CFD kontrakty: Čo to je a aké sú ich výhody? [Návod]

vývoj cien akcií

CFD kontrakty patria medzi obľúbené finančné nástroje, do ktorých dnes investujú mnohí ľudia. Dôvodom sú najmä široké možnosti investovania a desiatky výhod, ktoré so sebou kontrakty prinášajú. Čo vlastne označuje skratka CFD a na čo si dávať pozor, keď sa pre takéto obchodovanie rozhodnete?

Čo je to CFD?

CFD predstavuje skratku pre anglické slovné spojenie Contract For Difference, v preklade kontrakt na rozdiel. Ide o finančný derivát, ktorý slúži na obchodovanie s rôznymi komoditami a finančnými inštrumentmi. CFD kontrakt vám má poslúžiť na to, aby ste investovali aj bez vysokého finančného kapitálu. Kontrakt, alebo presnejšie zmluva, ktorá sa uzatvára medzi kupujúcim a predávajúcim, dáva predávajúcemu istotu, že mu bude vyplatený rozdiel medzi otváracou a uzatváracou cenou obchodu. Na rozdiel od akcií alebo fondov je CFD charakteristické tým, že kopíruje cenu podkladového aktíva. V praxi to znamená, že po tom, ako peniaze do aktíva zainvestujete, nevlastníte ho. Vďaka tomu môžete byť pri obchodovaní aktívni a predpovedať, či bude finančný inštrument rásť, alebo klesať.

Burza CFD

S CFD sa dá obchodovať na viacerých trhoch a s viacerými komoditami, ako napríklad s:

 • akciami,
 • indexmi,
 • kryptomenami,
 • menovými pármi ETF fondmi,
 • rôznymi komoditami.

CFD trading: Obchodovanie vs. investovanie

Ešte predtým, ako sa pustíte do CFD tradingu, je dobré zistiť, aký je rozdiel medzi investovaním a obchodovaním.

Investovanie

Investovanie je vhodné skôr pre tých, ktorí nemajú príliš veľa času na to, aby so svojimi financiami aktívne pracovali. Dôvod je ten, že po tom, ako vložíte peniaze do finančného derivátu, mali by v ňom zostať niekoľko rokov.

Hlavným cieľom investovania je zhodnotiť peniaze v dlhšom časovom horizonte. Dlhším časom sa myslí 5 – 10 rokov, niekedy aj viac. Všetko závisí od toho, do čoho ste sa rozhodli investovať.

Investovanie je výhodné v tom, že je stabilnejšie a nemáte s ním spravidla veľa práce. Jeho nevýhodou je ale to, že neposkytuje taký zárobok, ako obchodovanie.

Obchodovanie

Obchodovanie s CFD, prípadne s inými finančnými derivátmi, predstavuje aktívnu činnosť. S peniazmi neustále pracujete a musíte im venovať viac času. Čas musíte investovať aj do aktívneho sledovania svetového diania. Podľa toho môžete špekulovať a peniaze presúvať z jednej komodity do druhej.

K nevýhodám obchodovania patrí to, že do nich musíte investovať veľa času a celý proces je o niečo rizikovejší. Týmto mínusom sa však môžete pomerne ľahko vyhnúť, a to využitím copytradingu. Profesionálny copytrader sa postará o vaše investičné portfólio. Podľa vašich potrieb zainvestuje tak, aby ste čo najviac zarobili.

Spôsob obchodovania s CFD a finančnou pákou

Obchodovanie s CFD môže vyzerať na prvý pohľad komplikovane, no opak je pravdou. Na začiatok je dobré pochopiť to, že CFD kontrakty umožňujú obchodovať finančné inštrumenty bez toho, aby ste vlastnili veľký obnos peňazí. Ako je to možné? Dôvod je ten, že pri obchodovaní sa využíva finančná páka.

Čo je finančná páka?

Finančná páka, často označovaná aj ako financial leverage, dovoľuje aktívne obchodovať aj menším obchodníkom, ktorí nemajú príliš veľký kapitál, pretože na obchodovanie im stačí mať len časť z potrebnej sumy.

Pákový efekt nazývajú odborníci aj ako dlhové financovanie. Dôvod je ten, že pri nákupe nejakého aktíva skutočne využívate dlh. Požičiavate si od brokera, ktorému peniaze plánujete vrátiť po tom, ako sa vám vďaka obchodovaniu vrátia.

