Hodnota bitcoinu: Aktuálna hodnota, cena a ďalšie info [2022]

zdroj: Unsplash.com

Keď sa povie slovo kryptomeny, väčšine ako prvý napadne bitcoin. Niet sa však čomu čudovať. Hodnota bitcoinu je v porovnaní s inými digitálnymi menami najvyššia, pričom ide o jednu z najstarších kryptomien. Čo vlastne bitcoin je, ako funguje a ako sa mu darí v roku 2022?

Čo je to bitcoin?

Bitcoin je decentralizovaná digitálna mena, ktorá je v súčasnosti jednou z najznámejších na svete. Vznikla v roku 2009 a vytvoril ju neznámy programátor, prípadne skupina anonymných programátorov vystupujúca pod menom Satoshi Nakamoto.

Spustením bitcoinu prišla na svet doslova revolúcia. Táto digitálna mena priniesla so sebou množstvo noviniek, vrátane anonymných platieb a neregulovaného prostredia.

Kryptomenu môže využívať každý bez väčších obmedzení. Na to, aby ste mohli vlastniť bitcoin či akúkoľvek inú kryptomenu, nepotrebujete žiadny bankový účet. Stačí vám len digitálna peňaženka.

Platby prostredníctvom bitcoinu fungujú na základe peer-to-peer technológie. Znamená to, že kryptomena prechádza od jedného človeka k druhému bez ďalšieho sprostredkovateľa.

Spracovanie transakcií sa vykonáva pravidelne a kolektívne, a to približne každých 10 minút. Právo zapísať novú transakciu má ten, kto na tento úkon vynaloží dostatočný počítačový výkon. Takýto proces práce sa nazýva proof-of-work a využívajú ho viaceré kryptomeny. Dlhý čas na ňom bola závislá aj mena ethereum. Tá však v priebehu septembra 2022 prešla na ekologickejší a menej energeticky náročný koncept proof-of-stake.

Proof-of-work funguje pomerne jednoducho. Bitcoiny ťažia ťažiari, ktorí majú za svoju prácu zaplatené. Každý ťažiar musí vlastniť vysokovýkonný počítač, špeciálne zariadenie na ťažbu s názvom ASIC, prístup k množstvu elektrickej energie a stabilné a silné pripojenie na internet. Jednotliví ťažiari následne medzi sebou bojujú, pričom vyhrať môže vždy len jeden.

Hodnota bitcoinu a inflácia

Bitcoin láka viacerými výhodami vrátane toho, že sa ho nemá dotýkať inflácia. Na rozdiel od klasických fiat mien má bitcoin stanovený celkový počet mincí, ktorých je 21 miliónov. Keď sa všetky vyťažia, viac ich nebude.

Zaujímavosťou však je, že aj keď bitcoin nebude pribúdať, s veľkou pravdepodobnosťou bude jeho počet klesať. Dôvodom je najmä neopatrné zaobchádzanie s krypto peňaženkami, od ktorých mnohí majitelia stratili privátne kľúče. Do takýchto peňaženiek sa kvôli vysokobezpečnému šifrovaniu už nikdy nikto nedostane.

Platí, že spolu s narastajúcim počtom neopatrných vlastníkov bitcoinu sa bude úmerne znižovať počet bitcoinov, ktoré budú v obehu. Podľa viacerých odborníkov sa takýmto spôsobom celkovo „stratí” 10 až 25 %, čo predstavuje niekoľko miliárd bitcoinov. Táto skutočnosť bude mať preto veľký vplyv na hodnotu kryptomeny v budúcnosti.

Rada odborníka

Chceli by ste zainvestovať do kryptomien, no nemáte dostatok skúseností alebo sa bojíte, že o všetko prídete? Nechajte si poradiť od skúseného copytradera, ktorý vám môže okrem poradenských služieb aj aktívne spravovať portfólio. Zarábajte bez toho, aby ste investovaniu venovali dlhé hodiny.

Čo ovplyvňuje hodnotu bitcoinu?

