Copy trading: Návod, ako si vybrať ziskového tradera

Copy trading

Copy trading je pre mnoho ľudí stále neznámy pojem a iní pomocou tejto online služby už pohodlne a hlavne automaticky zarábajú. Aj keď v západnom svete je to už známy a obľúbený nástroj na zhodnocovanie financií, na Slovensku jeho potenciál využíva iba veľmi malé percento ľudí. Tak strácajú možnosť budovania pasívneho príjmu. Cesta k nemu môže byť jednoduchá. Treba sa však riadiť niekoľkými pravidlami, ktoré Vás nasmerujú k výberu kvalitného a ziskového tradera.

zdroj: unsplash.com

Čo je to copy trading v skratke

Copy trading je online služba, ktorá Vám umožňuje zarábať obchodovaním na finančných trhoch aj bez znalostí a skúseností. Princíp fungovania je taký, že copy trader (užívateľ) si vytvorí účet u brokera, vloží na svoj vlastný obchodný účet voľný kapitál, ktorý chce použiť na obchodovanie a pripojí sa na profesionálneho tradera. 

Úlohou tradera je generovať zisk, ktorý sa delí medzi neho a copy tradera. Viac o copy tradingu sa dočítate aj tu.

Prečo copy trading

Ak už máte s investovnaním nejaké skúsenosti, určite viete, že na to, aby ste zarobili ako tradičný investor vo fondoch, sa musíte spoliehať na rast trhov. A pri prepadoch sa musíte vysporiadať so stratou kapitálu. 

Copy trading je skvelá príležitosť, ako diverzifikovať kapitál a nespoliehať sa len na to, čo trhy prinesú. Fakt, že pri tradičnom investovaní do fondov je rast trhov jediná príležitosť ako zarobiť pri copy tradingu neplatí.  

Na to, aby ste zarobili, dokážete s copy tradingom využívať všetky trhové pohyby

To znamená, že môžete zarábať na raste, poklese, alebo dokonca aj stagnácií, keď sa trh pohybuje do strany. Tento spôsob zhodnotenia peňazí poskytuje oproti tradičnému investovaniu výhody, ktoré ocení každý moderný investor. 

Vyberajte opatrne

Najdôležitejším rozhodnutím, ktoré musíte urobiť na dosahovanie dlhodobých ziskov, je vybrať si kvalitného tradera, ktorého budete kopírovať. Akonáhle sa zaregistrujete na platforme, ktorá službu copy tradingu ponúka, veľmi jednoducho si viete vyhľadať stovky traderov, ktorí takúto službu ponúkajú. Po celom svete sú ich tisíce, alebo aj desaťtisíce a to sa stáva veľakrát kameňom úrazu. 

Krokom vedľa pri výbere by bolo dať na prvý dojem a pripojiť sa hneď na tradera, ktorý na jeho obchodnom účte disponuje vysokými výnosmi. To aj napriek tomu, že celá podstata je na burze zarábať. 

“Nie je všetko zlato, čo sa blyští.”

Vybrať kvalitného, dlhodobo ziskového tradera spomedzi ostatných si vyžaduje istú dávku skúseností, trpezlivosti a prezieravosti. Zaujať rýchlymi a vysokými ziskami dnes dokáže aj neskúsený. 

Dôležité je vedieť, či zisky prichádzajú pravidelne a čím je to podmienené. Môže sa jednať o prepracovanú, dobre premyslenú stratégiu, alebo je to stratégia “gamblera,” ktorá sa skôr či neskôr zrúti ako domček z kariet a Vám zostanú oči pre plač.

