Pákový efekt: Čo to je a ako funguje? [Návod]

investovanie pomocou finančnej páky

Pákový efekt, často označovaný aj ako finančná páka alebo leverage, predstavuje praktický nástroj pre mnohých investorov bez dostatočného kapitálu na investovanie. Pri jeho používaní si však treba dávať pozor na viaceré riziká, ktoré sa s ním spájajú. Ako teda pákový efekt funguje a čo všetko pred jeho použitím zvážiť?

Čo je pákový efekt?

Pákový efekt vzniká, keď investor použije finančnú páku. Finančná páka, nazývaná z angličtiny aj leverage, je nástroj využívaný najmä v oblasti aktívneho obchodovania. Obchodníkom a investorom umožňuje dosiahnuť vyššie zisky aj bez väčšieho kapitálu.

Ináč povedané, ide o akýsi typ pôžičky. Požičané peniaze môžete zainvestovať do vami vybraného finančného inštrumentu a dosiahnuť tak svoj investorský cieľ.


Možno sa pýtate, prečo je dobré investovať cudzie peniaze a nevyužiť tie svoje, aj keď ich je menej. Odpoveď je pomerne jednoduchá. Čím viac peňazí zainvestujete, tým môže byť výsledok lepší a výhodnejší.


Vďaka pôžičke môžete mať v rámci investovania oveľa vyššiu pozíciu, čo v konečnom dôsledku znamená len jedno – vyšší výnos.


Aktívne obchodovanie, ktoré sa vykonáva za pomoci finančnej páky, sa nazýva maržové. Stretnúť sa však môžete aj s označením margin trading alebo pákové obchodovanie. Pri tomto obchodovaní je investovaná čiastka tvorená z dvoch častí:

 • Marža – ide o sumu, ktorou disponujete. Spravidla je menšia. Jej výšku si určujete sami. Ideálne je využiť určité percento z vašich úspor, no rozhodne nie všetky, aby ste sa nedostali do zbytočných finančných problémov.
 • Požičaná suma – ide o sumu, ktorú vám požičia bezúročne broker. Spravidla je väčšia ako marža.

Tip

Veľkosť investovanej sumy sa odvíja od vašich investorských cieľov a od toho, aký finančný inštrument chcete kúpiť.

Aký význam má pákový efekt?

Význam pákového efektu je pomerne jasný. Pomocou páky sa brokeri snažia sprístupniť obchodovanie na páku aj tým, ktorí by naň nemali financie.


Finančná páka umožňuje aj menším obchodníkom nakupovať drahšie finančné inštrumenty, vďaka čomu môžu získať oveľa príťažlivejší a lepší výnos, ako v prípade menších obchodov.

Na aké finančné inštrumenty sa využíva pákový efekt?

Pákový efekt sa využíva najmä na kúpu inštrumentov, s ktorými sa dá špekulovať a ktoré sú určené na rýchly obchod. Vo väčšine prípadov sa preto pomocou páky nakupujú futures, CFD kontrakty a menové páry.


Štandardne sa s jednotlivými finančnými inštrumentmi používa takáto finančná páka:

 • CFD akcie – 1:20,
 • CFD kryptomeny – 1:5,
 • Menové páry (Forex) – 1:100,
 • Futures kontrakty na komodity a akcie – 1:50.

Aké riziká sa spájajú s pákovým efektom?

Pákový efekt má výhodu v tom, že dovoľuje obchodovať s rôznymi finančnými inštrumentmi aj tým traderom, ktorí nemajú príliš veľký kapitál. Svoj majetok tak môžu efektívne zväčšiť aj menší obchodníci. S pákou je ale potrebné narábať opatrne, pretože sa s ňou spája jedno veľké riziko.


Vývoj obchodovania a zmeny cien zlata, striebra, akcií alebo dlhopisov nedokáže predpovedať ani ten najlepší obchodník s rokmi praxe. Dôvodom je najmä skutočnosť, že výslednú cenu obchodu ovplyvňuje množstvo rôznych faktorov, vrátane svetového diania a zmien na trhu. Práve preto nikdy neviete, či obchod, ktorý ste spravili, vyjde presne podľa vašich predstáv, a to ani vtedy, keď si dávate veľký pozor.


Ak by sa teda náhodou stalo, že sa vám obchod nepodarí a prídete o všetky investované financie, môžete sa dostať do veľkých finančných problémov. Platí to najmä vtedy, keď si od brokera požičiate veľkú čiastku, ktorú budete musieť v krátkom čase splatiť. A keďže ste z obchodovania nič nezinkasovali, tak pôžičku budete musieť splatiť zo svojho.


Tejto nepríjemnej situácii sa môžete vyhnúť tak, že si zvolíte menšiu finančnú páku. V prípade, že by ste o ňu prišli, nebude taký problém vrátiť ju.


Pred požičaním príliš veľkých súm vám bude brániť nielen riziko, kvôli ktorému by ste sa mali rozhodovať veľmi opatrne, ale tiež rôzne opatrenia. Tie začali prichádzať do platnosti v roku 2010. Brokeri na základe nich nemôžu poskytovať príliš vysoké páky.


Napríklad brokeri zo Spojených štátov môžu podľa regulácií poskytnúť páku maximálne v hodnote 1:50.


Brokeri do roku 2010 poskytovali veľmi vysoké páky. Niekedy aj v hodnote 1:400. Takéto vysoké „pôžičky” spôsobili množstvo komplikácií nejednému obchodníkovi, ktorý si nepremyslel svoj obchod. Preto zasiahli regulačné orgány, ktoré nastavili hornú hranicu pák.

obchodovanie s finančnou pákou
zdroj: Unsplash.com

Príklady pákového efektu

Premýšľate, že by ste sa pustili do aktívneho obchodovania na páku, no neviete, ako pákový efekt funguje v praxi? Pripravili sme pre vás niekoľko praktických príkladov.

