Kurzy kryptomien: Aktuálne kurzy, ceny a grafy [2022]

vývoj cien kryptomien

zdroj: Unsplash.com

Kurzy kryptomien sú dôležité pre každého, kto plánuje aktívne obchodovať s kryptomenami. Slúžia na to, aby obchodník či investor zistil, akú hodnotu má v súčasnosti vybraná kryptomena a ako sa jej darí v čase. Podľa týchto informácií sa dokáže rozhodnúť, či do nej zainvestovať, alebo si vybrať radšej inú menu, prípadne komoditu. Aké sú kurzy najznámejších kryptomien v súčasnosti?

Kurzy kryptomien a ich dôležitosť

Všetky komodity, do ktorých sa dá aktívne investovať, sú určitým spôsobom volatilné. Niektorým cena kolíše viac, iným zas menej. Podľa toho si ich jednotliví investori aj často volia. Začiatočníci sa orientujú skôr na menej rizikové komodity, ktoré majú stabilnejšiu hodnotu a investujú napríklad do zlata alebo striebra. Pokročilí obchodníci, ktorým nevadí vyššie riziko sa obzerajú aj po niečom menej stabilnom, ako napríklad kryptomeny.

Kryptomeny sú jedným z najmenej stabilných inštrumentov, ktoré si môžete na investovanie vybrať. Ich hodnota sa neustále mení a nie je žiadnym prekvapením, keď sa zníži alebo zvýši o stovky percent. Aktívni investori, ktorí sa pre ne rozhodnú, musia preto sledovať nielen externé faktory, ktoré ich vo veľkom ovplyvňujú, ale aj ich kurzy. Podľa nich dokážu zistiť, ako sa kryptomene darilo v minulosti a ako je na tom v súčasnosti. Okrem toho môžu tiež predpokladať, kam bude smerovať.

Na sledovanie aktuálnej aj minulej hodnoty sú najlepšie online kurzy kryptomien. Majú výhodu v tom, že sa neustále aktualizujú a vedia poskytnúť tie najpresnejšie údaje. Portálov, ktoré poskytujú kurzy všetkých väčších i menších kryptomien, je veľké množstvo. K obľúbeným patria najmä Coinbase, Coingecko, Yahoo Finance a Coin Market Cap.

Ak teda plánujete aktívne obchodovať s kryptomenami, je dôležité, aby ste kurzy pravidelne sledovali a v prípade nárastu alebo poklesu dokázali okamžite reagovať.

Rada odborníka

Aj napriek pravidelnému sledovaniu kurzov či aktuálnej situácie vo svete a na trhu buďte pri investovaní do kryptomien opatrní. Patria k novším finančným inštrumentom, o ktorých sa stále nevie príliš veľa. Zmenu ich hodnoty vedia často predpovedať len investori a obchodníci s množstvom skúseností.

Kurzy kryptomien: Aké sú v súčasnosti?

Cena kryptomien sa neustále mení, preto je najlepšie, keď ju budete sledovať k dátumu, ku ktorému chcete do vybranej meny investovať. V súčasnosti kryptomeny skôr strácajú na svojej hodnote, čo však nie je žiadnym prekvapením.

Vysoká inflácia, šírenie koronavírusu a aktuálna situácia na Ukrajine neprospieva žiadnym komoditám. Odborníci však veria, že akonáhle sa situácia upokojí, kryptomeny znova ožijú. Mnohí z nich preto odporúčajú investovať do nich teraz, keď majú nižšiu hodnotu.

