Akcie: Ako začať s obchodovaním na burze

vývoj akcií

zdroj: Unsplash.com

Akcie patria k obľúbeným finančným inštrumentom na trhu. Ich najväčšou výhodou je to, že s nimi môže obchodovať začínajúci aj pokročilý investor. Celý proces je pomerne jednoduchý. Stačí, aby ste sa držali niekoľkých základných pravidiel. Ako správne obchodovať s akciami a na čo všetko si dávať pozor? Pripravili sme si pre vás prehľadný návod.

Čo sú akcie?

Akcie sú cenné papiere vyjadrujúce vlastníctvo v spoločnosti, ktorá ich vydala. Po tom, ako ich kúpite, sa stávate jej spoluvlastníkom. Akcie musia spĺňať niekoľko náležitostí, ktoré sú uvedené aj v Zákone o cenných papieroch. V akcii nesmú chýbať informácie, ako:

 • obchodné meno a sídlo spoločnosti,
 • menovitá hodnota akcie,
 • označenie, či je akcia na meno, alebo na doručiteľa,
 • výška základného imania a počet všetkých akcií spoločnosti k dátumu vydania emisie akcií,
 • dátum vydania emisie akcií.

S niektorými akciami prichádzajú aj právomoci, iné vyjadrujú len váš podiel. Všetko sa odvíja od toho, aký typ akcií kúpite. Spravidla sa stretnete s dvoma základnými typmi.

Kmeňové akcie

Po kúpe kmeňových akcií získavate právomoci, ako napríklad možnosť podieľať sa na voľbe predstavenstva alebo hlasovať za to, kam sa peniaze získané z obchodovania budú investovať. Akcionárom vlastniacim kmeňové akcie sa pravidelne vyplácajú dividendy. Ich frekvencia sa odvíja od spoločnosti, no spravidla sa tak deje 3 až 4-krát do roka.

Nevýhodou kmeňových akcií je to, že máte podiel nielen na zisku, ale aj na stratách. O tejto informácii by ste mali pred investovaním vedieť, aby ste v budúcnosti neboli zbytočne prekvapení.

Prioritné akcie

Prioritné akcie sú charakteristické tým, že sa s nimi nespájajú právomoci. Keď sa teda s nimi rozhodnete aktívne obchodovať, nečakajte, že sa budete môcť podieľať na voľbe predstavenstva alebo rozhodovať o investovaní peňazí.

Prioritné akcie sú výhodné vtedy, keď spoločnosť vyhlási bankrot. Ako ich majiteľ máte prednostné právo na vrátenie vložených peňazí.

Tip

S akciami sa obchoduje na akciovej burze. Na Slovensku máme jednu, ktorou je Burza cenných papierov v Bratislave. K najväčším na svete následne patria NYSE, NASDAQ, STE, SEHK a JPX.

Na čo akcie slúžia?

Akcie sú dôležité nielen pre spoločnosti, ale aj pre samotných investorov. Tieto cenné papiere majú niekoľko dôležitých funkcií:

 • Zväčšenie kapitálu – tým, že si akciu kúpite, spoločnosti poskytujete kapitál, ktorý potrebuje na to, aby mohla rozšíriť svoje pôsobenie, investovať do vývoja produktu alebo napredovať v plnení stanovených cieľov. Akcie v súčasnosti využíva množstvo menších aj väčších spoločností.
 • Skvelá investícia – akcie predstavujú pre investora výborný spôsob, ako rozšíriť svoje portfólio a zhodnotiť svoj majetok. Mnohé akcie poskytujú skvelé výnosy, vďaka čomu sú také obľúbené.

Spoločnosti vydávajúce akcie aj akcionári si vedia navzájom efektívne pomôcť. Ide tak o skvelú súhru, vďaka ktorej získa firma potrebný kapitál a vy môžete zarobiť.

Čo ovplyvňuje cenu akcií?

