Pasívny príjem: Ako si ho vybudovať? [Praktický návod]

mince v pohári s rastlinou

Pasívny príjem je jedným z dvoch základných druhov príjmu. Predstavuje formu bezprácneho zarábania peňazí, vďaka čomu láka veľké množstvo ľudí. Chceli by ste si aj vy vytvoriť pasívny príjem? Pripravili sme pre vás praktický návod, ako na to.

Typy príjmov

Príjem predstavuje prírastok peňažných prostriedkov, ktorý získajú osoby spravidla za vykonanie nejakej práce, za predaj statkov alebo služieb, prípadne za niečo, čo spravili v minulosti, ako napríklad za investovanie (v minulosti investovali, vďaka čomu majú dnes príjem).

Vo všeobecnosti hovoríme o dvoch základných typoch príjmov. Sú to:

 • aktívny príjem,
 • pasívny príjem.

Aktívny príjem: Čo to je?

Aktívny príjem je bežný príjem, ktorý dostávate za svoju prácu. Na to, aby ste ho získali, musíte vykonávať určitú činnosť. Z ekonomického hľadiska do kategórie aktívneho príjmu patria:

 • príjmy zo závislej činnosti – ide o príjmy z bežného zamestnania, v rámci ktorého máte plný pracovný úväzok,
 • príjmy z podnikania – do tejto kategórie patria napríklad príjmy z poľnohospodárskej výroby, príjmy zo živnosti alebo z prevádzkovania spoločnosti,
 • príjmy z inej samostatne zárobkovej činnosti – do tejto skupiny patria všetky ďalšie príjmy, ako napríklad príjmy z vytvorenia diela, príjmy znalcov a tlmočníkov alebo príjmy športovcov.

Ináč povedané, aktívny príjem sa viaže na nejakú činnosť. Ak ju prestanete vykonávať, príjem stratíte.

Pasívny príjem: Čo to je?

Pasívny príjem je presným opakom aktívneho. Najväčším rozdielom je skutočnosť, že k nemu dochádza aj vtedy, keď nepracujete. Znamená to, že sa neviaže na určitú činnosť. Vyplýva spravidla z určitého rozhodnutia alebo úsilia, ktoré ste spravili v minulosti.

Aby ste mohli pasívny príjem získať, musíte si ho nejakým spôsobom vybudovať. Ako vybudovať pasívny príjem? Možností, ako na to je niekoľko. O tých najobľúbenejších si v tomto článku povieme viac.

Mýty spojené s pasívnym príjmom

Ešte predtým, ako sa pustíme do samotných typov pasívneho príjmu a o tom, ako si ich vytvoriť, je dôležité, aby ste o tomto type príjmu vedeli úplne všetko. Dokonca aj mýty, ktoré sa s ním spájajú.

K najčastejším mýtom patria:

 • Na to, aby ste získali pasívny príjem, nemusíte pracovať – pasívny príjem sa síce neviaže na určitú činnosť ako aktívny, no aj napriek tomu preň musíte raz za čas niečo urobiť. Ak investujete, musíte si pravidelne kontrolovať portfólio a zistiť, či ho netreba zmeniť, aby boli výnosy vyššie a lepšie. Ak je vaším pasívnym príjmom prenájom nehnuteľnosti, niekoľkokrát do roka by ste mali navštíviť podnájomníkov a zistiť, či je všetko v poriadku.
 • Pasívne príjmy dokážu úplne nahradiť aktívne – pasívne príjmy sú vo väčšine prípadov len doplnkom tých aktívnych. Ich výška nie je nikdy taká vysoká, aby vás uživili alebo vám zaistili komfortný život.
 • Pasívne príjmy sú stabilné a dokážu vás zabezpečiť na celý život – mnohé pasívne príjmy nie sú stále. Väčšina z nich je len na určité obdobie, po ktorom si budete musieť hľadať ďalšie. Platí to napríklad pri investovaní. Vášmu finančnému inštrumentu sa nemusí dariť vždy. Po nejakom čase je preto dobré zmeniť investičnú stratégiu a peniaze presunúť inam. To isté platí aj pri prenájme nehnuteľnosti alebo pri inom type príjmu. Pasívne príjmy nebývajú navždy a rozhodne nie sú stabilné. Nie je preto dobré príliš sa na ne spoliehať.
 • Do kategórie pasívnych príjmov patria aj občasné výhry či tipovanie – toto tvrdenie nie je pravdivé. Za pasívne príjmy sa nepovažuje niečo, čo nemá aspoň určitú istotu zisku. Výhry alebo stávkovanie sú tak samostatnou kategóriou a môžeme ich označiť len ako doplnok k aktívnemu a pasívnemu príjmu.