Pre lepší prehľad prinášame tabuľku kurzov kryptomien k 19. septembru 2022:

KryptomenacenaZmena hodnoty za 7 dníTrhová kapitalizácia
Bitcoin18 803,17 $-13,5 %360,1 miliárd dolárov
Ethereum1 305,53 $-25,9 %157,2 miliárd dolárov
Tether0,999415 $0,2 %67,9 miliárd dolárov
USD Coin0,998913 $0,1 %50,1 miliárd dolárov
BNB261,58 $-11,3 %42,7 miliárd dolárov
Binance USD1,00 $0 %20,7 miliárd dolárov
XRP0,348192 $-1,9 %17,2 miliárd dolárov
Cardano0,442834 $-13 %14,9 miliárd dolárov
Solana31,38 $-10,3 %11,1 miliárd dolárov
Dogecoin0,057178 $-10 %7,6 miliárd dolárov
Polkadot6,29 $-18,1 %7,3 miliárd dolárov
Dai0,999789 $0,2 %6,4 miliárd dolárov
Shiba Inu0,00001083 $-16,7 %6,4 miliárd dolárov
Lido Staked Ether1 294,24 $-24,4 %5,6 miliárd dolárov
TRON0,060308 $-5,8 %5,6 miliárd dolárov
Polygon0,743255 $-16,8 %5,5 miliárd dolárov
Avalanche16,88 $-18,3 %4,9 miliárd dolárov
Wrapped Bitcoin18 789,33 $-13,4 %4,7 miliárd dolárov
Cosmos Hub15,32 $-3 %4,4 miliárd dolárov
LEO Token4,62 $-8,1 %4,3 miliárd dolárov

V tabuľke sa nachádza dvadsať kryptomien, ktoré patria k tým s najväčšou trhovou kapitalizáciou. Pre investorov však môžu byť zaujímavé aj ďalšie menšie kryptomeny, ktoré síce nemusia mať hodnotu ako Bitcoin či Ethereum, no môžu byť zaujímavým nástrojom na rozšírenie portfólia.

Investovanie do kryptomien by malo byť aktívne. Znamená to, že kryptomeny by ste mali pravidelne sledovať a neustále s nimi robiť nejaké obchody. Ak na to nemáte čas, energiu alebo ste len začiatočník, môžete vyskúšať copytrading. Vďaka nemu nemusíte do aktívneho obchodovania investovať takmer žiaden čas.

bitcoin v ruke

zdroj: Unsplash.com

Ktoré kryptomeny majú budúcnosť?

Kryptomeny sú jedným z najnovších finančných inštrumentov. Aj napriek tomu, že s nimi mnohí odborníci pracujú niekoľko rokov, stále sa o nich veľa nevie. Vo všeobecnosti sa nedá povedať, ktoré kryptomeny majú budúcnosť a ktoré nie. Už niekoľkokrát sa nám potvrdilo, že aj tie najstabilnejšie kryptomeny stratili svoju hodnotu a investorov pripravili o všetky úspory.

Ku kryptomenám, ktoré zaznamenali výrazný pád, patrí napríklad kryptomena Shiba Inu, ktorá vzrástla vďaka príspevku na Twitteri od Elona Muska. Stalo sa tak v októbri 2021. Kryptomena v tomto období zvýšila svoju hodnotu o viac ako 313 %. Po krátkom čase ju však znova stratila a dostala sa na tú pôvodnú.

Iným prekvapením bol stablecoin Luna, ktorý stratil 99 % hodnoty. Táto skutočnosť šokovala celý trh, pretože stablecoin sa viazal na americký dolár. Znamenalo to, že jeho hodnota sa menila v závislosti od hodnoty dolára. Tento typ kryptomeny bol preto stabilnejší a obracalo sa naň viacero aktívnych investorov, ktorí chceli mať pri investovaní väčšiu istotu.

Bohužiaľ, ani Luna nepredstavovala stopercentnú istotu, pretože v máji tohto roka sa prepadla z hodnoty 86,17 dolára na hodnotu 0,000195 dolára. V súčasnosti ide o mŕtvu kryptomenu, ktorú sa nepodarilo oživiť.

Z týchto dvoch príkladov je možné usúdiť, že budúcnosť kryptomien je nejasná, a to, ako sa budú vyvíjať, je len otázkou času. Pri investovaní do týchto komodít je preto dôležité všetko si dobre premyslieť a zvážiť ich plusy a mínusy.

Aktívne investovanie do kryptomien je skvelé a môže vám priniesť zaujímavé zisky, no je dôležité brať ich s nadhľadom a s financiami pracovať opatrne.