Cena akcií nie je stála a neustále kolíše. Ovplyvňuje ju viacero faktorov, ako napríklad:

 • Dianie vo svete – ekonomické krízy a nepokoje spôsobujú, že ceny akcií klesajú. Pokoj na trhu zas spôsobuje, že cena akcií stúpa alebo je relatívne rovnaká.
 • Uvedenie nového produktu – ak spoločnosť, ktorej akcie ste kúpili, vytvorí nový produkt, hodnota akcií stúpne.
 • Expandovanie do nových krajín – spravidla to znamená to isté, čo nový produkt. Cena akcií môže stúpnuť.
 • Podvody a iné negatívne javy – ak je spoločnosť z niečoho obvinená, cena akcií klesá.
investovanie do akcií cez počítač

zdroj: Unsplash.com

Na čo si dať pozor pri obchodovaní s akciami?

Trading, čiže obchodovanie na burze, sa spája s určitým rizikom. Na rozdiel od investovania, ktoré je skôr pokojnejšie, je tento spôsob práce s financiami aktívny. Špekulujete v rámci neho o tom, ako bude rásť hodnota cenných papierov a či nie je čas, aby ste ich kúpili alebo predali. Práve preto by ste mali poznať niekoľko základných pravidiel, ktoré je nutné dodržiavať:

 • Obchodujte dlhodobo – odborníci odporúčajú s akciami pracovať dlhodobo. Platí, že čím je investičný horizont dlhší, tým je investícia bezpečnejšia a máte z nej aj vyšší výnos. Väčšina akcií má minimálny investičný horizont 5 rokov, no stretnete sa aj s takými, ktoré môžete podržať 10 – 20 rokov.
 • Do obchodovania investujte čas – doba pasívneho investovania a obchodovania je už dávno za nami. Aby ste mohli vidieť nejaké výsledky, s financiami musíte pracovať aktívne. Aktívne obchodovanie vám okrem vyššieho zisku zaručí aj nižšie riziko. Ako často teda akcie nakupovať? Najlepšie na mesačnej či kvartálnej báze.
 • Diverzifikujte svoje portfólio – najväčšou chybou začiatočníkov je to, že investujú len do jednej oblasti. Namiesto toho, aby ste nakupovali akcie jednej spoločnosti, vyberte si aj ďalšie a investujte do nich. Dobre spravíte, keď zainvestujete aj do iných finančných inštrumentov, ako napríklad podielové fondy, akciové fondy alebo CFD kontrakty.
 • Nepanikárte – v prípade, že došlo k poklesu a cena vami kúpených akcií sa znížila, nepanikárte a neurobte rozhodnutie, ktoré by ste neskôr ľutovali. Každý krok si vždy dobre premyslite a robte ho s chladnou hlavou.
 • Nebojte sa opýtať odborníkov – neviete si poradiť a nechcete zbytočne riskovať? Obráťte sa na odborníkov a nechajte si poradiť. Profesionálni copytraderi vám napríklad dokážu okrem poradenstva poskytnúť aj možnosť aktívneho riadenia portfólia. O všetko sa tak postarajú za vás.

Ako začať s obchodovaním s akciami?

Keď sa rozhodnete, že budete aktívne obchodovať s akciami, máte dve možnosti. Buď budete mať všetko v rukách a aktívne obchodovať budete sami, alebo stavíte na copytrading a necháte si poradiť od odborníkov, ktorí vám v celom procese pomôžu. Každá alternatíva má svoje výhody aj nevýhody. Poďme sa na obe pozrieť.

Samostatné obchodovanie cez brokera

Obchodovanie cez brokera je výhodné najmä kvôli tomu, že všetko máte vo vlastných rukách. Sami sa rozhodujete, do čoho zainvestujete a aké akcie kúpite. Na druhej strane, aby ste mohli takéto rozhodnutia urobiť, musíte trh dobre poznať a vedieť odhadnúť riziko. Jeden nesprávny krok môže znamenať, že prídete o všetky svoje úspory.

Rada odborníka

Keď si vyberiete obchodovanie na vlastnú päsť, nezabudnite sa neustále vzdelávať. Okrem toho pravidelne sledujte dianie vo svete, ktoré je kľúčové pri odhadovaní budúcich zmien na trhu.

Samostatné obchodovanie sa skladá z viacerých krokov:

Výber brokera a založenie účtu

Na začiatok si musíte vybrať kvalitného brokera. Cez neho budete následne investovať do jednotlivých akcií. Spoločnosť si zvoľte na základe niekoľkých parametrov, ku ktorým patrí regulácia, ponuka, služby, poplatky a sídlo.