Pasívne príjmy poskytujú určitý typ voľnosti. Okrem toho sa pomocou nich môžete vyhnúť rôznym finančným problémom, prípadne si vďaka nim zaobstarať vysnívané auto či dom. Nikdy ale nezabúdajte na menšie riziká, ktoré sa s nimi spájajú, a to, že do nich budete musieť vždy investovať aspoň trochu času a energie.

peňaženka s kreditnými kartami
zdroj: unsplash.com

Typy pasívneho príjmu

Každého, kto premýšľa nad pasívnym príjmom, určite potešíme informáciou, že v súčasnosti existuje nespočetne veľa možností, ako si ho vytvoriť. Jednotlivé typy pasívneho príjmu môžete dokonca navzájom kombinovať a získať tak oveľa vyšší zisk.

Toto sú najpopulárnejšie typy pasívneho príjmu:

Investovanie

Investovanie je jedným z najobľúbenejších spôsobov, ako si vytvoriť pasívny príjem. V prípade, že sa rozhodnete investovať sami, je však aj najnáročnejším. V súčasnosti máte k dispozícii rôzne finančné nástroje, ktoré môžu zhodnotiť vaše financie, no dokážu spraviť aj presný opak.


Aby ste si teda nespravili viac problémov ako úžitku, je dobré si naštudovať základné informácie o tom, do čoho chcete investovať. Následne nezabudnite sledovať aktuálnu situáciu na trhu a svetové dianie. Tieto dva faktory ovplyvňujú sumu akcií, komodít, CFD kontraktov, ETF fondov či dlhopisov najviac.


Investovanie vám môže priniesť pravidelný alebo nepravidelný pasívny príjem. Všetko sa odvíja od toho, ako často budete investovať a do čoho. Výška výnosu z investovania sa líši v závislosti od rizikovosti finančného inštrumentu a toho, koľko z vlastných úspor doň vložíte. Od konečnej sumy následne nezabudnite odpočítať ešte poplatky brokerovi a odvody.


Ak by ste sa investovania báli alebo ste naň nemali príliš veľa času, môžete vyskúšať copytrading. Táto metóda kopírovania overených stratégií od úspešných traderov vám ušetrí veľa energie a zaistí skvelý výnos s kontrolovaným rizikom.

Rada odborníka

Niektoré investície, ako napríklad ETF fondy a podielové fondy, sú oslobodené od dane v prípade, že ich podržíte viac ako rok. Môžete tak ušetriť pomerne veľkú čiastku. Výška daní predstavuje až 19, resp. 25 %.

Prenájom nehnuteľnosti

Ďalším obľúbeným typom pasívneho príjmu je prenájom nehnuteľnosti. Ak máte voľnú nehnuteľnosť, čím skôr ju prenajmite, aby vám mohla začať zarábať a vytvoriť tak nový zdroj pasívneho príjmu.


Keď voľnú nehnuteľnosť nevlastníte, no chceli by ste pasívny príjem z prenájmu, môžete porozmýšľať nad jej kúpou. Pri kúpe sa snažte vyberať byt v centre mesta alebo v jeho blízkosti. Oveľa jednoduchšie doň následne nájdete podnájomníkov.


Nákup nehnuteľností však nie je v dnešnej dobe taký jednoduchý ako v minulosti. Ceny sú príliš vysoké a podmienky bánk sa neustále sprísňujú. Mínusom je tiež skutočnosť, že nie každý sa chce zaťažiť hypotékou na dlhé roky.


Ak teda chcete investovať do nehnuteľnosti, no nechcete kupovať novú, vyskúšajte nájsť akcie stavebných alebo developerských spoločností a investujte do nich. Zaujímavý je tiež realitný crowdfunding. V rámci neho investujete spolu s ďalšími aktívnymi investormi do zaujímavých realitných projektov na Slovensku alebo v zahraničí.


