Ako investovať peniaze v roku 2022?

vývoj cien bitcoinu

zdroj: Unsplash.com

Mnohí ľudia sa v snahe získať ďalší zdroj príjmu pýtajú, ako investovať peniaze a do čoho. Možností je v súčasnosti viac než dosť. Okrem klasiky vo forme akcií či podielových fondov sa môžete poobzerať aj po niečom novšom, ako napríklad kryptomenách. Čomu sa v súčasnosti darí najviac a čo prináša najlepšie zhodnotenie? Pripravili sme pre vás praktický návod.

Kde investovať peniaze v roku 2022?

Investovanie peňazí nie je v súčasnosti také náročné, ako to bolo v minulosti. Práve naopak. V dnešnej dobe sa otvárajú dvere do sveta aktívneho investovania a obchodovania aj menším investorom so zopár desiatkami alebo stovkami eur. Stačí si len vybrať brokera, založiť si účet a začať s financiami pracovať.

Problém však nie je ani tak v tom, ako investovať, ale do čoho. Rok 2022 jednotlivým komoditám príliš nepraje. Udalosti, ktoré sa aktuálne dejú vo svete, ako pretrvávajúce šírenie koronavírusu a vojna na Ukrajine spôsobujú, že mnohé finančné inštrumenty strácajú na hodnote.

Hoci sa môže zdať, že situácia nie je vôbec dobrá a investori by sa mali z trhu stiahnuť, opak je pravdou. Odborníci na investovanie sa zhodujú v tom, že financie by ste z fondov, akcií alebo iných komodít vyťahovať nemali. Robiť by ste mali presný opak. Je potrebné s nimi aktívne pracovať a investovať ich. Jednotlivé finančné inštrumenty sú teraz lacné. Môžete ich veľmi výhodne nakúpiť a následne na nich zarobiť po tom, ako sa ich hodnota zdvihne.

Peniaze z komodít preto zbytočne nevyťahujte a ak máte voľné finančné prostriedky, tak ich ochráňte pred zvyšujúcou sa infláciou tým, že ich vložíte do ďalších finančných inštrumentov.

Dlhodobé vs. krátkodobé investovanie

Ešte predtým, ako si povieme o jednotlivých finančných inštrumentoch, ktoré v roku 2022 dominujú, pozrime sa na dlhodobé a krátkodobé investovanie.

Dlhodobé investovanie

Vo všeobecnosti platí, že keď chcete peniaze nechať dlhšie zarábať a v súčasnosti ich nepotrebujete, mali by ste si vybrať dlhodobé investovanie. Je charakteristické tým, že peniaze vkladáte do akcií, fondov alebo iných cenných papierov na niekoľko rokov. Zvyčajne 10 či 15.

Ak by ste z nich peniaze vytiahli po kratšej dobe, napríklad po 2 rokoch, s veľkou pravdepodobnosťou nič nezarobíte. Môžete dokonca prerobiť na vysokých poplatkoch.

Dlhodobé investovanie je skôr pasívna forma narábania s financiami. Jeho výhodou je to, že do celého procesu nemusíte investovať veľa času. Stačí si len vybrať vhodný finančný inštrument a následne nechať, nech peniaze pracujú samé.

Na druhej strane výnos z vložených peňazí uvidíte až po niekoľkých rokoch a zarobená suma nemusí byť taká vysoká ako v prípade aktívneho narábania s financiami.

Krátkodobé investovanie

Spravidla sa označuje skôr za obchodovanie ako investovanie, pretože s financiami neustále pracujete. Do finančných inštrumentov ich vkladáte len na krátky čas. Akcie, fondy alebo kryptomeny predávate vtedy, keď predpokladáte, že ich cena sa bude znižovať.

Na krátkodobé investovanie musíte mať dostatok času, pretože výnosy získate len vtedy, keď budete s financiami aktívne pracovať. Okrem aktuálnej situácie na trhu musíte sledovať aj dianie vo svete, kurzy a ďalšie detaily. Začiatočníci by sa mali na investovanie a obchodovanie pripraviť aj prostredníctvom kníh, kurzov alebo odborných článkov, ktoré im poskytnú základné informácie.

Krátkodobé investovanie je vhodné pre tých, ktorí majú v súčasnosti voľné finančné prostriedky, no nechcú ich vkladať do finančných inštrumentov na dlhé roky, prípadne tých, ktorí chcú vidieť výsledky svojho investovania v krátkom čase.