Platí, že každý broker musí byť regulovaný inštitúciou, ako napríklaf FCA, a musí umožňovať investovanie do akcií. V súčasnosti sa však netreba ničoho báť, pretože akcie má v ponuke každý broker.

Keď si brokera vyberiete, založte si u neho účet. Vyplňte základné údaje, ako meno, priezvisko a číslo bankového účtu. Keď ho budete mať hotový, môžete sa presunúť na ďalší krok, ktorým je výber akcií a investovanie do nich.

muž, ktorý investuje do akcií

zdroj: Unsplash.com

Výber akcií

Akcií, do ktorých môžete investovať, je veľa. K populárnym so zaujímavým zhodnotením patria:

Rastové akcie

Ide o akcie, ktoré potešia nadpriemerným zhodnotením kapitálu. Je však dôležité pracovať s nimi veľmi opatrne, pretože sú vysoko rizikové. Sú vhodné skôr pre agresívnejších obchodníkov a investorov, ktorým nevadia veľké výkyvy v cenách.

Rastoví investori sa spravidla obzerajú po menších a začínajúcich spoločnostiach bez vysokých ziskov. Do nich následne investujú a dúfajú, že spoločnosti v krátkej budúcnosti naplnia svoj cieľ a budú ziskové. Problém je v tom, že mnohým firmám sa to nepodarí, čo spôsobuje, že investor svoje investované peniaze už nikdy neuvidí.

Keďže spoločnosti, ktoré vydávajú rastové akcie, potrebujú všetok kapitál pre svoj rozvoj, nevyplácajú žiadne dividendy.

S rastovými akciami sa vo väčšine prípadov stretnete v technologickom sektore. Do tejto kategórie patria napríklad Tesla akcie, akcie Apple alebo akcie Netflix. Ďalej ich vydávajú aj spoločnosti, ako:

 • Google,
 • Amazon,
 • Facebook (Meta).
Hodnotové akcie

Presným opakom rastových akcií sú hodnotové akcie. Sú charakteristické tým, že nie sú príliš rizikové a spravidla ich vydávajú spoločnosti s dlhou históriou a dlhodobými ziskami. Keďže tieto firmy sú preverené časom, existuje len malá šanca, že by došlo k ich krachu alebo výraznému zníženiu príjmov.

Väčšina spoločností, ktoré vydávajú hodnotové akcie, vypláca aj dividendy. Investor sa tak môže tešiť z pravidelného pasívneho príjmu.

Prostredníctvom hodnotových akcií môžete získať dva typy zisku:

Prvá možnosť je krátkodobá a mierne riziková. Je preto vhodná pre tých, ktorí radi riskujú. Na druhej strane, ak by ste chceli riziko znížiť a investovať dlhodobo, stavte na druhú alternatívu.

K spoločnostiam vydávajúcim hodnotové akcie patria:

 • Costco,
 • Walmart,
 • Berkshire Hathaway,
 • Intel,
 • Coca-Cola,
 • Bank of America,
 • Boeing.
Dividendové akcie

Obľúbené sú aj dividendové akcie. Sú vhodné pre tých, ktorí chcú pravidelný pasívny príjem. Takíto investori môžu z dividend dokonca aj žiť, pretože im úplne nahradia príjem. Na to, aby ste však mohli niečo podobné získať aj vy, musíte investovať dlhodobo a do veľkých spoločností.

K spoločnostiam, ktoré pravidelne vyplácajú a zároveň aj zvyšujú dividendy, patria:

 • Hormel Foods
 • Johnson and Johnson
 • Coca-Cola
 • Emerson Electric CO
graf vývoja akcií

zdroj: Unsplash.com

Zadanie objednávky a využívanie obchodných príkazov

Ďalším krokom je zadanie objednávky. Zvoliť si môžete market alebo limit objednávku. Pri market objednávke nakupujete za aktuálne ceny. Pri limit objednávke si nastavíte sumu, za ktorú chcete akcie nakupovať. Objednávka sa následne vykoná až vtedy, keď cenné papiere vami zadanú hodnotu dosiahnu.