Kryptomeny sa v súčasnosti považujú za jeden z najviac volatilných finančných inštrumentov. Ich hodnota v jednej minúte dosahuje maximá a v druhej sa prepadáva a spôsobuje, že investori prichádzajú o tisíce až milióny. Práve to je dôvod, prečo sa aktívne investovanie do kryptomien odporúča najmä pokročilým investorom.

Existuje viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú hodnotu bitcoinu. Spravidla sa hovorí o štyroch:

Dopyt a ponuka

Rovnako, ako všetky ostatné finančné inštrumenty a klasické fiat meny, aj kryptomeny ovplyvňuje dopyt a ponuka. V praxi to znamená, že čím je o bitcoin vyšší záujem, tým vyššiu hodnotu má a naopak. Keď investori strácajú o kryptomenu záujem, klesá aj jej hodnota.

Hodnotu bitcoinu okrem toho ovplyvňuje aj skutočnosť, že ho každým dňom akceptuje čoraz viac obchodov a spoločností. Stáva sa tak z neho oficiálne platidlo, ktoré sa dá využívať v kamenných prevádzkach aj v internetových obchodoch.

Viac možností využitia bitcoinu vedie k zvýšeniu jeho popularity a následne aj k zvýšeniu hodnoty.

Novinky a zmeny na trhu

Bitcoin nie je na trhu kryptomien sám. Čelí pomerne veľkej konkurencii. V súčasnosti existuje viac ako 12 000 kryptomien, pričom ich počet sa v rokoch 2021 a 2022 zdvojnásobil.

Každou novou kryptomenou sa môže hodnota bitcoinu znížiť. Investori sa totiž presúvajú do menej známych vôd, aby zistili, či nová digitálna mena nie je vhodná na rozšírenie ich portfólia.

Takýto scenár sa ale nemusí odohrať vždy. Nové kryptomeny majú často veľmi nízku hodnotu a pre aktívnych investorov nemusia byť veľmi príťažlivé. Všetko tak závisí od množstva faktorov, ako hodnota novej meny, predpovede odborníkov o tom, ako sa jej bude dariť a podobne.

V rámci ďalších zmien na trhu, ktoré dokážu ovplyvniť bitcoin, ide napríklad o výrazný nárast hodnoty inej kryptomeny. To môže byť z dôvodu rôznych trhových zmien či rozhodnutí známych osobností. Skvelým príkladom je Elon Musk, ktorý vďaka svojmu príspevku na Twitteri zvýšil cenu kryptomeny Dogecoin o viac ako 200-tisíc percent.

Takéto nečakané a výrazné zmeny na trhu dokážu zamávať nielen hodnotou bitcoinu, ale aj hodnotou iných kryptomien. Investori sa tak presúvajú z jednej na druhú, čo spôsobuje ich rast alebo pád.

Výrobné náklady

Ťažba bitcoinu je nákladná a vo veľkom ovplyvňuje jeho cenu. Výrobné a ťažobné náklady zahŕňajú poplatky za elektrinu a nové prístroje, náklady na údržbu infraštruktúry a množstvo ďalšieho.

V praxi to môže potom vyzerať napríklad tak, že zvýšenie ceny za elektrinu spomalí na určitý čas ťažbu. Obmedzený počet bitcoinov nemusí uspokojiť všetkých aktívnych investorov, čo bude viesť k tomu, že dopyt preváži ponuku. A tu sa dostávame späť do prvého bodu – keď dopyt prevažuje ponuku, celková hodnota a kurz kryptomeny sa zvyšuje.

Nariadenia

Predpisy a nariadenia o kryptomenách sú v každej krajine iné a neustále sa menia. Niektoré štáty ich prijímajú za svoje zákonné platidlo, iné ich zakazujú. Vládne rozhodnutia na prvý pohľad nevyzerajú ako dôležitý faktor určujúci hodnotu, no v skutočnosti dokážu digitálnymi menami výrazne zamávať.