Tip

Aktívne investovanie do kryptomien vám môže zjednodušiť aj kalkulačka na kryptomeny. Podľa nej môžete vami vybranú kryptomenu prevádzať do klasickej fiat meny podľa vášho výberu.

Prečo investovať do kryptomien?

Kryptomeny majú množstvo skvelých výhod, o ktorých by ste určite mali vedieť. K najdôležitejším patria:

 • Dostupnosť 24/7 – rovnako, ako mnohé iné finančné inštrumenty, aj kryptomeny majú výhodu v tom, že do nich môžete investovať kedykoľvek sa vám zachce. Stačí vám len pripojenie na internet, mobil alebo počítač a aplikácia alebo platforma, prostredníctvom ktorej budete investovať.
 • Transparentnosť – to, čo sa mnohým páči na kryptomenách je najmä fakt, že sú transparentné. Po tom, ako spravíte transakciu s nejakou kryptomenou, je táto informácia zaznačená do tzv. verejnej knihy, známej aj pod názvom blockchain. Keď sa transakcia potvrdí, nemôžu ju meniť žiadny hackeri.
 • Jednoduchosť – aktívne investovanie do kryptomien nie je ani zďaleka náročné. Práve naopak. Celý proces zvládne aj začiatočník. Stačí si len otvoriť svoj investorský účet, previesť naň peniaze a následne si vybrať jednu z kryptomien, do ktorých chcete investovať.
 • Široká ponuka – kryptomien je v súčasnosti nespočetné množstvo. Vybrať si môžete z tých najznámejších, ako napríklad Bitcoin alebo Ethereum, prípadne z menej známych, ako je Polkadot, TRON alebo Polygon.
 • Rýchlosť transakcií – transakcie v kryptomenách sa vykonávajú v priebehu niekoľkých minút, a to bez ohľadu na to, či peniaze posielate niekomu, kto žije v rovnakom štáte ako vy, alebo platíte za výrobky e-shopu so sídlom v zahraničí.
 • Nízke transakčné náklady – výhodou kryptomien je aj to, že transakčné náklady sú relatívne nízke v porovnaní s inými finančnými službami.
 • Bezpečnosť – kryptomeny, ktoré vlastníte, si ukladáte do svojej kryptopeňaženky. Tú viete zabezpečiť viacerými spôsobmi. Väčšina investorov využíva kľúč, ktorým môže byť napríklad kombinácia čísel. Ak teda nikomu nebudete svoj kľúč zdieľať, o svoje kryptomeny sa nemusíte báť.

Na čo si dávať pozor pri kryptomenách?

Kryptomeny majú aj svoje nevýhody. Ešte predtým, ako do nich zainvestujete, by ste o nich mali vedieť.

 • Vysoká volatilita – najväčšou nevýhodou kryptomien je to, že ich hodnota veľmi kolíše. To je dôvod, prečo je dôležité, aby ste s nimi pracovali opatrne a neinvestovali hneď na začiatok vysoký obnos peňazí.
 • Mladý finančný inštrument – o kryptomenách sa ešte nevie príliš veľa, čo zvyšuje celkové riziko ich používania. Nikto nevie, ako sa jednotlivým menám bude dariť a čo prinesie budúcnosť.
 • Takmer žiadna regulácia – pre niektorých ide o výhodu, pre iných zas o nevýhodu. Kryptomeny sú charakteristické tým, že nad nimi nestojí žiaden dozorný orgán, ako napríklad banka. Preto je dôležité dávať si pozor na rôznych podvodníkov, ktorí vedia od začiatočníkov veľmi ľahko vylákať peniaze.
kurzy kryptomien

zdroj: Unsplash.com

Ako investovať do kryptomien?

Investovanie do kryptomien nie je náročné. Práve naopak. Celý proces zvládne aj začiatočník. Ešte predtým, ako sa však rozhodnete do nejakej z kryptomien vložiť svoje financie, je nutné rozhodnúť sa, akým spôsobom budete investovať. Na výber máte dve možnosti:

 • copytrading,
 • samostatné investovanie.