Finančná páka má veľkú výhodu v tom, že poskytuje slobodu a voľnosť. Zároveň ale predstavuje aj veľký risk. Ak nespravíte dobrý obchod, môžete zostať v dlhoch, pretože požičané peniaze budete musieť brokerovi vrátiť zo svojich úspor.

Rada odborníka

Pri finančnej páke sa stretnete aj s označením marža. Marža predstavuje čiastku, ktorú potrebujete na aktívne obchodovanie. Ostatné financie vám poskytne samotný broker. Ak chcete finančnú páku využívať, nezabudnite na výber kvalitnej brokerskej spoločnosti, ktorá vám poskytne výhodné podmienky pri požičiavaní financií.

Aká veľká môže byť finančná páka?

Veľkosť finančnej páky môže byť rôzna a odvíja sa od samotného obchodu. Čím je páka vyššia, tým viac financií na obchodovanie získate, ale aj viac riskujete.

Veľkosť finančnej páky sa určuje pomerom. Spravidla sa stretnete s:

 • 1:10 – marža je v hodnote 10 %,
 • 1:50 – marža je v hodnote 2 %,
 • 1:100 – marža je v hodnote 1 %,
 • 1:500 – marža je v hodnote 0,2 %.

Ako znížiť riziko pri obchodovaní s finančnou pákou?

Pri aktívnom obchodovaní s finančnou pákou môžete znížiť svoje riziko prostredníctvom využívania obchodných príkazov. Jedným z nich je Stop Loss. Pomocou neho si určíte maximálnu možnú stratu. Ak by sa náhodou stalo, že ju váš CFD kontakt dosiahne, sám sa predá. Nemusíte tak ceny neustále sami aktívne sledovať.

Ako Stop Loss funguje v praxi? Veľmi jednoducho. Predstavte si, že vlastníte nejaké akcie, na ktoré si nastavíte Stop Loss v hodnote 50 dolárov. Keď tieto akcie spadnú na túto hodnotu, samé sa automaticky predajú. Zaistíte si tak, že neprídete o príliš veľa.

Iným riešením je Trailing Stop, ktorý funguje na základe Stop Loss s tým rozdielom, že je trochu komplikovanejší. Je vhodný pre obchodníkov, ktorí už majú nejaké skúsenosti. Ako teda funguje?

Obchodník investuje do akcií spoločnosti v hodnote 60 dolárov. Po určitom čase sa ich cena zvýši na 80 dolárov. Trader preto nastaví Trailing Stop v hodnote 10 bodov pod aktuálnu trhovú cenu. Následne, ak by hodnota akcií klesla pod 70 dolárov, objednávka sa sama aktivuje a akcie sa predajú. Obchodník síce o určité financie príde, no nebude v strate, pretože stále zinkasuje 10 dolárov za každú akciu.

žena, ktorá investuje

Zdroj: Pexels.com

Ako obchodovať s CFD?

Pri obchodovaní s CFD máte dve možnosti:

Obchodovanie na vlastnú päsť

Obchodovanie na vlastnú päsť sa skladá z niekoľkých krokov. Nie je náročné, no musíte vopred vedieť, že je doň potrebné investovať dostatok času.

Vyberte si brokera

Broker je spoločnosť, prostredníctvom ktorej budete investovať. Pri jeho výbere sledujte niekoľko parametrov, ako napríklad to, či je regulovaný, aké služby poskytuje a či má nonstop dostupný zákaznícky servis. Nikdy neviete, čo sa môže stať. Je dobré, keď máte pocit, že je k dispozícii odborník, ktorý vám poradí.

Niektorí brokeri poskytujú za poplatok aj doplnkové služby, ako napríklad kurzy pre začiatočníkov alebo daňové poradenstvo. Ak niečo takéto potrebujete, pred výberom spoločnosti si overte, či vám to skutočne poskytne.

Otvorte si u brokera účet

Keď si brokera vyberiete, založte si u neho účet. Zakladanie účtu je rýchle a zvládnete tak urobiť do niekoľkých minút. Stačí len vyplniť základné informácie, ako meno a priezvisko, dátum narodenia a ďalšie. Následne nezabudnite ani na číslo účtu.

Posledným krokom je prevod peňazí z bankového účtu na účet u brokera. Množstvo peňazí záleží od vás. Na začiatku je dobré previesť si len menšiu čiastku. Neskôr, keď budete vedieť, ako investovať a používať aj pokročilé funkcie, môžete si na účet presunúť viac peňazí.

Vyberte si inštrument a investujte doň

Prostredníctvom CFD môžete investovať do všetkých známych finančných inštrumentov, ako sú napríklad akcie, komodity, ETF fondy, kryptomeny či menové páry. Jednu z možností si vyberte a následne do nej zainvestujte.