Zákaz kryptomien v niektorých krajinách spôsobuje, že mnohí investori musia hľadať iné finančné inštrumenty, do ktorých môžu aktívne investovať. Okrem toho regulačná neistota a veľmi odlišné zákony vyvolávajú strach a pochybnosti, kvôli ktorým sa hodnota kryptomien vrátane bitcoinu znižuje.

Sieť

Niektorí tvrdia, že skutočná hodnota bitcoinu spočíva v tzv. bitcoinovej sieti. V rámci nej platí, že čím viac ľudí ju využíva alebo je jej súčasťou, tým je jej hodnota vyššia. Skvelým príkladom podobnej siete je napríklad Facebook. Jeho hodnota sa často vyjadruje práve množstvom užívateľov.

Ináč povedané, čím viac ľudí vytvára kryptomenové peňaženky, konvertuje svoje fiat meny na bitcoiny a využíva kryptomenu na platenie za služby a tovary, tým je kryptomena cennejšia.

minca bitcoin v ruke

zdroj: Unsplash.com

Cena bitcoinu na začiatku v roku 2009

Pôvodná cena bitcoinu bola na začiatku v roku 2009 presne 0 dolárov a nasledujúce dva roky rástla veľmi pomaly. Hodnotu 1 dolára dosiahla kryptomena až vo februári 2011.

Veľmi dôležitým bol rok 2013, kedy bitcoin dosiahol hodnotu 1 100 dolárov. To však trvalo len krátko a nasledujúce obdobie až do roku 2016 bolo veľmi slabé.

O bitcoine sa následne začalo hovoriť v roku 2017, kedy prvýkrát dosiahol hodnotu 20 000 dolárov. Ďalšie roky už patrili jeho výrazným vzostupom. Zmena prišla až v roku 2022. V súčasnosti sa kryptomene príliš nedarí, no stále sa drží na určitej hodnote, z ktorej zatiaľ nespadla.

Cena bitcoinu v roku 2022 a najvyššia hodnota bitcoinu

Rok 2022 je náročný nielen pre kryptomeny, ale aj pre iné finančné inštrumenty, ktorým výrazne klesla a aj naďalej klesá hodnota. Dôvodom je stále pretrvávajúca koronakríza, vysoká inflácia a v neposlednom rade aj vojna na Ukrajine.

Najvyššiu hodnotu dosiahol bitcoin koncom minulého roka. V októbri prekonal svoje maximum z apríla, ktoré predstavovalo hodnotu 63-tisíc dolárov a dostal sa na hodnotu 66-tisíc dolárov.

Mnohí odborníci verili, že cena bitcoinu v roku 2022 prekoná hodnotu 100-tisíc dolárov. To sa však s veľkou pravdepodobnosťou nestane. Posledné mesiace v roku si budú kryptomeny držať veľmi podobnú cenu, akú majú teraz. K výraznejším zmenám by mohlo dôjsť až o niekoľko mesiacov či rokov, keď sa celá súčasná situácia upokojí.

Rada odborníka

Pri aktívnom investovaní do kryptomien sa vyhýbajte unáhleným a nepremysleným rozhodnutiam. Mohli by ste prísť o veľké množstvo úspor. Namiesto toho si svoj ďalší krok dobre premyslite, prípadne sa poraďte s odborníkom. Kryptomeny sú volatilné a je úplne bežné, keď ich hodnota spadne zo dňa na deň.

Bitcoin aktuálne

Hodnota bitcoinu ku dňu 10. 10. 2022 je 19 420 dolárov. V porovnaní s hodnotou spred roka ide o výrazný pokles. Investori tak musia sledovať nielen niekoľkoročný vývoj cien, ale aj vývoj za posledné týždne až mesiace.

Za posledných 30 dní mal bitcoin najvyššiu hodnotu 22 546,03 dolárov, ktorú dosiahol 13. septembra. Jeho najnižšia hodnota za posledný mesiac bola 18 416,98 dolárov.

Cena bitcoinu v eurách

Cena jedného bitcoinu je v súčasnosti približne 19 967 eur. Jeho aktuálnu hodnotu si môžete vždy skontrolovať prostredníctvom viacerých portálov, ako napríklad Coindesk.com, Coinbase.com či Binance.com.

