšie, výnos 30% zdaniť, alebo výnos 9% nezdaniť?

Zhrnutie

Copy trading a ETF fondy sú dva odlišné nástroje, vďaka ktorým je možné dosiahnuť pasívny príjem. Ak však patríte medzi moderných investorov pre ktorých sú krízy a prepady trhov s nimi spojené kameňom úrazu, voľba je jasná. Copy trading je pre ľudí, ktorí sa neuspokoja s priemerným zhodnotením, ale očakávajú viac a to za každých okolností. 

Neviete kde začať s hľadaním vhodnej obchodnej platformy a neporadíte si ani s výberom profesionálneho obchodníka? Copy Leaders Vás nasmerujú a ukážu cestu, ako sa dá zarábať na trhoch či “svieti slnko, alebo prší.”

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

Napíšte nám

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.