Okrem toho si môžete pomôcť aj obchodnými príkazmi. K nim patrí napríklad Stop Loss, ktorý funguje tak, že si zadáte maximálnu možnú stratu. Ak by došlo k výkyvom trhu, akcie sa pri dosiahnutí vami zadanej sumy predajú. Druhým je Trailing Stop, ktorý sa dokáže automaticky meniť podľa aktuálnej hodnoty akcií.

Obchodovanie s akciami pomocou copytradingu

Obchodovanie je časovo náročný proces. Aby ste boli úspešní, musíte doň investovať všetky voľné minúty. Ak na niečo podobné nemáte čas alebo chcete svoje voľno investovať do niečoho iného, obchodovanie s akciami si môžete uľahčiť pomocou copytradingu.

Copytrading je metóda investovania prostredníctvom ktorej kopírujete úspešné a overené stratégie svetových traderov. Máte tak istotu vysokých výnosov. Aktívne obchodovanie pomocou copytradingu vám šetrí čas a znižuje finančné riziko na minimum.

Poplatky spojené s akciami

S akciami sa spája niekoľko poplatkov, na ktoré netreba zabúdať. Ich výška sa odvíja v závislosti od vami vybraného brokera:

 • Poplatok za predaj alebo nákup akcií – zaplatíte ho vždy, keď akcie predáte alebo kúpite. Jeho výška je spravidla 0,10 – 0,50 %, pričom niektorí brokeri poskytujú aktívnym investorom zaujímavé zľavy.
 • Konverzný poplatok – ak si vediete účet v eurách, ale obchodujete s akciami amerických spoločností, budete si musieť svoje financie previesť na doláre. Za tento úkon zaplatíte menší poplatok.
 • Poplatok za úschovu – po kúpe cenných papierov ich musíte niekam uložiť. Niektorí brokeri si za tento úkon účtujú menší poplatok. Aj v tomto prípade sa ale môžete stretnúť s rôznymi zľavami. Zopár spoločností vám poplatok napríklad naúčtuje až vtedy, keď hodnota cenných papierov prekročí určitú čiastku.
 • Poplatok za poradenstvo – ak potrebujete poradiť, môžete sa obrátiť na brokerskú spoločnosť, ktorá vám za poplatok poskytne potrebné informácie.

Výhody akcií

Obchodovanie s akciami má viacero výhod. K nim patria:

 • Dividendy – ak ste zainvestovali do akcií spoločnosti, ktorá vypláca dividendy, získate istý pasívny výnos niekoľkokrát do roka. Keď sa firme darí, výška vyplácaných dividend sa môže časom zvýšiť.
 • Jednoduché obchodovanie – s akciami môže aktívne obchodovať úplne každý, nehľadiac na to, koľko skúseností alebo voľných peňažných prostriedkov má.
 • Právomoci – s kmeňovými akciami prichádzajú právomoci, ako napríklad možnosť hlasovať za to, kam sa peniaze získané z obchodovania budú investovať.
 • Široká ponuka – ponuka akcií je široká. Zvoliť si môžete podľa toho, aké právomoci získate, prípadne toho, do akej spoločnosti chcete investovať.
vývoj cien akcií

zdroj: Unsplash.com

Nevýhody akcií

Akcie majú aj svoje nevýhody, ako napríklad:

 • Riziko – rovnako, ako s mnohými inými finančnými inštrumentmi, aj s akciami sa spája určité riziko. S ním musíte pri obchodovaní počítať.
 • Poplatky – s akciami sa spájajú určité poplatky, ktoré musíte zaplatiť. Sú to napríklad poplatky za nákup alebo predaj, poplatok za úschovu alebo konverzný poplatok za zmenu meny.

Obchodujte s akciami aj vy

Ak plánujete obchodovať s akciami, myslite na jednu dôležitú vec. Keď chcete byť úspešní, musíte byť aktívni a do celého procesu investovať dostatok času. Ak ho nemáte alebo ho chcete využiť na niečo iné, vyskúšajte copytrading. Kopírujte úspešne a overené stratégie, vďaka ktorým zhodnotíte svoj majetok.

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

Napíšte nám

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.