Ak si neviete dať rady s výberom finančných inštrumentov, obráťte sa na odborníkov. Využite napríklad služby brokerov, ktorí vám poradia.

Zadajte prvú objednávku

Keď si vyberiete inštrument, zainvestujete doň tak, že vytvoríte objednávku. Pri objednávkach s CFD máte dve možnosti:

 • Dlhá nákupná pozícia (v angličtine známa ako long) – využíva sa v prípade, ak si myslíte, že cena inštrumentu bude rásť. V takýchto situáciách kliknite na tlačidlo Buy, čiže kúpiť.
 • Krátka nákupná pozícia (v angličtine známa ako short) – využíva sa v prípade, ak si myslíte, že cena inštrumentu bude klesať. V takýchto situáciách kliknite na tlačidlo Sell, čiže predať.

Rada odborníka

Ak by ste si chceli investovanie skúsiť, môžete si u brokera otvoriť demo účet. Zvyčajne je zadarmo a môžete si vďaka nemu vyskúšať investovanie. Na demo účte máte fiktívne peniaze, za ktoré nakupujete fiktívne finančné inštrumenty a skúšate rôzne obchodné príkazy.

Copytrading

Nie každý má čas alebo chuť sedieť pred obchodnou platformou a aktívne sledovať vývoj cien, prípadne o nich špekulovať. Ak nechcete svoj voľný čas investovať do obchodovania, existuje iná alternatíva. Je ňou copytrading.

Copytrading využíva overené investičné stratégie úspešných copytraderov. Vďaka tomu môžete získať vyšší výnos s kontrolovaným rizikom. Výhodou copytradingu je aj to, že vaše portfólio môže mať pod kontrolou profesionálny copytrader, ktorý bude aktívne pracovať s vašimi financiami namiesto vás. Vy tak môžete využiť svoj voľný čas robením niečoho, čo vás baví.

Doba pasívneho investovania skončila. Začnite so svojimi financiami aktívne narábať a zaistite si pasívny príjem.

Výhody CFD kontraktov

CFD kontrakty majú množstvo výhod, vďaka čomu s nimi môže obchodovať menší aj väčší obchodník. Patria k nim:

 • Možnosť obchodovať aj s väčšou finančnou čiastkou pomocou finančnej páky – finančná páka umožňuje robiť veľké obchody aj menším obchodníkom. Stačí si len vybrať kvalitného brokera, ktorý vám poskytne výhodné podmienky pri požičiavaní financií.
 • Možnosť obchodovať obľúbené finančné inštrumenty – prostredníctvom CFD môžete obchodovať rôzne finančné inštrumenty, vrátane akcií, komodít, ETF fondov, kryptomien či menových párov.
 • Nízke transakčné poplatky – pri obchodovaní s CFD kontraktmi platíte veľmi malé poplatky.
 • Možnosť obchodovať aj malé objemy – ak patríte k začiatočníkom, CFD vám umožňujú robiť aj menšie obchody.
 • Prístup na veľké trhy – pomocou kvalitných brokerov môžete robiť obchody s CFD kontraktmi aj na veľkých svetových trhoch.

Nevýhody CFD kontraktov

CFD kontrakty majú aj zopár nevýhod, ako napríklad:

 • Riziko pri používaní finančnej páky – finančná páka poskytuje voľnosť a predstavuje skvelé riešenie aj pre menších investorov. Jej nevýhodou je ale to, že predstavuje vysoké riziko. Ak by vám obchod nevyšiel, môžete sa dostať do finančných problémov, pretože „pôžičku” od brokera musíte splatiť.
 • Finančné inštrumenty skutočne nevlastníte – toto je nevýhodou najmä v prípade akcií. S akciami prichádzajú často benefity, ako napríklad vyplácanie dividend. Ak do nich však zainvestujete cez CFD, nevlastníte ich, takže nárok na dividendy nemáte.
eurové bankovky v ruke

Zdroj: Pexels.com

Obchodujte s CFD aj vy

Obchodovanie s CFD kontraktmi nie je náročné, práve naopak. Mnohým obchodníkom dáva slobodu a umožňuje robiť obchody s menším obnosom financií. Na to, aby sa vám však v obchodovaní darilo, musíte byť dostatočne aktívni. Ak na celý proces nemáte čas, využite copytrading, v rámci ktorého sa vám profesionálny copytrader aktívne stará o vaše portfólio a prevezme kontrolu za vás.

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

Napíšte nám

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.