Burza cenných papierov: Čo to je a ako funguje? [Návod]

New York Stock Exchange burza

S pojmom burza cenných papierov sa stretol snáď každý, dokonca aj človek, ktorý nikdy neinvestoval. Mnohokrát sa spomína vo filmoch a väčšina si ju spája s inými finančnými inštitúciami. Čo vlastne burza predstavuje a prečo je taká dôležitá?

Čo je burza cenných papierov a ako funguje?

Burza je druh trhu, na ktorom sa obchoduje s rôznymi cennými papiermi, ktoré sa nazývajú finančné inštrumenty. Môže ísť napríklad o menové páry, komodity, akcie, indexy či kryptomeny.

Na burze sa realizujú všetky objednávky od nakupujúcich a predávajúcich. Ide tak o aktívne centrum diania, kde prebiehajú menšie aj väčšie finančné operácie.

Na svete existuje veľké množstvo búrz. Každá operuje na základe svojich vlastných predpisov a pravidiel. Spravidla však platí, že na každú nákupnú objednávku sa musí nájsť predávajúci, ktorý je ochotný finančný inštrument predať. Platí to aj naopak. Na každú predajnú objednávku sa musí nájsť niekto, kto ju kúpi.

Najväčšie burzy cenných papierov na svete

K najväčším a najznámejším svetovým burzám patria:

 • NYSE – New York Stock Exchange – nachádza sa v USA a ide o najväčšiu burzu na svete podľa hodnoty cenných papierov v dolároch.
 • NASDAQ – National Association of Securities Dealers Automated Quotations – nachádza sa tiež v USA. Táto burza je známa tým, že disponuje indexom NASDAQ, ktorý obsahuje približne 5 000 akcií najväčších technologických a biotechnologických korporácií.
 • TSE – Tokyo Stock Exchange – nachádza sa v Japonsku a v súčasnosti je treťou najväčšou burzou na svete.
 • LSE – London Stock Exchange – sídli vo Veľkej Británii a je jednou z najväčších búrz v Európe.
 • FSE – Frankfurt Stock Exchange – sídli vo Frankfurte a patrí k najstarším burzám na svete. Bola založená v roku 1585.
finančná štvrť a mrakodrapy

zdroj: Unsplash.com

Burza cenných papierov Bratislava

Aj na Slovensku máme jednu aktívnu burzu cenných papierov. Je ňou bratislavská burza cenných papierov, ktorá vznikla v roku 1991. Svoju činnosť vykonáva od 26. júna 2001 na základe povolenia od Úradu pre finančný trh SR.

Burza je na Slovensku regulovaná podľa Zákona o burze cenných papierov (zák. č. 429/2002 Z.z.). Podľa toho platí, že:

„Burza je akciová spoločnosť so sídlom na území Slovenskej republiky, ktorá organizuje regulovaný trh vrátane podmienečného obchodovania pred vydaním cenného papiera a zabezpečuje s tým súvisiace činnosti a ktorá má na výkon tejto činnosti povolenie na vznik a činnosť burzy udelené podľa tohto zákona.”

Okrem uvedených činností môže burza:

 1. organizovať mnohostranný obchodný systém,
 2. organizovať na určenom mieste a v určenom čase primárny trh, ak emitent súčasne s vydávaním cenných papierov alebo iných finančných nástrojov žiada o ich prijatie na trh burzy,
 3. zabezpečovať činnosti súvisiace s činnosťami podľa písmen a) a b) a činnosťami podľa osobitného zákona,
 4. organizovať organizovaný obchodný systém,
 5. poskytovať služby vykazovania údajov podľa osobitného predpisu.

Obchodovanie na burze

Podnikanie na burze sa v minulosti dialo na tzv. „parkete”. Ak teda chcel niekto aktívne nakupovať alebo predávať, musel prísť do sídla burzy. Neskôr prišla prvá vymoženosť, ktorou boli telefonické objednávky. Keď obchodník nemohol prísť, objednávku zadal telefonicky.

V súčasnosti je obchodovanie na burze cenných papierov ešte jednoduchšie. Všetko viete urobiť z pohodlia domova bez toho, aby ste niekam volali. Svoje obchodné príkazy môžete zadávať prostredníctvom obchodnej platformy. Jediné, čo na to budete potrebovať, je počítač, internetové pripojenie, účet u brokera a obchodná platforma.

Ak by ste si chceli obchodovanie ešte viac uľahčiť, môžete využiť služby copytradera, ktorý vám aktívne riadi portfólio. Pomocou overených a úspešných stratégií investuje, vďaka čomu máte istotu skvelých výsledkov.

 

Čo vplýva na cenu finančných inštrumentov?

Každý aktívny obchodník určite vie, že cena finančných inštrumentov nie je stabilná. Neustále sa pohybuje a mení. Raz je vyššia, inokedy nižšia. Čo ju ovplyvňuje?

Cena inštrumentov sa určuje podľa ponuky a dopytu. Keď je dopyt vysoký a prevyšuje ponuku, cena sa zvyšuje. V tomto čase je dobré predávať. Keď je dopyt nízky a ponuka ho prevyšuje, suma ide dole. V tomto čase je dobré nakupovať.

Ak nechcete premýšľať, kedy kupovať a kedy predávať, nemusíte. Vďaka copytradingu sa stanete aktívnym obchodníkom aj bez toho, aby ste nad investovaním strávili dlhé hodiny. Profesionálny copytrader zainvestuje vaše financie presne vtedy, keď je to potrebné.

Rada odborníka

Cena finančných inštrumentov sa neustále pohybuje, preto pri obchodovaní musíte aktívne premýšľať s chladnou hlavou. Nedajte sa ovplyvniť emóciami a každý krok si dobre premyslite.

Účastníci na burze cenných papierov

Na burze cenných papierov rozoznávame tri druhy obchodníkov:

 • papers – ide o veľké spoločnosti a banky,
 • locals – predstavujú obchodníkov, ktorí sa nachádzajú na parkete,
 • public – ide o drobných investorov, malé spoločnosti a jednotlivcov.

mrakodrapy vo finančnej štvrti

zdroj: Unsplash.com

Jednoduché investovanie na burze cenných papierov

Burza cenných papierov je dôležitým miestom pre každého investora. Na to, aby ste na nej mohli obchodovať, musíte vedieť, ako funguje. Okrem toho nezabúdajte, že na to, aby ste boli úspešní, musíte byť aktívni. Ak na obchodovanie nemáte čas alebo neviete, ako na to, využite overené stratégie úspešných investorov formou copytradingu. Zhodnoťte svoj majetok správne a bez zbytočných komplikácií.

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

Napíšte nám

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.