Copytrading

Základom úspechu každého investora je aktívna práca s úsporami. Znamená to, že namiesto toho, aby ste peniaze len tak niekam vložili, mali by ste s nimi pravidelne pracovať. Aktívna práca si však vyžaduje sledovanie aktuálnej situácie na trhu a vo svete, kurzov kryptomien a množstva ďalšieho. Celá táto práca zaberie veľa času, ktorý mnohí ľudia nemajú.

Ak nemáte na aktívne investovanie čas alebo vás práca s financiami nebaví, no aj napriek tomu chcete zarábať, nechajte všetko na profesionálneho copytradera. Prevezme za vás všetky starosti a bude vám aktívne spravovať portfólio.

Výhodou copytradingu je však nielen to, že sa zbavíte práce navyše, ale aj skvelé výnosy. Princípom tohto typu investovania je kopírovanie overených stratégií svetových traderov. Zarábate tak na overenom úspechu, čím znižujete riziko.

Samostatné investovanie

Investovanie na vlastnú päsť nemusí byť zlé. Práve naopak. Všetko máte vo svojich rukách a sami sa rozhodujete, do čoho budete investovať. Jedinou nevýhodou je skutočnosť, že na celý proces musíte mať dostatok času.

Samostatné investovanie sa skladá z niekoľkých krokov:

 • Výber brokera – na začiatok si vyberte brokerskú spoločnosť, prostredníctvom ktorej budete investovať. Brokera si zvoľte na základe recenzií, poplatkov, regulácie, sídla a jeho ponuky. Uistite sa, že vám umožňuje investovať do kryptomien, o ktoré máte záujem.
 • Otvorenie a založenie investičného účtu – po tom, ako si vyberiete brokera, si u neho založte účet. Založenie účtu je rýchle a jednoduché. Nezaberie vám viac ako 10 minút. Keď tak urobíte, preveďte si naň financie. Na začiatok stačí len menšia suma. Neskôr, keď sa v investovaní zlepšíte, môžete pracovať aj s väčším obnosom peňazí.
 • Stiahnutie aplikácie na kryptomeny – aby ste s kryptomenami mohli pracovať, musíte si stiahnuť aplikáciu od brokera, prípadne jeho obchodnú platformu. Každý broker má inú aplikáciu, no väčšina z nich sa používa jednoducho a zvyknete si na ňu pomerne rýchlo.
 • Výber a nákup kryptomeny – poslednými krokmi je výber kryptomeny a jej nákup. Pred nákupom zistite kurz, a to, ako sa mene darí. Následne už len zadajte objednávku a môžete začať s aktívnym obchodovaním.

Rada odborníka

Keď sa v investovaní zlepšíte, môžete začať používať aj rôzne obchodné príkazy. Základom je Stop Loss, pomocou ktorého si nastavíte maximálnu možnú stratu na investíciu. Pokročilým príkazom je Trailing Stop, ktorý funguje na základe Stop Loss s tým, že príkaz sa mení automaticky podľa aktuálnej ceny kryptomeny.

Kryptomeny: Recenzie

Pred výberom kryptomeny si môžete prečítať aj recenzie odborníkov, ktorí s nimi pracujú už dlhé roky. Zistíte, na čo si dávať pozor a možno sa priučíte aj praktickým tipom a radám, ktoré vám celé aktívne investovanie zjednodušia.

Okrem recenzií spravíte dobre, keď budete sledovať aj aktuálne dianie vo svete kryptomien. Podľa toho môžete predpovedať, ktorým menám sa bude dariť a ktoré je dobré predať, pretože ich hodnota bude klesať.

mince bitcoin a graf

zdroj: Unsplash.com

Investujte do kryptomien aj vy

Investovanie do kryptomien nie je náročné, no vyžaduje si určité poznatky. Na začiatok je dôležité, aby ste sledovali kurz vybranej kryptomeny a vedeli, ako sa jej darí v čase. Následne sa už len rozhodnite, či budete investovať sami, alebo si celý proces zjednodušíte a vyskúšate copytrading.

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

Napíšte nám

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.