Výhodou realitného crowdfundingu je aj to, že investovať môžete už od zopár desiatok eur. Nepotrebujete tak vysoký kapitál, ako v prípade niektorých akcií alebo podielových fondov.

Prenájom nehnuteľnosti turistom

Vlastníte nehnuteľnosť v obľúbenej turistickej oblasti? Začnite ju prenajímať turistom cez rôzne portály, ako napríklad Airbnb. Takáto nehnuteľnosť vám môže zarobiť ešte viac ako klasický prenájom. Stačí sa len zamerať na jej správne prezentovanie na webe alebo sociálnych sieťach a vhodný spôsob propagácie.


Mínusom tohto typu prenájmu je to, že s ním budete mať oveľa viac starostí ako s klasickým prenájmom. Po každom turistovi budete musieť priestor umyť a dobre vyčistiť.

Platba kartou s cashbackom

Za pasívny príjem sa považuje aj platba kartou s cashbackom. Cashback predstavuje vrátenie určitej čiastky z nákupu na vašu kartu. Hoci sa zdá, že takýto príjem nespraví žiadnu zmenu v rozpočte, nie je to pravda. Len si predstavte, koľkokrát za mesiac nakupujete niečo v kamenných alebo internetových obchodoch. Z takmer každého nákupu sa vám v tomto prípade môže niečo vrátiť.


Niektorí predajcovia riešia cashback formou vrátenia určitej čiastky na vašu platobnú kartu, iní vám zas poskytnú rôzne zľavy, benefity alebo darčeky.


Platba kartou s cashbackom je ideálnym doplnkom k inému pasívnemu príjmu, ako je prenajímanie nehnuteľností alebo investovanie.

pasívny príjem z cashbacku
zdroj: unsplash.com

Písanie blogov alebo nakrúcanie videí

Túžite po pasívnom príjme cez internet? Začnite písať blogy, nakrúcať videá alebo tvoriť zaujímavý obsah na sociálne siete. Prilákajte návštevníkov alebo sledovateľov, ktorým následne vo vašich textoch alebo videách budete môcť niečo predať.


Blogy, Youtube kanály alebo Instagram profily dnes pomáhajú zarábať mnohým osobám. Na to, aby ste si prilepšili o zopár eur mesačne, nemusíte byť hneď slávnym influencerom. Stačí vám aj menšia základňa fanúšikov.

V rámci blogov a sociálnych sietí fungujú tri typy odmien:

 • Barter – menším blogerom alebo tvorcom obsahu poskytujú spoločnosti spoluprácu formou barteru. Znamená to, že za článok, video alebo fotku dostanú produkt či službu danej firmy zadarmo.
 • Affiliate spolupráca – na základe tejto spolupráce získava tvorca obsahu financie vždy, keď si cez neho (napríklad prekliknutím z jeho blogu alebo použitím jeho kódu) niekto kúpi produkty alebo služby určitej firmy.
 • Jednorazové provízie – ide o vopred dohodnutú províziu, ktorú spoločnosť zaplatí tvorcovi za obsah, ktorý pre ňu vytvorí a vypublikuje.

Predávanie fotografií v online fotobankách

Milujete fotografovanie? V tom prípade začnite predávať svoje fotografie vo fotobankách. V bezplatných fotobankách poskytnete fotky zadarmo s tým, že vám za ne používateľ môže poslať finančný príspevok.


V platených fotobankách to funguje trochu inak. Spoločnostiam pošlete svoje fotografie, ktoré by ste chceli predať. Tie si ich prezrú a buď vyberú všetky, alebo len niektoré. Za tie vám následne hneď aj zaplatia.

Peer-to-peer pôžičky

Keď máte voľné finančné prostriedky, ktoré chcete zhodnotiť a získať vďaka nim pasívny príjem, môžete začať poskytovať tzv. peer-to-peer pôžičky. Peer-to-peer, často označované aj ako P2P, sú pôžičky od človeka človeku. Znamená to, že osoba (dlžník) si nepožičiava od banky, ale od inej osoby.