Do aktívneho investovania sa môžete pustiť úplne sami. Ak si na to netrúfate, môžete vyskúšať copytrading a kopírovať overené stratégie profesionálnych investorov. Vďaka tomu sa môžete tešiť zo skvelých výsledkov a ušetreného času.

mrakodrapy

Finančné inštrumenty, do ktorých sa oplatí investovať v roku 2022

Finančných inštrumentov, ktoré v roku 2022 lákajú veľké množstvo investorov, je viac než dosť. Na svoje si príde úplne každý – začínajúci aj pokročilý investor, ktorý má množstvo skúseností. Do ktorých inštrumentov sa teda oplatí investovať?

Ako investovať do zlata?

Zlato je stabilitou, ktorá láka najmä v období neistoty. Keď ostatné komodity strácajú na svojej hodnote, investori sa naň začínajú obracať, čím zvyšujú jeho hodnotu. K tomuto trendu dochádza aj v súčasnosti, keď je inflácia každým dňom vyššia a ľudia začínajú panikáriť. Mnohí sa zbavujú akcií, podielových fondov a ďalších inštrumentov a začínajú kupovať zlaté mince a tehličky.

Investovanie do zlata sa však oplatí nielen v neistých časoch, ale aj v pokojnom období. Dôvodom je stabilita, po ktorej túžia najmä začínajúci investori. Cena zlata, prípadne striebra, sa len málokedy mení. Spravidla zostáva rovnaká. Ak sa náhodou zmení, dochádza skôr k jej zvyšovaniu ako k znižovaniu.

Zlato je v roku 2022 rozhodne jednou z najpopulárnejších investícií. Ak by ste do nej chceli zainvestovať, mali by ste tak urobiť čo najskôr. Čím viac investorov sa totižto o zlato začne zaujímať, tým drahšie bude.

Ako investovať peniaze do zlata?

Do zlata môžete investovať viacerými spôsobmi. K najpopulárnejším patria:

  • Investovanie do mincí a tehličiek – ide skôr o pasívne investovanie. Jeho výhodou je to, že zlato máte v hmatateľnej podobe doma, prípadne v trezore v banke. Mínusom ale je, že ak vlastníte veľkú tehličku, musíte si kúpiť buď drahší domáci trezor, alebo platiť za uloženie v banke.
  • Investovanie do akcií alebo fondov spoločností zaoberajúcich sa zlatom – iným riešením je aktívne investovanie do akcií, fondov alebo iných cenných papierov spoločností, ktoré ťažia alebo spracúvajú zlato. Výhodou je, že investovať môžete pravidelne a do viacerých spoločností, takže výnosy sú oveľa vyššie. Okrem toho za zlato nemusíte platiť nič navyše, pretože ho nemáte doma ani v banke. Táto skutočnosť je ale pre mnohých aj nevýhodou. Vlastnenie tehličky alebo mince predstavuje často väčšiu istotu.

Rada odborníka

Ak chcete investovať aktívne a úspešne, vždy si vyberte minimálne dva finančné inštrumenty, do ktorých vložíte peniaze. Rozložíte tak riziko a budete mať istotu, že keď sa jednému nebude dariť, neprídete o všetok majetok.

Investovanie do nehnuteľností

Ceny nehnuteľností radikálne stúpajú. Za druhý štvrťrok 2022 je priemerná cena za meter štvorcový v hodnote 2 671 eur, čo predstavuje medziročný nárast o 25,52 %. Odborníci sa zhodujú v tom, že realitná bublina tak skoro nepraskne, preto sa podľa nich ceny za nehnuteľnosti budú šplhať stále vyššie.

Ako investovať peniaze do nehnuteľností?

Ak máte voľné finančné prostriedky a chcete istú investíciu, ktorá vám v budúcnosti zarobí, mali by ste investovať do nehnuteľnosti. Ideálne do bytu vo väčšom meste, ktorý môžete prenajímať dlhodobo alebo krátkodobo.

Dlhodobý prenájom sa oplatí oveľa viac ako krátkodobý. Dôvod je ten, že na podnájomníkov si zvyknete a ak sú vzťahy dobré, spravidla sa len tak nestane, že by ste mali byt prázdny. Krátkodobý prenájom, napríklad vo forme Airbnb, je o niečo riskantnejší. Ak byt nie je v zaujímavej turistickej oblasti, môže sa stať, že ho budete mať občas prázdny.