Finančná pákaMarža v %Veľkosť obchoduPotrebná marža v €
1:1010 %10 000 eur1 000 eur
1:502 %10 000 eur200 eur
1:1001 %10 000 eur100 eur
1:2000,5 %10 000 eur50 eur

Ako používať pákový efekt?

Používanie pákového efektu nie je náročné. Celý proces sa skladá z niekoľkých krokov:

Vyberte si brokera

Finančnú páku vám poskytnú brokeri. Aby ste ju teda mohli dostať, musíte si najprv nejakého vybrať. V súčasnosti existuje na trhu množstvo brokerských spoločností, ktoré sa od seba odlišujú poplatkami, portfóliom a službami. Pri výbere by ste preto mali sledovať najmä tieto parametre:

 • Regulácia – každý kvalitný broker musí podliehať nejakej regulácii. Regulovať ho môže inštitúcia, ako napríklad FCA alebo ASIC.
 • Sídlo – väčšina bezpečných brokerov sídli v Európe alebo v Spojených štátoch.
 • Poplatky – brokeri majú rôzne poplatky. Vopred si zistite, aké sú vysoké a za čo všetko budete platiť.
 • Podpora – počas obchodovania nikdy neviete, čo sa stane. Preto je dobré, keď broker poskytuje podporu 24 hodín denne, 7 dní v týždni.
 • Portfólio – ak chcete investovať do viacerých finančných inštrumentov, uistite sa, že ich má broker v portfóliu.
 • Jazyk – väčšina brokerov disponuje webovou stránkou a investorskou aplikáciou vo svetových jazykoch, ako angličtina, nemčina alebo španielčina. Ak ich neovládate, informujte sa o tom, či existuje možnosť preloženia do slovenčiny alebo češtiny.
 • Služby – brokerské spoločnosti poskytujú viacero typov služieb, ako napríklad finančné poradenstvo, plánovanie a prieskum trhu.

Vytvorte si účet a preveďte peniaze

Keď si brokera vyberiete, vytvorte si u neho účet. Proces vytvorenia účtu je rýchly a jednoduchý. Hotový ho budete mať do 10 minút. Následne si naň nezabudnite previesť peniaze, ktoré chcete investovať. Ideálne je previesť len určitú čiastku z vašich úspor.

Rada odborníka

Pamätajte, že na investovanie by ste nemali nikdy použiť celé svoje úspory. Ak by ste tak spravili, v budúcnosti by vás mohli trápiť viaceré finančné komplikácie.

Vyberte si finančný nástroj

V rámci pákového obchodovania nakupujú obchodníci najmä inštrumenty, s ktorými sa dá špekulovať. Vhodné sú preto CFD kontrakty, menové páry alebo futures kontrakty na komodity, ako zlato a striebro, alebo na akcie.

Využite finančnú páku

Ešte predtým, ako do finančného nástroja zainvestujte, požiadajte brokera o finančnú páku. Akonáhle je všetko hotové, môžete do daného inštrumentu vložiť peniaze a čakať, ako sa mu bude dariť.

Ako znížiť riziko obchodovania s finančnou pákou?

Riziko obchodovania, ktoré sa spája s finančnou pákou, viete minimalizovať využitím príkazu Stop Loss. Tento typ príkazu je pomerne jednoduchý a dá sa využívať aj pri bežnom investovaní.


Vďaka Stop Loss si viete nastaviť maximálnu možnú stratu na svoj obchod. Ak by teda cena finančného nástroja klesla na vami zadanú hodnotu, automaticky sa predá. Nemusíte tak neustále sedieť za počítačom alebo pozerať do mobilu a sledovať svoje obchody.


Okrem Stop Loss sa môžete stretnúť aj s pokročilejším príkazom Trailing Stop, ktorý funguje na základe Stop Loss. Je charakteristický tým, že jeho hodnota sa mení s hodnotou aktíva.

eurové bankovky v rukách
zdroj: Unsplash.com

Iné spôsoby investovania a obchodovania

Finančná páka je síce skvelým spôsobom, ako zainvestovať aj bez väčšieho kapitálu, no spája sa s ňou veľké riziko. Nie každý investor alebo obchodník ho chce podstupovať. Dobrou správou však je, že dnes sú k dispozícii mnohé ďalšie spôsoby aktívneho obchodovania a investovania.


U brokera môžete investovať aj klasicky s použitím svojich vlastných financií. Stačí si len vybrať finančný inštrument a vložiť doň peniaze. Aj v tomto prípade ale platí, že je dôležité, aby ste sledovali vývoj trhu a svetové dianie. Podľa toho budete vedieť, ako sa akciám, komoditám či dlhopisom darí a či nie je čas, aby ste ich predali. Vyhnete sa tak vysokým stratám.


Iným riešením je copytrading, v rámci ktorého nemusíte nič sledovať. Ide totižto o metódu kopírovania overených stratégií úspešných traderov. Inak povedané, zarábate na úspechu niekoho iného. Copytrading má množstvo výhod vrátane toho, že poskytuje vyšší výnos s kontrolovaným rizikom a šetrí váš čas aj energiu.

Začnite aktívne obchodovať aj vy

Finančná páka umožňuje aktívne obchodovať aj menším traderom, ktorí nemajú príliš veľký kapitál. Ak sa vám však táto metóda zdá veľmi riskantná alebo na ňu nemáte čas, začnite aktívne obchodovať prostredníctvom copytradingu. Získajte skvelé výnosy bez nutnosti riskovania a zabezpečte sa do budúcnosti.

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

Napíšte nám

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.