P2P pôžičky môžete poskytovať dvoma spôsobmi:

 • Priamo – priame P2P pôžičky poskytujú mnohí svojim blízkym a známym, ktorí potrebujú peniaze. Ich charakteristickou črtou je to, že medzi poskytovateľom pôžičky (vami) a dlžníkom (rodina alebo známy) nevystupuje žiaden tretí článok. Pamätajte však, že oblasť financií je veľmi citlivou témou. Vždy preto podpíšte zmluvu a dohodnite sa, ako bude dlžník svoj dlh splácať.
 • Cez P2P spoločnosť – pôžičku môžete poskytnúť aj úplne neznámym ľuďom cez P2P spoločnosti. V takýchto prípadoch sa nemusíte o nič starať. Všetky dokumenty aj spôsob splácania rieši spoločnosť.

Rada odborníka

Na P2P pôžičky si dávajte pozor. Spája sa s nimi veľké riziko. Ak sa rozhodnete poskytovať ich cez P2P spoločnosti, mali by ste vedieť, že tie, ktoré pôsobia na slovenskom trhu, nie sú regulované Národnou bankou Slovenska. Môže sa preto stať, že o svoje peniaze prídete a už ich nikdy neuvidíte.

Online kurz

Máte nejaké zručnosti alebo vedomosti, ktoré by ste mohli posunúť ďalej? Vytvorte si vlastný kurz. Ten môže mať formu vopred natočených videí, osobných stretnutí s menšou skupinou ľudí alebo online telefonátov s jednou alebo viacerými osobami.


Online kurzy sa dajú poskytovať cez špeciálne kurzové portály alebo cez vlastnú webovú stránku.

Umelecká činnosť

Ste kreatívnou osobou a stále niečo tvoríte? Predávajte svoje umelecké diela a získajte za ne honorár z umeleckej činnosti. Za umenie sa nepovažujú len obrazy, ale aj sochy či rôzne handmade dekorácie a doplnky.


Umelecké diela môžete predávať na vlastnom e-shope. Jeho založenie a prevádzkovanie sa však spája s množstvom byrokracie, preto je lepšie porozmýšľať nad platformami poskytujúcimi priestor na predaj alebo sociálnymi sieťami.

Ako si zabezpečiť pasívny príjem z investovania?

Keď sa rozhodnete, že si svoj pasívny príjem zabezpečíte z investovania, budete si musieť vybrať spôsob, akým do finančných nástrojov zainvestujete.

 • Investovanie cez brokera – v rámci tohto investovania si musíte vybrať brokerskú spoločnosť aj finančný inštrument. Následne si zvoľte, do čoho budete investovať a podľa aktuálnej trhovej a celosvetovej situácie sa rozhodnite, kedy tak spravíte.
 • Investovanie prostredníctvom copytradingu – vyberte si čiastku, ktorú chcete zainvestovať a ostatné nechajte na profesionálnych copytraderoch. Tí sa budú aktívne starať o vaše portfólio a zaistia vám skvelý výnos a celkové zhodnotenie majetku.

Ak by vám nevadilo riskovať trochu viac, okrem aktívneho investovania môžete vyskúšať aj obchodovanie. Je charakteristické tým, že finančné nástroje nakupujete len na krátky čas a následne, keď očakávate, že cena poklesne, tak ich predáte. Plusom obchodovania je najmä to, že prostredníctvom neho môžete získať vyššie výnosy.

pasívny príjem z investovania
zdroj: unsplash.com

Vybudujte si pasívny príjem presne podľa svojich predstáv

Pasívny príjem je skvelým doplnkom toho aktívneho. Zvyšuje rozpočet, zabezpečuje vás do budúcnosti a umožňuje vám zaobstarať si veci, ktoré potrebujete alebo chcete. Možností, ako si ho vybudovať, je v súčasnosti veľké množstvo, pričom najobľúbenejším je práve investovanie. Zainvestujte do zaujímavých finančných inštrumentov prostredníctvom copytradingu a získajte vysoký výnos s kontrolovaným rizikom.

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

mince a rastlina pri pravidelnom investovaní

Pravidelné investovanie: Ako s ním začať?

Pravidelné investovanie so sebou prináša množstvo výhod. Okrem toho, že pomocou neho môžete diverzifikovať svoje portfólio, dokážete tiež znásobiť svoje zisky a efektívne zväčšiť svoj

Napíšte nám

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.