Okrem kúpy však môžete do nehnuteľností investovať aj iným spôsobom. K obľúbeným patria:

  • House flipping – ide o obľúbený spôsob investície v zahraničí, ktorý sa však pomaly dostáva aj k nám. Celý proces je pomerne jednoduchý. Investor kúpi lacnú nehnuteľnosť, vylepší ju a následne ju predá aj s prirážkou. Nevýhodou house flippingu je ale to, že so sebou prináša aj určité riziká. Najväčším z nich je situácia, keď nenájdete kupcu, kvôli čomu budete nútení znížiť cenu.
  • Nákup nehnuteľnosti v zahraničí – ak by ste nechceli investovať do nehnuteľnosti na Slovensku, môžete ju kúpiť v zahraničí. Niektoré krajiny majú zaujímavé a veľmi výhodné ponuky. Takáto investícia sa však odporúča skôr osobám, ktoré majú s nákupom v zahraničí už nejaké skúsenosti, prípadne poznajú zahraničný trh. Ak by ste ho nepoznali, môžete využiť služby realitných agentúr špecializujúcich sa na zahraničie.
  • Dlhopisy a akcie nehnuteľností – keď chcete investovať aktívne a neustále s financiami pracovať, investujte do spoločností, ktoré stavajú a predávajú, prípadne rekonštruujú nehnuteľnosti.

Investovanie do nehnuteľností je skvelý spôsob, ako si rozšíriť portfólio a získať skvelý výnos. Stačí si len vybrať, ktorú z možností využijete.

muž za počítačom s mobilom v ruke

Investovanie do dlhopisov

Dlhopisy predstavujú jednu z najstarších foriem investovania. V minulosti boli obmedzené skôr na investorov s vyšším kapitálom, no v súčasnosti do nich investujú aj osoby, ktoré majú obmedzené finančné prostriedky.

Z časového hľadiska sú dlhopisy skôr dlhodobým finančným nástrojom. Ak teda nad nimi premýšľate, no chceli by ste investovať aktívne, najlepšie spravíte, keď ich doplníte akciami alebo kryptomenami.

Pri dlhopisoch platí, že čím viac rizikové sú, tým vyšší výnos z nich máte. Za rizikovejšie dlhopisy sa považujú korporátne a za menej rizikové zas štátne. Pre začínajúcich investorov sa preto odporúča druhá možnosť.

Nehľadiac na to, či je dlhopis rizikový menej alebo viac, spravidla je charakteristický tým, že je stabilnejší ako mnohé iné finančné inštrumenty. Je tak ideálny pre investorov, ktorí hľadajú určitú istotu a nevadí im čakať na výnos aj dlhšiu dobu.

Ako investovať peniaze do dlhopisov?

Investovanie do dlhopisov je jednoduché. Stačí si vybrať spoločnosť, do ktorej chcete investovať a kúpiť jej dlhopis. Na to, aby ste sa však rozhodli pre správnu spoločnosť, musíte vziať do úvahy viacero faktorov vrátane toho, ako sa spoločnosti darilo v minulosti, ako sa jej darí v súčasnosti a čo poskytuje.

Keď na toto všetko nemáte čas, môžete si nechať spravovať portfólio profesionálnym copytraderom. Bude aktívne narábať s vašimi financiami a zainvestuje ich presne tam, kde vám zarobia.

Ako investovať do akcií?

Akcie sú ďalším z obľúbených finančných nástrojov, ktoré vyhľadávajú mnohí investori. Na rozdiel od dlhopisov sú však tieto inštrumenty charakteristické tým, že sú krátkodobé. Znamená to, že sa s nimi aktívne obchoduje. Akcie sú známe aj tým, že majú vysokú likviditu.

Pri akciách je nutné dávať si väčší pozor, ako pri podielových fondoch alebo dlhopisoch, ktoré sú určené na dlhodobé investovanie, pretože ich cena sa mení oveľa rýchlejšie a častejšie. Pred ich kúpou alebo predajom preto zistite, ako je na tom trh a ako ceny inštrumentov ovplyvňuje aktuálne dianie. Podľa toho budete vedieť odhadnúť, či pôjde cena hore alebo dole.

Keď je na trhu pokoj a nedochádza k žiadnym väčším zmenám, ceny akcií sa takmer nehýbu. Ak však spoločnosť vydá nový produkt, je veľká pravdepodobnosť, že investori začnú kupovať jej akcie, čím sa ich cena zvýši.

Presný opak nastane vtedy, keď je na trhu nepokoj. Ten môže vychádzať napríklad z rôznych konfliktov, ako sú vojny. V takomto prípade sa investori sťahujú, sú opatrnejší a akcie predávajú, čím sa ich ceny znižujú.