Ako si (ne)vybrať kvalitného tradera 

Neskúsení copy traderi si väčšinou vyberajú tradera iba na základe povrchných informácií. Takýto mylný prístup ich môže veľmi skoro doviesť k strate väčšiny, alebo celého kapitálu. Faktory, ktorými sa väčšinou neskúsení copy traderi pri výbere riadia, bez dodatočnej analýzy obchodnej stratégie a tradera samotného nemajú váhu.

zdroj: unsplash.com

Výnosy

Prvé čo si všimnete bude pravdepodobne úspešnosť tradera. Vysoké čísla rýchlo zaujmu a podporia Vaše nutkanie pripojiť sa. Ako som spomenul vyššie, pozor na to. Čísla nie sú všetko a samé o sebe nemajú výpovednú hodnotu o kvalite tradera.

Počet pripojených copy traderov

Ďalším nesmerodatným údajom je počet copy traderov, ktorí Vášho vyhliadnutého tradera už kopírujú. Ani tu vysoké čísla nič neznamenajú. Copy trading nie je Facebook ani Instagram. Väčšina pripojených copy traderov pravdepodobne tiež stavila na prvý dojem z vysokých výnosov. Takáto voľba ich bude pravdepodobne skôr či neskôr stáť tiež stratu kapitálu.

História obchodov v čase

Je 10,20,30 alebo 100 obchodov dostatočný počet na to, aby Vás presvedčil o úspešnosti tradera? Nespoliehajte sa na veľa obchodov, ktoré má trader už za sebou. S ich množstvom úzko súvisí obchodná stratégia, ktorú trader využíva. Môže sa jednať o scalping, kedy sa niekoľko desiatok obchodov uskutočňuje aj v priebehu jedného dňa, alebo swing, kedy rovnaký počet pozícií trvá zobchodovať niekoľko mesiacov. 

Nevyberajte obchodníka povrchne len na základe výšky jeho výnosov, alebo počtu jeho copy traderov. Študujte jeho stratégiu aj samotného obchodníka ako celok z viacerých uhlov pohľadu.

Kde začať?

Absolvovať všetky procesy spojené s výberom kvalitného tradera nie je vždy jednoduchá záležitosť. Vyžaduje si to čas, odborný prístup, analýzy stratégií a dokonca tradera samotného. Nájsť skutočne kvalitného tradera medzi tisíckami ostatných je ako hľadať ihlu v kope sena. Preto sú tu Copy Leaders

Ako to robia Copy Leaders

Copy Leaders je klub profesionálov a ich úlohou je vyhľadávať stabilné príležitosti zhodnotenia kapitálu formou copy tradingu. Preto okrem vyššie spomínaných kritérií prihliadajú na radu ďalších, ktoré im pomáhajú identifikovať kvalitného tradera.

zdroj: unsplash.com

5 ročná história obchodníka

Prvým krokom Copy Leaders je preveriť dostatočné skúsenosti a vedomosti tradera na trhoch. Je to ako s vykonávaním hocijakej inej činnosti. Čím viac sa niečomu venujete, tým lepší v tom ste. Preto musí trader preukázať minimálne 5 ročnú prax s obchodovaním na trhoch. 

18 mesiacov overená a zaznamenaná história stratégie

Podobné kritéria platia pri jeho stratégiach. Minimálna hranica je 18 mesiacov dohľadateľnej histórie na overenie jej úspešnosti. Mnoho stratégií nedokáže fungovať ani niekoľko týždňov, či mesiacov. Dôvodom môže byť samotný trader, zmena charakteru trhu, alebo iné faktory.

Historicky najväčší prepad (drawdown)

“Dnes som v zisku 10% a zajtra 70% v strate.” Takúto volatilitu portfólia nechce zaživať nikto, ale aj napriek tomu je drawdown u mnohých veľmi podceňovaný faktor. Copy Leaders sledujú stabilitu stratégie aj v tomto smere. Stratégia musí vykazovať optimálny drawdown k výške výnosov.