Investovať alebo neinvestovať do bitcoinu?

Mnohí investori v súčasnosti rozmýšľajú, či sa do bitcoinu oplatí investovať peniaze. Väčšina odborníkov sa zhoduje v tom, že ak máte voľné finančné prostriedky, rozhodne by ste ich mali vložiť do nejakého finančného inštrumentu, ako napríklad do digitálnych mien. Hodnota kryptomien je v súčasnosti veľmi nízka, čo môžete využiť vo svoj prospech. Nakúpite za lacno a neskôr sa môžete tešiť zo skvelých ziskov.

To, do ktorej kryptomeny alebo do akého inštrumentu budete aktívne investovať, si však musíte dobre premyslieť, aby ste sa vyhli zbytočným finančným stratám. Sledujte aktuálne dianie, o kryptomene si zistite bližšie informácie a až následne do nej vložte peniaze.

Ako investovať do bitcoinu?

Investovať do bitcoinu nie je náročné. V súčasnosti to zvládne úplne každý. Možností, ako na to, je niekoľko.

Samostatné investovanie

V takomto prípade je všetko na vás. Sami si vyberáte, kedy zainvestujete, koľko a do akej kryptomeny. Samostatné aktívne investovanie je vhodné pre tých, ktorí majú dostatok voľného času a chcú ho využiť práve na túto činnosť.

Ak chcete mať všetko vo svojich rukách, nesmiete zabudnúť na niekoľko základných vecí:

  • Voľba brokerabroker je spoločnosť, cez ktorú budete investovať. Vybrať by ste si ho mali na základe recenzií, poplatkov a toho, do akých finančných inštrumentov umožňuje investovať. Dobrou správou je, že v súčasnosti vám takmer každý broker poskytne možnosť investovať do najznámejších kryptomien, ako napríklad bitcoin či ethereum.
  • Založenie účtu – keď si vyberiete brokera, založte si u neho účet a preveďte si naň peniaze určené na investovanie.
  • Výber finančných inštrumentov a investovanie – z ponuky si vyberte bitcoin alebo inú kryptomenu a zainvestujte do nej. Urobiť tak môžete veľmi jednoducho, a to vytvorením objednávky. Tá sa zrealizuje hneď, prípadne až vtedy, keď bitcoin dosiahne vami zadanú sumu.

Dôležité je tiež to, aby ste nikdy neinvestovali len do jedného finančného inštrumentu. Svoje finančné portfólio diverzifikujte a uistite sa, že v ňom máte aspoň dva rôzne inštrumenty. Budete mať tak istotu, že keď sa jednému inštrumentu nebude dariť, neprídete o všetky peniaze.

Copytrading

Ďalším spôsobom, ako investovať peniaze, je copytrading. V takomto prípade sa nemusíte o nič starať. Stačí len kopírovať overené stratégie úspešných obchodníkov a investorov. Ak by ste nemali čas ani na to, pokojne nechajte všetko na profesionálneho copytradera.

Výhodou copytradingu je, že zarábate aj bez väčšieho úsilia. Ide tak o ideálny zdroj pasívneho príjmu, nehovoriac o tom, že vďaka copytradingu môžete efektívne bojovať aj proti vysokej inflácii.

obchodovanie s bitcoinom a hľadanie hodnoty bitcoinu

zdroj: Unsplash.com

Aktuálna hodnota bitcoinu – ideálny čas na investovanie

Bitcoin je jednou z najpopulárnejších a najhodnotnejších kryptomien na svete, čo je dôvod, prečo do nej investuje veľké množstvo investorov. Využite jeho nízku hodnotu vo svoj prospech a tešte sa v budúcnosti zo skvelých ziskov. Investovanie je jednoduché a zvládne ho úplne každý. Ak by ste však naň nemali dostatok času, môžete vyskúšať copytrading alebo sa zveriť do rúk profesionálnym copytraderom, ktorí spravia všetko za vás.

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

Napíšte nám

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.