Ako investovať peniaze do akcií?

Investovanie do akcií je veľmi podobné ako investovanie do dlhopisov. Najprv zvážte situáciu na trhu a vo svete. Následne si zistite bližšie informácie o vami vybranej spoločnosti a ak predpokladáte, že by sa hodnota jej akcií mohla zvýšiť, zainvestujte do nich.

Aj v tomto prípade platí, že ak na aktívne investovanie s akciami nemáte čas, môžete staviť na copytrading.

investovanie do kryptomien

Investovanie do kryptomien

Kryptomeny sú jedným z najnovších finančných inštrumentov na trhu. Sú charakteristické vysokou volatilitou, čo znamená, že ich cena veľmi kolíše. Kedykoľvek sa môže zvýšiť alebo prepadnúť o desiatky až stovky percent.

Kryptomenám sa v tomto roku nedarí tak, ako v tom predošlom, no to neznamená, že sa do nich neoplatí investovať. Práve naopak. Vďaka tomu, že ich hodnota je v súčasnosti nižšia, môžete ich výhodne nakúpiť. Keď sa následne ich cena zvýši, môžete ich predať a zarobiť na nich stovky až tisícky eur.

Pri kryptomenách si však dávajte pozor, a to najmä z dôvodu neistoty, ktorá sa s nimi spája. Peniaze do nich vkladajte len veľmi opatrne. Financie radšej rozložte a investujte do viacerých kryptomien, prípadne do niekoľkých finančných inštrumentov. Vyhnite sa investovaniu len do jednej digitálnej meny. Mohlo by sa vám to vypomstiť.

Ako investovať peniaze do kryptomien?

Ako investovať do Bitcoinu, Etherea či ďalších kryptomien? Veľmi jednoducho. Stačí vám na to len kvalitná brokerská spoločnosť. Pri jej výbere dbajte okrem regulácie a poplatkov aj na to, aby mala v ponuke kryptomenu, o ktorú máte záujem. V súčasnosti majú brokeri v ponuke najznámejšie kryptomeny, ako Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin či Dash.

Následne si už len stačí presunúť peniaze na investorský účet a kúpiť kryptomenu, o ktorú máte záujem.

Ako investovať peniaze v roku 2022?

To, do čoho investovať peniaze v roku 2022, už viete. Otázkou však zostáva, akým spôsobom tak urobiť? Na výber máte dve možnosti. Buď budete aktívne investovať sami, alebo pomocou overených stratégií, ktoré vám dajú istotu skvelých ziskov.

Samostatné investovanie

Keď sa rozhodnete investovať samostatne, musíte si vybrať brokera, cez ktorého budete nakupovať komodity. U neho si následne musíte založiť účet, previesť naň peniaze a vybrať si finančný nástroj.

Aby ste však mohli byť úspešní, pred výberom komodity si musíte naštudovať množstvo informácií o aktuálnom dianí na trhu a vo svete, o spoločnosti, od ktorej budete kupovať finančný nástroj, prípadne o samotnom finančnom nástroji. Všetko toto stojí čas aj energiu.

Investovanie pomocou overených stratégií

Investovanie pomocou overených stratégií, čiže copytrading, vám dáva istotu skvelých ziskov. Viete pomocou neho kopírovať overené stratégie profesionálnych investorov, vďaka čomu šetríte čas aj energiu. Tú môžete využiť napríklad na obľúbené voľnočasové aktivity alebo čokoľvek, čo radi robíte.

investovanie do zlata

Zainvestujte peniaze v roku 2022 správne

V roku 2022 máte desiatky možností, do čoho investovať. Je len na vás, či si zvolíte zlato, nehnuteľnosti, akcie, dlhopisy alebo kryptomeny. Okrem finančných inštrumentov však nezabúdajte ešte na jednu vec. Je ňou spôsob investovania. Samostatné investovanie vám síce dáva plnú kontrolu nad celým procesom zhodnotenia financií, no musíte si naň vyhradiť dostatok času. Ak ho nemáte, alebo ho chcete investovať do niečoho iného, nechajte všetko na profesionálnych copytraderov. Postarajú sa o vaše financie a zaistia vám skvelý zisk.

Zdieľaj:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Ďaľšie články

Napíšte nám

Hľadáte investičné príležitosti?

Naši partneri sú Vám k dispozícií a pripravení odpovedať na akékoľvek otázky. Vyplňte formulár a my sa Vám ozveme.