Pomer risku k výnosom

Alebo inak RRR (risk-reward ratio) je ukazovateľ, ktorý hovorí v akom pomere je nastavená výška potenciálneho výnosu k maximálnej strate. Príklad môže vyzerať aj takto: Trader nastavil RRR 2:1. To znamená, že ak je v nejakom obchode výška potenciálneho zisku nastavená na 100 €, strata musí byť nastavená maximálne na 50 €. Ak trader urobí 10 ziskových a 10 stratových obchodov, stále bude v zisku 500 €. Copy Leaders dohliadajú na to, aby bol RRR ukazovateľ vždy v pomere minimálne 1:1.

Reálny účet 

Je dôležité, aby trader obchodoval na reálnom účte s reálnym kapitálom. Vzbudzuje tým oveľa väčšiu dôveru verejnosti a hlavne je to znak, že dôveruje samému sebe. Mnoho traderov využíva na prilákanie copy traderov demo účty. Predstavuje to riziko, že nevie čo robí a obchoduje spôsobom pokus omyl. V prípade, že šťastie pominie, on sa vyhne strate vlastného kapitálu ale všetci ostatní na to doplatia.

Osobné stretnutie s traderom

Osobné poznanie a pravidelný kontakt je dôležitým krokom pre budovanie dôvery a vzájomných vzťahov. Copy Leaders nadväzujú vzťahy s tradermi, skúmajú osobný a kariérny rozvoj a určujú ich budúci potenciál. 

Nielen trader je dôležitý

Pre dlhodobo úspešný copy trading je okrem tradera dôležitá aj obchodná platforma. Nepodceňujte jej kvalitu a služby, ktoré ponúka. Copy Leaders dbajú na ochranu kapitálu aj v tomto smere. Preto aj samotný broker musí spĺňať niekoľko dôležitých požiadaviek. 

Obchodovanie výlučne u regulovaného obchodníka s cennými papiermi

Na internete narazíte na stovky platforiem, ktoré nie vždy ponúkajú svoje služby s čestným úmyslom. Základným pravidlom je si vybrať licencovaného a regulovaného brokera. 

Capital guard- systémová ochrana kapitálu

Spoľahlivý a regulovaný broker, ktorý zároveň poskytuje aj ochranu klientského kapitálu, je pre Copy Leaders jedinou voľbou. Capital guard ochráni Vaše peniaze aj v extrémnych prípadoch a nestane sa, že prídete o všetko.

Stratégia testovaná na vlastnom kapitáli

Posledným krokom k akceptovaniu tradera pre copy trading je niekoľkomesačné testovanie obchodnej stratégie na vlastnom kapitáli. Až po úspešnom ukončení testovania klub Copy Leaders zaradí do zoznamu kvalitných traderov.

zdroj: unsplash.com

Záver

Rovnako ako pri tradičnom investovaní, aj copy trading obnáša riziko a preto je potrebné stáť nohami pevne na zemi. Ani výber kvalitného tradera nezaručí, že nikdy nedôjde ku strate kapitálu. Práve naopak, pri tradingu je všeobecne známe, že stratové obchody sú bežnou súčasťou obchodovania. Dôležitý je ale ich pomer k tým ziskovým, čo dotvára celkový prehľad o úspešnosti tradera a jeho schopnosti generovať zisky.

Výrok Georga Sorosa, najúspešnejšieho forex tradera všetkých čias hovorí za všetko:

 “ Nie je to o tom, či sa mýlite, alebo máte pravdu. Je to o tom koľko peňazí zarobíte, keď máte pravdu a koľko stratíte, keď sa mýlite.”

Preto ani stratový týždeň, alebo mesiac nehrá žiadnu rolu. Dôležité je vnímať copy trading ako modernú investíciu a zamerať sa na dlhodobejší horizont, ktorý Vám oproti tradičným investíciam môže priniesť násobne vyššie výnosy. Chcete vedieť viac o copy tradingu a jeho výhodách? Kontaktujte tím Copy Leaders cez formulár, alebo na sociálnych sieťach.

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

Napíšte nám

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.